www.hranostaj.cz
Kam v soudu den
78%9 hodnocení
Potřeby: jedlá soda, papíry v příloze, běžné vybavení táborových vedoucích
Počet hráčů: od 10 do 20
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Náročná
Prostředí: Do místnostiNa venDo terénuNa cestu
Charakter hry: PohybováS násilnými prvkyChodička / strategickáNa inteligenci / paměťDivadelní / dramatickáZážitková / inscenačníSeznamovacíTáborový den / hra na pozadí
Hra na motivy knihy Deset malých černoušků. Zabere několik dní. Skupinka nových známých a postupně ubývají...
Autor nebo zdroj: ČCE
Vedoucí sestaví seznam hráčů a přidělí jim postavy popsané v příloze role. Hráči se budou možná zlobit, neboť jim nebudou sympatické činy jejich role, je však třeba, aby se do svých postav vžili. Snad, pokud jim bude sympatická jejich povaha, budou jim schopni odpustit jejich prohřešky.
Dále určete vraha (stačí ho seznámit s jeho posláním ve stejnou dobu, jako dostane svou roli), ten bude mít roli jako všichni ostatní, ale bude se snažit je zlikvidovat. Dostane příručku pro vraha, kde bude, jak to má udělat. Vrahem by měl být jedinec lstivý a při hře devatenácti a více hráčů taky silný. Vrah to má hodně těžké a bude potřebovat podporu vedoucích a personálu (např kuchařek)

Když budou mít všichni hráči role, pozvěte je na seznámení. Připravte příjemnou atmosféru (sporé osvětlení, občerstvení eventuelně hudba). Zde se hráči seznámí. Když se každý představí, nechte ještě chvíli konverzaci probíhat a pak zhasněte. Ozve se hlas, který začne předčítat obžaloby (popsané v příloze obžaloby). Následně zase rozsviťte a kurátor hry, řekne hráčům následující:
"Nachází se mezi vámi vrah a vy jste nejspíš jeho budoucí oběti. Nedejte se! Budete-li mít nějaké podezření, sdělte ho tady mně, pokud bude někdo označen za podezřelého aspoň 4/5 z vás, zemře, máte jen jeden hlas, ale můžete měnit u koho je, zatím není u nikoho. Způsoby vraždy mohou být různorodé. Kdykoliv někdo zemře, oznámím vám to, stejně tak ve většině případů to budu já, kdo oběti sdělí, že je mrtvá, hra začíná zítra (pravděpodobně se vše bude odehrávat večer), hodně štěstí!"
Následně se hráči rozejdou a na svých ložích naleznou báseň: Dvacet malých skřítečků, nachází se v příloze Báseň.

No, a pak už se to rozjede. Vrah začne vraždit podle instrukcí v příručce (ta se sice jmenuje Příručka pro vraha, ale je stejně tak nezbytná pro kurátora). Vždy při nejbližším společném setkání po uvědomění oběti o tom, že je mrtvá, kurátor hráčům oznámí oznámení vztahující se k příslušnému způsobu vraždy, jen tvar XY? zamění za jméno role oběti. Nic víc ani nic méně sdělovat nebude. Dále má vrah tři životy, tj. tři možnosti selhání a/nebo odsouzení, je-li odsouzen, jeden život ztratí, nic se nenahlásí a obžaloby na jeho osobu se smažou. Měl by stihnout do konce pobytu všechny zabít. Pokud do té doby zemře, nebo to nestihne prohrál.

Podrobnější informace jsou v příručce pro vraha. Ještě upozornění: Pořadí rolí nehraje roli. Doporučuji použití Jana Hrobaře (někteří ho budou podezřívat protože je soudce) a Karla Hynka (básník). Dost možná bude také potřeba udělat z některých mužů ženy a z žen muže. Domnívám se, že u většiny rolí by to mělo jít bez problému.
Komentáře
Bruno Sagan: Ahoj chcel by som sa spýtať, či má hra nejaký poučný charakter pre mládež, prípadne čo im povedať že si môžu odniesť z nej do života. Diky
Frodo: Ahoj, chystám se tuhle hru hrát s rovery na táboře a mám několik otázek, na které jsem v dokumentech nenašla odpovědi: 1. Kdy svolávám hráče, abych jim řekla, že je někdo nový mrtvý? Ihned poté. co je někdo zavražděný? 2. Kdy se hlasuje o tom, kdo je vrah? 3. Účastní se "srazů" i ti, kteří už byli zavraždění? 4. Jak mám hráčům vysvětlit, že vrah má tři životy? Může přece dojít k tomu, že opravdového vraha odsoudí hned na začátku a dál už o této osobě nepřemýšlí, protože mají za to, že je mrtvý a on zatím vraždí dál. 5. Kdy hráči prozrazují svoje "zločiny"? Hromadně na srazech nebo se svěřují jednotlivým hráčům, například při jídle, na hlídce? Moc díky za odpověď, hra se mi fakt líbí a byla bych ráda, kdyby se nám to na táboře povedlo dohrát do konce.
HobitHobit: Ahoj, 1. Úmrtí se ohlašují při pravidelných příležitostech, tj. například s obědem, večerním nástupem... 2. Své podezření hráči vedoucímu říkají buď průběžně, nebo během času, který si on předem stanoví (například o poledním klidu) záleží na vás, jak si to nastavíte. Soud se koná jednou až dvakrát za den, řekněme po obědě a před večerkou. Po něm jsou všichni obžalovaní buď odsouzeni, nebo osvobozeni, jelikož pro jejich smrt nehlasovaly 4/5 hráčů. 3. Zavraždění mohou po své smrti hru pozorovat, ale už se jí aktivně nesmí účastnit, v žádném případě nesmí hru rozebírat s živými, aby neprozradili, kdo je vrah. 4. Jen vedoucí ví, kolik lidí hlasovalo pro smrt daného člověka. Pokud je tedy ve hře pět lidí, vrah a čtyři potenciální oběti, přičemž oběti vraha usvědčí, avšak on má pořád rezervní životy. Vedoucí prostě při večerním nástupu řekne, že nikdo nebyl odsouzen, že pro jeho smrt nehlasoval dostatek lidí. Možná někdo ve skutečnosti nechtěl aby byl odsouzen, i když se tak tvářil? Ať se nevinní vzájemně podezřívají. Po každém soudu se žaloby mažou a všichni mají zase čistý štít, to už hráči vědí a mohou se pokusit žalovat znovu. 5. Zločiny své role hráči nijak veřejně neprozrazují, právě během jídla a na hlídce jsou dobré příležitosti k tomu, je nějaké důvěrné osobě sdělit. Snad vám tyto odpovědi posloužily, přeji hodně štěstí.
BezeJména: Opravdu dobře promyšleno :) Jenom v obžalobě je podle mě trochu nesrovnalostí: Hana Thrinová je v popisu Bednářová, chybí obžaloba Barbory Řízkové, zavražděný student se nejmenuje Karel Zajíc, ale Aleš Feit a u Marty Kučerové chybí jeden policista. Omlouvám se, pokud se pletu. Prosím, neberte to nijak zle, jen se snažím pomoct :)
HobitHobit: Děkuju za upozornění. Opraveno.
krtek: Opravdu výborná hra a smekám před tvojí prací. Jen pro zajímavost v básni máš na konci králíčky a ne skřítky, ale to je jedno. OPRAVDU SUPER.
HobitHobit: Opraveno, díky.