www.hranostaj.cz
Poirotiáda
84%20 hodnocení
Potřeby: vytištěné papíry z přílohy
Počet hráčů: od 4 do 20
Věk hráčů: Dospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnostiNa ven
Charakter hry: S násilnými prvkyNa inteligenci / paměťZážitková / inscenačníAno/ne detektivka
Vyšetřete případ metodou slavného detektiva!
Autor nebo zdroj: ČCE
Příprava
Vedoucí připraví osm stanovišť. Na každém bude jeden z nich. Sedma stanovišť symbolizují svědky a policejního detektiva, hráči je budou vyslýchat. Na posledním stanovišti bude Spravedlnost. Přečtete hráčům původní příběh (je na začátku přílohy) a vysvětlíte jim pravidla, nutné je, aby hráči věděli, že jim svědkové mohou lhát (vrah se k vraždě pochopitelně nepřizná). Hra může začít!
Průběh hry
Hráči budou chodit vyslýchat svědky, mohou se ptát na otázky ano/ne, dále na otázky: kdy, kde, kdo, jak, co ,proč. Pokud se hráči zeptají svědka na informaci, kterou na papíře nemá, je třeba, aby jim řekl: "nevím", o tom by hráči měli předem vědět. Mohla by totiž nastat situace, že si jeden svědek vymyslí informaci, kterou nemá napsanou ve své verzi a druhý svědek ji popře. Každý svědek zažije zajisté okamžik, kdy bude vyslýchán více detektivy najednou. Žádný problém. V kladení otázek se budou střídat. Dále by hráči měli mít společné zázemí, kde budou moct konzultovat své poznatky.
Jakmile nabude některý hráč dojmu, že už ví, kdo je vrah a co v případu šlo, přijde za Spravedlností a svou verzi jí poví. Jelikož je tento případ specifický, Spravedlnost se ho zeptá na některé další důležitá fakta, které do své žaloby nezahrnul. Pakliže je zodpoví správně, pošle ho na lavici vítězů, odpoví-li špatně, pošle ho na lavici oslů a pokud pouze správně určí vraha pošle ho někam mezi lavice.
Hra končí v okamžiku, kdy bude na lavici vítězů alespoň třetina hráčů (v tomto případě všichni vyhráli), nebo když už budou všichni sedět, je jedno kde.
Alternativní pravidla
Plej: Hru jsme si chtěli zahrát, ale jelikož nás bylo jen devět a postav ve hře je sedm, nezbylo nám dost detektivů, museli jsme k tomu tedy přistoupit trhochu jinak. Určili jsme dva detektivy, kteří příběh rozplétali panelovým výslechem, takže si zvali svědky k sobě dopředu a předevšemi je vyslíchali. Supr je, že vlastně ani samy postavy neví, kdo z nich je vrah, takže odhalování bylo pro všechny překvapení. V dokumentu jsem opravil pár chyb s datumy a lehce chybějících/nejasných vazeb, aby se dalo dojít k vrahu. Jinak paráda.
Komentáře
Týna 0320: Chtěla jsem se zeptat, jestli vrah může vědět, že je vrah.
HobitHobit: Já jsem to hrál aniž by vrah znal svou pravou identitu a hra fungovala. Prostě zapíral a zapíral a nešlo ho zlomit.