www.hranostaj.cz
Plyšoví medvědi
59%11 hodnocení
Potřeby: rozstříhaní barevní medvědi, ceníky na stanoviště, obchodní lodě (nebo peníze), šátky
Počet hráčů: od 8 do 42
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Náročná
Prostředí: Do terénu
Charakter hry: PohybováChodička / strategická
Bílé nohy, modrá hlava, čevená levá ruka ... poskládej si medvěda a výhodně prodej. Ale ať tě neokradou ... !
Autor nebo zdroj: nápad někde na internetu, pravidla jsme si vytvořili sami
Hráče rozdělíme na stejně silná družstva. Každé družstvo vlastní dvě (nebo více) obchodní lodě (obchodní loď = karta pro záznam majetku - kolonky pro výdaje, příjmy a současné jmění). Všichni hráči mají za pasem zastrčený šátek - život (nebo kus krepáku na rukávě).
Na daném území jsou umístěna stanoviště - ostrovy. Na každém ostrově je obchodník, který prodává určité části medvěda (rozstříhaný obrázek plyšového medvěda, různobarevné papíry). Někdo prodává jen bílé pravé nohy a modrou hlavu, někdo jiný levou žlutou ruku a bílý trup ... . Obchodník má svůj ceník.
Úkolem družstev je putovat od obchodníka k obchodníkovi, nakupovat různé součásti obrázků a postupně je skládat (jednobarevné medvědy či strakaté medvědy - každý však je ohodnocen jinak). Celého medvěda opět někde prodají. Obchodníci zaznamenávají příjmy a výdaje na kartu obchodní lodi + průběžné score. Lze v případě potřeby převést část jmění družstva z jedné lodi na druhou. Vyhrává to družstvo, které vydělá nejvíce.
Hráči se mohou okrádat navzájem, tak že vytrhnou soupeři šátek z kalhot. Poražený hráč musí odevzdat všechny kousky medvědů, které má právě u sebe. Družstva si také mezi sebu mohou zakoupené kousky medvědů vyměňovat.

Medvědí části = hlava, levá ruka, pravá ruka, trup, levá noha, pravá noha
Barvy = bílá, modrá, žlutá, růžová, zelená, červená ... prostě jaké chcete

Rozšíření: Aby se obchodník (veducí) nenudil, čas od času pošle zvláštní zásilku (většinou si posíláme s ostatními nějaké dopisy či svačinu), pokud je zásilka doručena, získá družstvo nějaký ten penízek.

Alternativní pravidla
Altariel: Tato hra patří mezi nejoblíbenější na našem táboře. Ovšem hrajeme ji s opravdovými nastřihanými plyšáky - pro starší děti je vhodné je nechat opravdu hybridní plyšáky sešívat (a při jejich prodeji ohodnotit i provedení), u mladší volíme variantu se spínacími špendlíky. Dá se také hodnotit způsob prodeje plyšáka - šikovný prodejce, který umí dát na odiv klady plyšáka dostane o nějaký ten bodík víc, než někdo, kdo nám ho jen s mlčení prodá. ;) Hodnotíme velikost (i díly plyšáků stojí různě zejména podle velikosti), správnost počtu částí a když posbírají celého ppůvodního plyšáka, mají bonusové body.
jana: Hru jsme hráli na táboře s dětmi, proto pro děti jednodušší pravidla.
Každé družstvo se rozdělilo na 2 poloviny. Např. mladší a starší z družstva. Jedna polovina měla za úkol běhat do lesa, kde byly rozházené části medvídků a co nejvíce částí přinést a posbírat - "hledači". Jedno dítě mohlo sebrat vždy jen jednu část medvídka! Vedoucí hlídají v terénu. Druhá polovina družstva byli "obchodníci". Ti měli za úkol skládat medvídky, radit "hledačům" jakou část potřebují a obchodovat s ostatními družstvy. (máme 5 - 6 družstev). Na tu hledací část jsme dali určitý čas, resp. když vedoucí vidí, že už v lese nejsou medvídci, stopne to. A zbývá pouze část na obchodování. Děti "obchodníci" chodí k jiným družstvům a snaží se vyměnit různé části za ty, které potřebují.
Hodnocení hry:
měli jsme následující medvídky:
hnědé - celý hnědý medvídek za 30 bodů, různě hnědý 15 bodů
modré - celý modrý medvídek za 60 bodů, různě modrý 30 bodů
červené - celý červený za 100 bodů, různě červený 50 bodů.
Různobarvený medívek 15 bodů. Počítají se jen celí medvídci.
Chce to dát na obchodování opět nějaký vymezený čas.
Po ukončení a sečtení bodů jsme hru hráli ještě jednou, vymění se ve družstvu "obchodníci" a "hledači". Když to dáte na mladší a starší děti, tak se aspoň ukáže, komu jde obchodování lépe. Většinou ti malí jsou šikovnější a ukecají si, co potřebují.