www.hranostaj.cz
Práce s nožem
%0 hodnocení
Potřeby: papíry s komixy, nože (každý svůj), 5 brousků, javorové dřevo (nařezaná silnější větev), akuvrtačka, provázek, náplasti (kvůli bezpečnosti)
Počet hráčů: od 1 do 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnostiNa ven
Charakter hry: Na postřeh / šikovnostHra pro učení či vzdělávání
Program na seznámení se základy péče nůž a vyřezáváním.
Autor nebo zdroj: vlstní
Program se skládá ze čtyř částí a leze jej rozložit i do dvou schůzek.

1) Péče o nůž (15 min)

Vedoucí mají připraveno 10 situací, které popisují nějaké správné či špatné chování s nožem. Situace jsou zpracovány formou obrázků nebo komixů, které jsou očíslovány. Obrázky jsou vyvěšeny v klubovně nebo v jiném prostředí a každý účastník si musí do svých papírů k číslům napsat, zda se osoby na obrázku chovají správně nebo špatně. Až všichni úkol dokončí, projdou se jednotlivé obrázky a řeknou se správná řešení.

správné situace
• člověk vyřezává lodičku směrem od sebe
• nejprve se nůž nabrousí a poté naolejuje
• nožem se krájí na dřevěném prkýnku

špatné situace
• člověk vyřezává lodičku směrem k sobě
• dítě chce do školy donést svoji novou mačetu
• používání nože jako páčidla
• rytí nožem do kamene
• přesekání kovové trubky nožem
• nechání mokrého nože na stole
• máchání nožem proti někomu dalšímu z legrace
• zabodávání nože do země

2) Broušení nože (30 min)
Naučíme děti jak si správně nabrousit nůž, jak vyzkoušet ostrost, vysvětlíme rozdíl v hrubosti brousků. Pro tento úkol je dobré mít alespoň 3 vedoucí, kteří se budou následně individuálně věnovat dětem (postup broušení viz videa na youtube).

3) Rozdílnost v druhu dřev (5 min)
Touto částí programu demonstrujeme, že je rozdíl v tvrdosti dřeva a vysvětlíme, že každé dřevo je vhodné k něčemu jinému. Necháme kolovat špalíčky různých dřev a vyzveme, ať si každý zkusí do dřeva udělat vryp, u každého dřeva vysvětlíme z čeho je a na co je vhodné.
měkká dřeva (vhodná na vyřezávání drobných předmětů): lípa, vrba, bříza
tvrdá dřeva (vhodná na větší předměty vyžadující trvanlivost): jasan (luk), javor (hudební nástroje), buk, dub

4) Vyřezávání zvonkohry (60 min)
Na zvonkohru je potřeba sice tvrdší dřevo, kvůli zvuku, ale na druhou stranu opracování do podoby kolíku je jednoduché a nemusí být dokonale přesné.
Každý dostane na vyřezávání špalíček o průměru asi 4cm z javoru rozštíplý podélně na polovinu. Úkolem je opracovat ho do podoby zploštělé dlouhé kapky (rozměry asi 2x1x6-16cm). Délka se může libovolně lišit, protože na zvonkohru budou kolíky seřazeny podle velikosti a zavěšeny na ráhno. Během vyřezávání dbáme především na správnost techniky držení nože a na bezpečnost (řeže se od sebe, mimo lidi, pozor na prsty). Délka se může libovolně lišit, protože na zvonkohru budou kolíky seřazeny podle velikosti a zavěšeny na ráhno. Do každého kolíku vyvrtáme akuvrtačkou díru, do ráhna vyvrtáme ve vzdálenosti 3-4cm tolik děr, kolik je kolíků, a kolíky přivážeme na volno k ráhnu provázkem od nejmenšího po největší. Ráhno zavěsíme v klubovně. Dřevo je možné ještě ošetřit lakem nebo rozpuštěným včelím voskem.