www.hranostaj.cz
Provázkovaná
75%2 hodnocení
Potřeby: provázky a kartičky z barevných papíru s dírkou
Počet hráčů: od 2 do 10
Věk hráčů: PředškoláciMladší děti
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnosti
Charakter hry: Na postřeh / šikovnost
Provázky jsou bezva věc, dá se s nimi užít hodně zábavy a navíc - cvičíme s dětmi i jemnou motoriku a trpělivost. Záleží na vás, jestli každému dítěti dáte provázek jiné barvy, nebo jestli budou mít všichni stejný. Hrát se dá venku i doma, na školách v přírodě, v družstvech i po jednotlivcích.
Autor nebo zdroj: Sisi
Varianta č. 1 - Udělej uzlík

Jak už napovídá název, principem hry je to, kdo nejrychleji na šňůrce udělá uzlík, popř. dva, tři... Ovšem pozor - všimnete-li si, že jedno, dvě... děti vypadávají pořád na začátku hry a nemají šanci ani jednou zvítězit, zvolte jiné zadání - např. dejte dětem minutu, dvě, tři (záleží na rychlosti hráčů) a schválně, kolik uzlíků děti navážou? Hru vyhodnoťte tak, aby všichni měli pocit, že něco dokázali a pochvalte je.
Varianta č. 2 - Nejdelší provázek

Tuto hru jsme s velkým úspěchem používali na škole v přírodě. Děti jsme rozdělili do družstev, každému hráči jsme dali čtyři provázky a na časový limit měli uvázat jeden, co nejdelší. Družstvo s nejdelším provázkem dostalo odměnu.
Varianta č. 3 - Navleč papírek a svaž

Každému dítěti dejte provázek, barevný papírek s dírkou. Cílem hry je v co nejrychlejším čase navléct kartičku a svázat provázek do kruhu tak, aby se uzlík nerozvázal, když za oba konce zatáhnete. I v tomto případě pozor na to, že pár dětí bude pořád vyhrávat a ostatní nic. Hru můžete formulovat i jinak - děti si můžou navlékat kartičky jako korálky a mít pak náhrdelník jako princezny, indiáni apod.