www.hranostaj.cz
Trochu jiné lodě
73%5 hodnocení
Potřeby: speciální hrací pole (2x) a sada kartiček
Počet hráčů: od 6 do 12
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnostiNa ven
Charakter hry: PohybováSlovní
Námořní souboj pro dva týmy, ve kterém se používají asociace
Hrají dva týmy proti sobě. Každý tým si do speciálního plánu (v příloze) rozmístí své lodě. Lodě se smí dotýkat rohy, ne stranami. Mezitím vedoucí někde dál rozmístí (schová, ale aby byly vidět a šly přečíst) lístečky se slovy. V každém poli hracího plánu je napsáno nějaké heslo, ke kterému je možné najít doplňující slovo nebo asociaci na lístečku.

Každý tým si určí jednoho "hráče", ostatní jsou "nosiči". Nosiči budou sbírat lístečky, aby je hráč mohl použít ke střelbě.
Hráči (protivníci) se střídají po tahu - ukáží, kam chtějí střílet a odevzdají lísteček se slovem, které odpovídá danému poli. O tom, zda lísteček na pole sedí a je možné ho použít nebo ne rozhoduje vedoucí hry (některé asociace jsou volnější).
Hráči nedostávají tah navíc, když zasahli. Každý má max. 30 sekund na tah (pak o něj přichází). Můžou střílet i tam, kam už stříleli (propálí tím lísteček, což může být výhodné).

Když nosič někde lísteček a rozhodne se ho sebrat, zůstává mu v ruce. Každý nosič smí mít v ruce jen 1 lísteček a nesmí ho položit (tozn. nesmí si je nikam nosit a střádat). Může ho buď dát svému hráči a ten ho okamžitě zahraje, nebo ho vyměnit. To se dělá tak, že musí najít nějaký jiný lísteček a vyměnit je (jeden položí, druhý bere).

Hraje se do konce časového limitu, tým, kterému zůstalo víc nezasažených čtverečků lodí, vyhrál.

Pozn.: Ke každému poli jsou alespoň tři kartičky.