www.hranostaj.cz
Safari
78%6 hodnocení
Potřeby: Papírky různých barev, doklady pro hráče, doklady pro ochranáře, pásky
Počet hráčů: od 25 do 60
Věk hráčů: Starší děti
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováHoničkaTáborový den / hra na pozadí
Ulov! Uteč! Nenech se chytit ochranářem přírody!
Autor nebo zdroj: Tábor Mladecko
Máme pět zvířat: antilopy, zebry, žirafy, hroši, gepardi. Každé zvíře je různě vzácné: antilopy - 3 body, zebry - 5 bodů, žirafy - 8 bodů, hroši - 10 bodů, gepardi - 15 bodů. Vybereme několik lidí (dětí), kteří se ujmou rolí zvířat. Nejlepší je, když jsou různě zdatní podle bodů. Takže gepardi by měli být nejrychlejší, antilopy nejméně rychlé, atd. Každé zvíře obsaďte dvakrát, s tím, že antilop, zeber a žiraf může být i více. Záleží na počtu.
Zbytek hráčů jsou lovci, kteří přijeli do savany na lov zvěře. Mělo by jich být dvakrát nebo třikrát tolik jako zvěře.
Označíme zvířata páskami, které si zavážou na čele. Každé zvíře má u sebe několik papírků jedné barvy, na kterých je napsaný určitý počet bodů, a které zvíře to je.
Někde v táboře, nebo poblíž něj, určíme základnu lovců.
Na začátku hry má každý lovec 20 bodů = peněz, za které si koupí povolení k lovu určitého zvířete = doklad (papírek, na kterém je napsané, co může lovit zákonně). Doklad na různá zvířata se liší v ceně. Doklad na různá zvířata stojí jinak: antilopy - 5 peněz, zebry - 8 peněz, žirafy - 10 peněz, hroši - 15 peněz, gepardi - 20 peněz.
V určeném hracím terénu se budou pohybovat dva vedoucí = ochranáři přírody, kteří hlídají savanu před nezákonným lovem zvěře. Mají u sebe nějaký papír, který potvrzuje to, že jsou ochranáři. Chodí k různým lovcům a chtějí po nich jejich doklad a to, co ulovili. Lovci můžou lovit jakékoli zvíře, ale pokud je potká ochranář a oni u sebe budou mít "kus" zvířete a doklad na jiné zvíře, budou muset na základně zaplatit pokutu > 15 peněz. Lovci můžou mít u sebe maximálně dvě zvířata, a to je jedno jaká, pokud je zase chytí ochranář a oni u sebe budou mít více než dvě zvířata, platí pokutu > 30 peněz.
Zvířata se chytají dotekem. Před ochranářem nesmíte utíkat, pokud vysloví vaše jméno. Musíte k němu přijít a předložit mu vaše doklady.
Zvířata se hodnotí zvláště. Každé se snaží utéct a nenechat se chytit.
Vyhrává lovec s nejvíce nasbíraným počtem bodů = peněz a zvíře s nejmenším počtem chytnutí.