www.hranostaj.cz
Zničte virus!
76%7 hodnocení
Potřeby: Do každé skupiny chytrý mobil s GPS a foťákem
Počet hráčů: od 4 do 30
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Nezávislé na prostředíNa venDo terénu
Charakter hry: PohybováBojovkaNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzděláváníZážitková / inscenační
Hra do města s využitím chytrých telefonů. Najděte a zažehnejte všechny hrozby!
Autor nebo zdroj: Oddíl Vorvaň
Legenda: Ve vašem počítači (tj. městě) se usídlil zákeřný virus. Vy, jako antivirové programy, máte za úkol najít a zničit všechny jeho výskyty.

Příprava:
1) Vytiskněte si přiložené QR kódy a rozmístěte je po městě (třeba poblíž zajímavých míst a památek). Zjistěte a zaznamenejte si GPS souřadnice polohy každého QR kódu. Zjistíte je buď na místě pomocí mobilu/navigace nebo na internetu třeba na mapy.cz.
2) Souřadnice vytiskněte - pro každou skupinu jednu kopii - nebo jim je nahrajte do mobilů.
3) Každá skupina bude potřebovat telefon se spolehlivou GPS, fotoaparátem, aplikací na čtení QR kódů (např. TUTO) a aplikaci schopnou navigovat na zadané GPS souřadnice (např. TUTO).

Průběh: Hráči se rozdělí do skupin. Každá představuje antivirový program - mohou si vymyslet názvy. Jejich cílem je co nejrychleji najít a zničit všechny virové hrozby. Ku pomoci mají výše zmíněný mobil a souřadnice výskytu virů. Podle souřadnic postupně nacházejí QR kódy. Každý z nich po přečtení čtečkou odhalí úkol, který děti musí splnit, aby zničily tento výskyt viru. Vyhrává tým, který nejrychleji zničí všechny viry a vrátí se na základnu.

Úkoly mají počítačovou tématiku, takže je vhodné hru použít v rámci rozsáhlejšího programu o počítačové gramotnosti, kyberbezpečnosti atd.

TIP: V neznámém městě můžete děti vybavit mapkou (nebo jim dovolit použití map v mobilu).

TIP: Můžete si vymyslet vlastní úkoly a zakódovat si je do QR kódů (třeba ZDE).

Seznam úkolů skrytých v QR kódech:
1. Zjistěte od 4 lidí, jaký používají antivirový program.
2. Virus zničíte doplněním matematických znamének (+, -, *, /) do číselné sekvence tak, aby výsledek vycházel správně. (6 _ 2) _ 8 _ 9 _ 1 = 13
3. Udělejte co nejstrašidelnější/nejnechutnější obličej, kterým virus zastrašíte. Obličej vyfoťte.
4. Utečte před virem na strom! Všichni vylezte na strom/y do výšky aspoň 1 metr a vydržte tam 1 minutu. Jeden z vás to stopne.
5. Vymyslete a sepište titulky 2 hoaxů = smyšlených zpráv, které se mohou objevit na internetu v médiích či na sociálních sítích (např. “Trump a Putin si na týden prohodí své země v rámci nové reality show “Výměna prezidentů”.”)
6. Postavte a vyfoťte vlastní Firewall = zeď chránící počítač před hrozbami. Jako stavební materiál použijte vlastní těla. Čím vyšší, tím lepší! Zapalovat není nutné :-)
7. Vytvořte silné heslo (aspoň 14 znaků, obsahovat musí velká i malá písmena, čísla a speciální znaky např. křížek či dvojtečku). Heslo se naučte nazpaměť a pro kontrolu si ho napište na papírek nebo do mobilu (nesmíte se na něj odteď dívat!!!) Pokud heslo na konci hry správně zpaměti přeříkáte vedoucímu, podařilo se vám zničit virus!