www.hranostaj.cz
Na trhovce
71%7 hodnocení
Potřeby: vytvořené peníze, suroviny
Počet hráčů: od 10 do 1000
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředíNa venDo terénuNa hřiště
Charakter hry: PohybováChodička / strategická
vydělejte co nejvíce aneb prodej drog vynáší:)
Autor nebo zdroj: Hru jsme hráli na SZ 2015 ve Znojmě
Je několik prodejců, každý prodává či vykupuje suroviny- třeba jeden stánek vykupuje a prodává led, jiný dřevo. Střídají se roční období-třeba po 5 minutách, vždy popořadě- jaro, léto, podzim, zima -každá změna se hlasitě ohlásí. Období má pak vliv na prodej/výkup surovin např. v zimě je levný led a vykupuje se zalevno, v létě naopak. Voda je v létě drahá, v zimě levná, dřevo v létě levné, v zimě pak drahé apod.
Mezi stánkami se pohybují členové družstev. Můžou mít BUĎ u sebe peníze NEBO surovinu- surovinu jen jednu, peněz neomezené množství. Vyjímku tvoří drogy, těch může mít hráč několik. Suroviny nebo peníze nosí do svých domečků, kde si můžou vyměnit to co nesou. Hráči vykupují u stánků suroviny a pak je zase v jiném ročním období se ziskem prodávají. Úkolem družstev je vydělat na surovinách co nejvíce
Hra skýtá několik dalších postav- dealer se pohybuje mezi hráči a prodává drogy- ideální, když se dealer mění, nebo je dealerem zkorumpovaný celník, který jedná dle potřeby.. Hráči mohou obchodovat s drogami, tím , že je přenesou od dealera na černý trh(speciální stánek měnící polohu). Drogy jsou výhodné celý rok a můžou jich nosit více. Další postavou jsou celníci. Můžou libovolně kohokoliv zastavit na kontrolu tím, že na dotyčného ukáží a prohlásí „Celní kontrola prosím!“. Pokud dotyčný má u sebe drogy- zabaví mu všechny co u sebe má a zavře ho do vězení na minutu. Hráči nesmí před celníkem utíkat, můžou se mu vyhnout, nebo předstírat neviňátka, či ho obalamutit tím, že někteří dělají, že se mu vyhýbají a přenašeč drog přejde přímo pod nosem. Hra může být zpestřena tím, že celník se stane zkorumpovaným a začne nachvíli prodávat ukořistěné drogy. Hra může být zpestřena i lupičem, který může kohokoliv zastavit namířením pistole(vytvoří z prstů)-pokud má dotyčný u sebe peníze, tak mu je vezme, pokud surovinu, tak se nic nestane.
Celníky, trhovce, dealera a černý trh, lupiče- většinou dělají vedoucí, kteří tak mohou ovlivnit zábavnost a průběh hry.
Komentáře
Petra Kubíková: Tato hra - tak, jak je zde prezentována, mi osobně přijde nevhodná pro skautský oddíl. Jednak na skauty vrhá špatné světlo - neměli bychom spíše jít příkladem, jak se drogám a jiným návykovým látkám vyhnout? A z hlediska výchovného v této hře stavíme skauty přímo do záporných rolí, dáváme jim pomyslně do rukou pistole...Jaký má hra morální přínos? Není zde ani doporučené nějaké review či reflexe, kde by organizátor alespoň tyto základní motivační přešlapy mohl napravit...Tato hra je na hranostaji asi velmi špatným vtipem. Tkanička