www.hranostaj.cz
Zlomte šifru!
81%24 hodnocení
Počet hráčů: od 4 do 20
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa venDo terénuNa cestuK ohni či posezení
Charakter hry: Pro zasmáníSlovníNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzděláváníMorální / sociálníDivadelní / dramatická
Boj s terorismem není jenom o přestřelkách. Veliké bitvy se odehrávají i na poli špionáže a kódovacích analýz.
Autor nebo zdroj: Oddíl Vorvaň
Legenda: Teroristé se snaží předat si tajnou zprávu o svém dalším útoku, zatímco policie se tuto zprávu snaží odhalit.

Hráči se rozdělí na dvě skupiny. Každá skupina má za úkol vymyslet si tajný způsob dorozumívání. Představivosti se meze nekladou - jejich "jazyk" může mít podobu slovní, znakovou či nějakou úplně jinou (např. ukazování na věci v okolí, čímž se signalizují jejich počáteční písmena).

Následně se z jedné skupiny stávají teroristé a z druhé policie. Cílem teroristů je úspěšně vyslat a přijmout zadanou zprávu, a to pouze skrze předem vymyšlený způsob dorozumívání. Skupina teroristů se rozdělí na dvě půlky - jedna půlka obdrží tajnou zprávu a vysílá ji, kdežto druhá půlka toto vysílání přijímá. Skupina policie tomuto procesu bedlivě přihlíží a jejím cílem je rozluštit princip způsobu dorozumívání teroristů a v lepším případě i rozluštit vysílanou zprávu.

Role obou týmů (teroristé X policie) se následně prohodí.

Hra se zakončí vyhodnocením a reflexí (Proč jste zvolili právě tento způsob dorozumívání? Proč to (ne)mělo úspěch? Jaké další způsoby jste zvažovali? Jaká role se vám více líbila?...).

TIP: Čas na vysílání zprávy je vhodné omezit podle věku dětí a náročnosti zprávy.

TIP: Hráčům můžete povolit pomůcky (zápisníky). Zajímavá varianta je povolit policii, aby si vysílání zprávy nahrála na video a dát jim pár minut na následnou analýzu.

TIP: Hráče můžete zkusit zaskočit (a donutit je improvizovat) zvolením zprávy obsahující čísla nebo háčky a čárky (např. ČERNÝ PÁTEK 29)

TIP: Každý tým musí samozřejmě obdržet jinou zprávu. Zprávy by měly být srovnatelné co do obtížnosti a délky, ale neměly by být významově podobné, aby hráči nemohli odvozovat jejich znění z již odhalených zpráv.
Komentáře
Sara: může se zpráva napsat?