www.hranostaj.cz
Zločinci
84%24 hodnocení
Potřeby: Vytištěné obličeje, identifikační papíry a záznamové archy
Počet hráčů: od 6 do 60
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnostiNa venDo terénuNa hřiště
Charakter hry: PohybováChodička / strategickáNa inteligenci / paměťStolní / desková / papírováTáborový den / hra na pozadí
Najděte, poznejte, určete a zařaďte zloděje a jejich gangy dříve, než bude pozdě!
Stručný popis hry
Po daném území se nachází 40 zločinců, každý má jméno, tvář a spadá do určitého gangu. Úkolem dětí je některého z nich najít, poté si co nejlépe zapamatovat jeho obličej a podle papíru pro identifikaci určit hlavní rysy zločince. Tedy tvar hlavy, pusu, nos, oči, uši, vlasy a fousy a poté údaje zanést do záznamového archu. Až bude dostatek informací, mohou určit kápa celého gangu.

Příprava
Zazipovaný soubor s materiály si můžete stáhnout
zde, nebo jednotlivě z tohoto serveru, tady vedle ------------------------------------------------>
Najdete v něm veškerý potřebný materiál pro hru. Ve složkách Identifikační svitky a Obličeje zločinců naleznete celkem 50 obrázků (formát .gif)a v dalších podsložkách ty stejné, jen v jiném formátu (.png - standardní obrázek a .svg - převedené do vektorové grafiky). Pokud nenastane problém, budete pracovat jen s těmi ve formátu .gif. Každý z obrázků vytiskněte jednou, papír A4 bude ideální, pokud ale chcete snížit ekonomické náklady, můžete tisknout dva obrázky na jednu stránku (ne oboustranně, ale dva zmenšené vedle sebe). Na konci byste měli mít všech 40 vytištěných obličejů a 10 identifikačních svitků. Jako další vytiskněte záznamový arch (Excelová tabulka - I. Záznamový arch.xlsx), tolikrát, kolik bude skupin. Jako poslední vytiskněte jen jednou soubory II. Řešení.xlsx a III. Hodnocení.xlsx pro opravování, bodování a vyhodnocení.

Začátek hry
I. Děti se rozdělí do několika skupin, tyto detektivní party by měly být vyvážené jak fyzickou, tak psychickou zdatností. Ideálně aby v každé skupině bylo zhruba 3 - 8, pro mladší děti lepší větší skupiny a pro starší naopak menší. Většími skupinami se zkracuje čas hry.
II. Každá skupina si vybere svou základnu, zde budou mít záznamový arch a zapisovatele - jednoho ze skupiny, kdo bude mít na starosti zanášení údajů. Zbylí budou běhat a rozpoznávat rysy zločinců.
III.Nyní je na čase vysvětlit, jak hra funguje, postačí nějak přeformulovat výše uvedený stručný popis hry a dodat pár následujících pravidel: Hýbat se smí pouze s vlastním záznamovým archem, veškeré tváře zločinců a identifikační papíry musí zůstat na svém místě a v pořádku. Nesmí se navzájem opisovat. Na hru je určitý časový limit (ten zvolte, nebo prostě hru podle uvážení v průběhu ukončete). Poté popište záznamový arch, vysvětlete zkratky (T - Tvar hlavy; P - Pusa; N - Nos; O - Oči; U - Uši; V - Vlasy; F - Fousy)
IV.Jako další popište hodnocení uvedené níže.
V.Dejte hráčům pár minut na domluvení strategie, poté se někoho pro kontrolu zepteje na pravidla a cíl hry, mělo by se vám dostat odpovědi jako "Získat co nejvíce správných údajů"

Hodnocení
Za každou správně určenou část obličeje je 1 bod
Pokud je celý obličej správně, zisk bonusu navíc 3 body
Při správném určení a vypsání kápa celého gangu bonus 5 bodů
Pokud jsou všechny údaje o gangu (obličeje, kápo) správně, bonus 10 bodů
Pokud správně určí všechny rysy Big Bosse dostanou celých 20 bodů
- Vytištěný papír s hodnocením můžete dát k dispozici vedle identifikačních svitků

