www.hranostaj.cz
Železniční magnáti
80%21 hodnocení
Potřeby: Stylizovaná mapa ČR - ke stažení zde, figurky na počet hráčů, desetistěnou a šestistěnou kostku
Počet hráčů: od 2 do 10
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: Na inteligenci / paměťStolní / desková / papírová
Postavte si vlastní síť železnice v ČR !
Autor nebo zdroj: Původní nápad původní hra Trans America, přepracoval Kačer
Možná někdo znáte hru Trans America, kde se hraje na mapě Ameriky a máte za úkol jako první spojit pět měst. Hra jistě zábavná, prvních několik kol, ale opakované hraní je již nudné, protože tam není žádný akční prvek. My jsme ovšem oprášili původní Trans Ameriku, kterou je inspirována v úvodu zmíněná desková hra a převedli ji do českých poměrů. Nakreslili snad alespoň trochu reálnou mapu České Republiky a šli si zahrát.

Úvodní motivační text:
Nacházíte se v Čechách a na Moravě někdy kolem roku 1850, kolejová doprava je v plenkách a je tu několik silných společností, které chtějí postavit "železného oře" do co nejvíce měst jako první.

Hru můžou hrát třeba dva hráči proti sobě, ale i 10 lidí najednou, což už je ale asi moc. Ideální počet je zhruba 5.
Co je potřeba :

=-> Musíte si očíslovat všechna (59) měst čísly 10-66 (naše očíslování je také k dispozici)
=-> Sehnat si jednu desetistěnnou a nejméně jednu šestistěnnou kostku
=->Barevné tužky pro kreslení tratí
=-> Ideální počet (5) hráčů na hru

První část hry - spojování
Jak na to
Každý z hráčů si vybere svoji barvu a hodí si desetistěnnou a šestistěnnou kostkou zároveň. Šestistěnná představuje desítky a desetistěnná jednotky. Výsledné číslo představuje město dle seznamu, kde hráč začíná, pokud se mu vyloženě nelíbí, může si hodit ještě (maximálně) jednou. Poté, co všichni provedou výběr měst začíná samotná hra. Každý hráč postupně hodí šestistěnnou kostkou a podle počtu hozených bodů může postavit koleje (trať musí vždy navazovat na vlastní !). Každý kreslí svoji barevnou tužkou, koleje se staví od středu políčka do středu, nikoliv po krajích !

Poté, co využije všechny svoje body, hraje další. Přehled, kolik bodů pro je třeba překonání řeky, hor atd. je vyobrazen pro přehlednost na mapě. Za každé město, ke kterému hráč dojede jako první, dostává bonus. Za krajská (červený puntík) má 12, za obyčejná (modrý) 10 a za malá, ale něčím zvláštní (žlutý) 8 bodů. Ve chvíli, kdy jsou postupně "dobyta" všechna města začínají "závody". (Zvláštnost je podle našeho vkusu, je přiložen i soubor transcd.fla, který můžete v programu Macromedia Flash upravovat (verze 8). Jde jednoduše mazat a přidávat různé části mapy.)


Druhá část hry - závody
Vylosují se vždy dvě města, mezi kterými se pojede závod. Musí být vzdálena alespoň 10 políček mapy. Vzdálenost mezi nimi se spočítá, výsledek vynásobí 2x,v což je hlavní cena pro vítěze závodu, další místa jsou odstupňována po 5 bodech. Je na každém, jakou si zvolí trasu jízdy, zda využije svoji trať, i když je to trochu zajížďka, nebo si pronajme cizí, kterou je to blíže, ale bude ho to stát 1 bod za každou kolej, kterou využije. Tyto body jdou majiteli tratě jako nájem. Pokud se to někomu hodně nevyplatí, nemusí do závodu nastoupit vůbec a vynechá ho.

