www.hranostaj.cz
Včely
76%11 hodnocení
Potřeby: kelímky, petky, brčka, sklenice na med, potravinářská barviva, cukr, sůl, citronka atd....
Počet hráčů: od 20 do 100
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na ven
Charakter hry: PohybováNa inteligenci / paměť
Prostě včely
Autor nebo zdroj: včely
Zahrajte si na včely. Z brček si udělejte sosáky a založte si úl, resp. pro každý oddíl jeden. Po lese na stromy a na louce v trávě rozmístěte kelímky a petlahve s různě barevnou a třeba i ochucenou vodou - nektarem. "Včely" budou přinesený "nektar" v úle rozdělovat podle barvy do zvláštních sklenic. Může se tak hodnotit množství každého zvlášť a předem určit stupnici hodnocení nektarů - vlastně už medu :)
A jak se bude nektar nosit? V puse. Tolik kolik každý dokáže najednou pojmout a nasávat se smí pouze přes brčko a brčkem zase vypouštěn do sklenice v úle. Kelímky a petky rozmístěte na různá místa a různě vysoko. Obtížnost přístupu k nektaru nebo složitost hledání příslušné "květiny" může být známkou vyšší kvality získaného "medu".

Hra je omezena časem a mimo úl se smí pohybovat vždy jen polovina včel z každého úlu.

Pro zpestření můžete přidat do hry parazita Kleštíka včelího alias Varoaza, jako kolíček přichycený na oděv od některého z vedoucích pohybujících se po hrací ploše. Včela s kleštíkem nesmí do úlu, ale musí se nejprve zastavit u včelaře, aby jí kolíček odstranil.

Dalším zpestřením jsou mšice, od kterých včely sají medovici. Nějaký vedoucí se zavěšenou petkou se tak může v druhé půlce hry začít pohybovat lesem a představovat mšici. Dalším zpestřením hry může být rozdílná délka sosáků.

Na konci hry změřte množství jednotlivých druhů medu v každém úle a ohodnoťte příslušné oddíly.