www.hranostaj.cz
Pizzerie
81%15 hodnocení
Potřeby: provázek, kolíčky
Počet hráčů: od 10 do 50
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na ven
Charakter hry: PohybováChodička / strategickáNa postřeh / šikovnost
Přijímání objednávek a vytváření pizz podle kuchařky.
Autor nebo zdroj: Vlastní hlava
Do území se rozmístí na určitá místa několik kartiček se surovinami, které se běžně dávají na pizzu (já jich zvolil 10 - rajčatové sugo, sýr, šunka, salám, žampiony, olivy, ananas, kuřecí maso, vejce, kukuřice).
Mezi dva stromy si natáhnete provázek představující místo, kde se budou věšet objednávky.
Připravte si objednávky předem, aby dávali smysl. Ze začátku lehké objednávky, ve kterých bude třeba 1-2 pizzy, postupem času můžete přidávat klidně i velké "párty" objednávky o 6 pizzách. Každá pizza má svojí cenu, čím lehčí, tím levnější.
Každý tým dostane svou kuchařku, kde má napsané počty surovin na udělání určité pizzy (začínal jsem na šunkové, kde museli donést 1x sugo, 2x sýr a 2x šunku a stála 100,-). Hráči musí nalézt potřebné suroviny. Když mají všechny suroviny na danou objednávku, přiběhnout k výdejnímu místu a vyhodnotí se, zda je pizza správně udělaná. V případě, že některé suroviny chybí, objednávka se vrací zpět a všechny suroviny "letí do koše". V případě správně udělané pizzy jde objednávka k týmu. Cena=body
Objednávky postupně přidávejte, jak uznáte za vhodné. Když jich visí víc, je to lepší, protože je větší a lepší výběr.
Doporučuji udělat pro kontrolory seznam surovin potřebných na určité pizzy, aby měli podle čeho kontrolovat správnost.
Alternativní pravidla
Docent: Ke hře jsem vytvořil suroviny (https://docs.google.com/document/d/1RIEM8RBjreVXn1ya63WKWRKU5o2wGDkaLSyL54PV58s/edit?usp=sharing) objednávky (https://docs.google.com/spreadsheets/d/16ql3q7SN4RzbA6QgTUbFsKi3A2aQO0lsXwgYVv16TKQ/edit?usp=sharing) vyhodnocení objednávek (https://docs.google.com/spreadsheets/d/17WRdEfb_KB6mz0sei8IKMOVYCqjf5_sIaTk0FT--Gp8/edit?usp=sharing) a kuchařku (https://docs.google.com/document/d/1vqZYeTgzJWdQrCJVGyjRPp888D5A-Utaxfhr1BonS3Y/edit?usp=sharing)
Betyna: Hrajeme bez objednávek. Děti si samy rozhodnou, jaké pizzy posbírají, každá má jinou hodnotu. Do terénu se můžou přidat vedoucí, kteří chytají děti, kteří běží s pizzou zpět do pizzerie.
Komentáře
Ondra: Hra je dobrá, jen není moc vhodná pro vlčata (mladší hráče), protože i když se to nezdá, pravidla jsou na ně dost složitá a nezvládjí si to zorganizovat. Ideální je pro skauty. Hra hlavně prověřuje sehranost celé skupiny a schopnost vedoucího skupinky zorganizovat správné donášení surovin.
KubaKuba: Hru jsem připravoval pro celý oddíl (pro všechny věkové kategorie) a fungovalo to, každý si našel svoji roli ;).
vodníkvodník: Dobrá hra, díky.