www.hranostaj.cz
Izolovaná
78%6 hodnocení
Potřeby: Provázek (ideální silnější barevná vlna, 200 m stojí asi 100 .-), papírové koule, poklad
Počet hráčů: od 15 do 100
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na ven
Charakter hry: PohybováChodička / strategická
Princip staré počítačové hry převeden do skautské praxe. Aby ses dostal k pokladu, izoluj všechny vedoucí!
Autor nebo zdroj: Nápad přejatý z hry Jezzball, princip Lachtan
Jedná se o adaptaci staré PC hry Jezzball.
Nejdříve je třeba provázkem či vlnou ohraničit prostor ve výšce cca 1 m - ideálně do čtverce, ale jdou i jiné tvary. Délka jedné strany závisí na počtu hrajících, 30-60 m). Doprostřed ohraničeného útvaru se umístí poklad či cokoli co mají děti získat a toto území se také ohraničí cca 2 m nad zemí - aby se pod tímto provázkem dalo volně probíhat. Do celého prostoru se rozprostřou vedoucí, kteří mohou volně pobíhat uvnitř celého velkého prostoru a jsou vyzbrojeni papírovými koulemi.
Role dětí je jasná - ukořistit poklad. To by ale mělo být při správném rozložení sil skoro nemožné. Po vybití se děti běží někam oživit.
Děti ale mají k dispozici další provázek. Ten mohou navázat kdekoli na vnější ohraničení a snaží se pomocí něj izolovat co největší plochu a s ním i vedoucí na této ploše. Pokud jsou uprostřed snahy vybiti, provázek nechávají ležet tam kde dostali zásah a nic se neděje. V momentě, kdy se jim ale povede provázek napnout - tzn. uvázat jej na protilehlé strany vnějšího ohraničení, vedoucí nesmí tuto bariéru překonat. Tím pádem jim postupně znemožňují efektivní obranu, braní koulí z jiné části a získávání pokladu se stává snažším. Důležité také je, že by provázek izolující území neměl procházet vnitřním kruhem s pokladem.
Hra je ozkoušena a probíhá dle očekávání - Po tom, co děti zjistí, že masovým útokem obranu neprolomí, začnou se pokoušet o izolaci - a to už se nedá moc dobře uhlídat.
Hru jde i různě modifikovat - například že děti nesmí či naopak můžou zahazovat papírové koule - vedoucím pak může rychle dojít munice. Role jde také otočit a poklad mohou dobývat vedoucí. Vybíjet je možné i chycením.
Tato hra je pro děti náročnější na pochopení, nutná praktická ukázka, ale po chvíli se chytí a baví je. Je třeba přesně vysvětlit pravidla, aby nedošlo k dohadům jak to vlastně má být.
Děti mají ze hry radost, protože nejsou jen trpně chytané či vybíjené zatímco mají něco získat, ale mají možnost postupně vedoucí oslabovat ;-)
Přeji pěknou Izolovanou.