Závod probíhá způsobem, že každý zúčastněný hráč nasadí svoji figurku do výchozího města a háže se kostkou a jede se po své či pronajeté trati. Kdo jede první atd. lze určit buď kdo hodí šestku, či od nejslabšího hráče - tj. kdo má nejméně bodů celkem.

Po každém závodu se dostavuje trať a to tak, že každý může postavit za 10 bodů ze svého "konta", které si vydělal buď dobývaním měst, nebo závodem. Následně se vylosuje další závod a jede se znovu atd.. Vítězí ten, kdo má na konci nejvíce bodů, konec hry záleží na domluvě hráčů (vítězí ta silnější část ;-))

Výsledek jedné z našich her, která bohužel zůstala nedohrána, je k nahlédnutí zde. Omluvte zhoršenou kvalitu záznamu. Je to pouze pro ilustraci jak to může vypadat.
Alternativní pravidla
Lea: No, my jsme to hráli tak dlouho asi i proto, že jsme si nechtěně vytvořili jiná pravidla a sice, že město se smí zabrat jen tehdy, když vyjdou jako poslední políčko, tj. tam kde se zastavíš. Takže se všichni snažili různě stáčet a zahýbat, jenom aby jim ty města vyšla...mapa byl jeden velký chaos...
JuřkaJuřka: Je to moc pěkná hra, v orignále se menuje Dampfross, u nás byla vydaná pod názvem Express. Na této stránce najdete další mapy http://deskove-hry.110mb.com/?/dampfross/ .
Díky Kačerovi za povedenou mapu ČR :-)
Plej: Aktuální odkaz na další mapy zde http://testapp.hrejsi.cz/expres/pravidla.htm Alternativní Mapa ČR http://testapp.hrejsi.cz/expres/obr/expres_mapa_cesko.gif
Komentáře
Dave: Dá se mapa upravit prosim i v jinem programu nez je zde? :)
Nanuk (Michal Grňo): Taky by mi vyhovovalo, kdyby se mapa dala stáhnout v SVG nebo PDF, spíš než ve Flashi :)
Lea: Ahojky,
moc díky za tuto hru, hráli jsme ji s pěveckým sborem (rozmezí věku od 12 - 30 let :) a jenom první část jsme hráli 3 hodiny!!! Moc nás tato hra bavila - díky!
KačerKačer: Díky moc za odkaz na původní hru, já si před lety nemohl vzpomenout, jak se ta hra jmenovala. Mapu bych mohl aktualizovat, třeba smazat jména našich "zvláštních" měst - tj. většinou bydliště společných přátel a ponechat políčko na vlastní pojmenování. A taky koukám, že na odkazované stránce někdo také vytvořil mapu ČR, upgrade této mapy by mohl obsáhnout i některá přilehlá zahraniční města, třeba Drážďany.

K tomu štěstí: sice když někomu padají stále nízká čísla, nevyhraje, ale jde především o dobrou koncepci tratě, tj. postavit si dobrou páteřní síť a na malé odbočky se vykašlat, při závodu se může použít pronájem.
Cipísek: Sice jde především o štěstí, ale i tak se do toho naši roveři docela zažrali... museli jsme ale udělat systém v prohazování kostek, aby si nestěžovali, která jak dobře háže:)
KačerKačer: Body získané v první části slouží právě k nájmu tratí ve druhé části hry. Další body získáváš 1)za vítězství a další místa, která jsou bodovaná méně a 2)právě za pronájem. Pokud na pro nájem trati nemáš, závod nejedeš a počkáš třeba na lepší kombinaci měst, kde máš lepší spojení, nebo až si někdo pronajme tvoji trať.
sarrinka: chtěla bych se zeptat k čemu se jsou ty body, které dostaneš za město v první části a kde vezmeš na ten nájem v druhé části???
KačerKačer: Přidána města ve formátu PDF, údajně byl problém otevřít XLS soubor.
Kaja: Fakt hezky pripravena hra. Dik