www.hranostaj.cz
Na pyrotechnika
78%12 hodnocení
Potřeby: lístečky s čísly, lístečky se znamínky
Počet hráčů: od 6 do 30
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa ven
Charakter hry: PohybováNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzděláváníMorální / sociálníStolní / desková / papírová
Napínavá týmová hra prověřující skupinovou spolupráci a matematické uvažování.
Autor nebo zdroj: Oddíl Vorvaň
Legenda: Jste skupina pyrotechniků, která se snaží zneškodnit bombu. Znáte kód, který ji zneškodní, ale aby to fungovalo, musíte k němu dojít správnou číselnou sekvencí (výpočtem).

Příprava: Rozdělte hráče do týmů (cca po 4-6 lidech). Na základně každému týmu vyhraďte stůl nebo jiné místo, kde mohou bombu zneškodňovat, tak aby je nerušily další týmy. Každému týmu dejte sadu znamínek matematických operací (+, -, :, *, pro starší druhou mocninu a odmocninu, případně další). Do okolního území rozmístěte nastříhané lístečky s čísly od 1 do 30 - na každý tým jednu sadu.

Hra: Nyní všem řekněte kód, který zneškodní bombu - libovolné číslo dle vašeho výběru. Cílem týmů je sestavit z čísel a znamínek příklad, tak aby jim vyšel zadaný kód. Tým, který to zvládne jako první, získává bod.
Každý hráč může z území přinést jen jeden papírek s číslem najednou. Každý tým u sebe může mít najednou jen omezený počet čísel (třeba jako je počet hráčů týmu). Pokud jich už mají maximum, ale potřebují jiná čísla, musí nejprve přebytečná čísla vrátit do území (opět po jednom papírku).

Po vyřešení kódu všechny týmy vrátí nasbíraná čísla do území. Dostanou jiný kód a začíná další kolo. Hrajte tolik kol, dokud to hráče baví.

TIP: Starším hráčům dávejte zajímavější kódy: záporná čísla, zlomky, iracionální čísla...
Alternativní pravidla
Jožka: Možná je lepší zkusit zastavit hru předtím, než to hráče přestane bavit.
Blonďák: Ne "možná" a ne "zkusit"!
Jožka: Máš recht.