www.hranostaj.cz
Útok ze zálohy
78%6 hodnocení
Potřeby: škrobovky/šišky
Počet hráčů: od 3 do 15
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venDo terénuNa cestu
Charakter hry: PohybováBojovkaNa postřeh / šikovnost
Potichu se plížit, najít dobrý úkryt.. Nevidí mě? Teď už se trefím! Hrrr na něj! Trošku jiná schovávaná... Hra na protrénování schovávání, odvahy, bystrosti i přesného míření.
Potřebujeme najít vhodně členitý terén, ideálně zarostlý les, kde je občas spadený strom, nebo jiný prostor, kde je dost úkrytů. Zhruba uprostřed by měl být holý plácek.

Jeden z hráčů (ideálně alespoň v prvním kole dospělý hráč) je pozorovatelem. Štvanou zvěří zahnanou do kouta. Stojí na jednom místě, případně v přesně vymezeném kruhu o průměru maximálně metr. V něm se může libovolně otáčet, krčit a naklánět, ale nesmí z něj vyjít.
Ostatní jsou lovci a mají za úkol se někde v jeho blízkosti ukrýt tak, aby jej mohli strefit šiškou či škrobovkou.
Pozorovatel si zakryje oči a ideálně i uši, aby nic neviděl a neslyšel, a než napočítá do domluveného čísla, lovci se musí ukrýt. S sebou si berou jen tři náboje. Každý lovec pak postupuje samostatně. Snaží se připlížit nepozorován co nejblíž pozorovateli a trefit ho škrobovkou.
Pozorovatel se může bránit pouze tím, že lovce spatří a označí. Pro vyřazení lovce nestačí slyšet šustění někde v křoví, je třeba z něj opravdu alespoň kousek vidět.

Hra může končit buď:
- prvním sestřelením - pak vítězí lovec, který se poprvé trefil
- nejvíce zásahy - vítězí lovec, který se trefil nejvíckrát
- nejbližším zásahem - vítězí ten, kdo se trefil a byl přitom nejblíž pozorovateli
- pokud všichni vystřílí všechny náboje a nikdo se netrefí, vítězí lovec, který se nepozorován dostal nejblíž k pozorovateli.


Ukázalo se, že je vhodné dětem vysvětlit zásady při schovávání - míň je vidět člověk ležící na zemi, než stojící za stromem. Je dobré se schovat tak, aby mě měl pozorovatel proti slunci. Je možné si vytvořit maskování z přírodnin. Pohybovat se a šustit nejlépe tehdy, kdy fouká vítr, aby zamaskoval zvuky...

Hru je vhodné víckrát opakovat s pokynem, aby si každý vždy našel jiný výchozí úkryt.
Alternativní pravidla
Rosi: Hrajeme podobnou hru s lovením fáborků - fáborky jsou rozmístěné kolem hlídače. Banka fáborky vykupuje, barva označuje cenu fáborku - př. nejvzácnější hnědé jsou těsně okolo hlídače, modré dál, žluté ještě dál. Označený sběrač jde na chvilku "do vězení", kde odevzdá nasbírané fáborky. Je to dost o taktice, kolik si toho dítě u sebe nechá, resp. jak často chodí do banky.