Závěr hry
Po ukončení hry vyberte všechny záznamové archy a obodujte je. Poté můžete dát sesbírané obličeje k dispozici k prohlédnutí. Zbývá jen vyhlásit vítěze

Tato aktivita nebyla vytvořena mnou, pouze se mi dostala do rukou a já ji nahrál sem. Pokud by s jejím umístění zde autor nesouhlasil, prosím o zprávu na e-mail: Tomas.Bajer.Ml"ZAVINÁČ"seznam.cz
Komentáře
Tomáš Balák: Mohu se zeptat, jak budou hráči vědět, který je Big boss? mě je to z výsledků jasné ale oni přece netuší koho hledají. Děkuji
kajakcech@seznam.cz: Ahojte, neřešili jste někdo tisk jednotlivých částí obličeje (oči, pusa, fousy, uši atd.) na průhlednou fólii? Nebo jste to normálně vytiskli na papír a pak při hře to hráči skládali tak, aby se to nepřekrývalo? A nevadilo to potom při hře? Tzn. šlo to pěkně vidět a rozeznat ty obličeje? :D
Petr Sokola: Mnou nalezené chyby v tabulce řešení: 1) Pan Černý T3 2) Marek Machota O3 3) Big Dik (Vik) T7 4) Jou Joe, v tabulce je však Jou Jou 5) Viní Vé, v tabulce je však Vinívé (dohromady) Dále mi není znám význam indicií vpravo od tabulky, na tvar Big Bosse neodpovídá. Indicie jsou neúplné (nemají např. uši) a jsou sporné (tvar hlavy). Protože Big Boss není nikde vyobrazen, je snadné si vymyslet vlastního, včetně příslušných indicií. Narozdíl od Sandálkaře, nevidím chybu v Džej Džejových fousech - můj má F5. Nakonec, kromě de-facto chybějících instrukcí a pravidel, hru znám tak, že jsou podobizny patřící do jednoho gangu vyvěšeny pohromadě, včetně názvu gangu - tyto štítky je případně potřeba dovyrobit.
google-vítek: Super hra, ale nedá se hrát víckrát, pokud nevymyslíš další hromadu kartiček, takže tak na jedno použití, sám jsem ji hrál 2x.
Jiri von Volosin: Zdroj hry: http://www.taborovadobrodruzstvi.cz/
Vojtěch Kučera: Jedna věc mi není jasná... Kde se při hře nachází identifikační svitky a záznamový arch? Oboje u zapisovatele? Nebo jsou identifikační svitky také někde rozmístěny? Díky za upřesnění.
mirobra: Dobrá hra. Hráli jsme to na podzim 2019 na našem pobytu, rodiče s dětmi dohromady a ženy proti chlapům, asi 10 proti 10. Záhul na paměť. Letos, na dalším pobytu, to chtějí hrát zase. Takže se to líbilo.
Bramborka: Ve hře se vyskytuje postava Big Dik, pokud se chcete ušetřit pubertálních výlevů posílám v příloze Big Vika :D jen to nezapomeňte změnit v záznamovém archu
Tomáš Balák: Mohu se prosím zeptat jak hráči poznají nebo mohou předvídat kdo je kápo a kdo Big boss?
Sandálkař: Tři objevené chybičky: Marek Machota -O3 ne O2, Džej Džej bez vousů = F0, B.B. má ústa jako kápo Supíc fašírek ne Barevných.
Vendy: Díky za zpracování a nahrání. Určitě to zabralo dost času a nám ho naopak velmi ušetřilo. Nevidím problém v tom, že je to už někde zapsáno, spousta her je už někde "zapsána" a taky to nikdo nekomentuje..
Shyrker: Ať už je hra odkudkoliv, já se o ni dozvěděl tady a je super. Takže děkuji za sdílení.
vodníkvodník: Skvělá hra! Díky.
Tereza Šamšulová: Nepřipadá mi vhodné "vybrakovta" knihu Táborové hry.
Hru jsme na táboře hráli, protože jsme si koupili knihu. Hra velmi povedená.