www.hranostaj.cz
Hra o smlouvy
81%6 hodnocení
Potřeby: vytisknuté/vyrobené smlouvy
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováSportovníChodička / strategickáRukodělková / tvořivá
Hra spočívá v tom, že v okolí rozmístíte vedoucí se smlouvami a úkolem skupinek bude, aby je díky "němému" spoluhráči našly a získaly jich co nejvíc.
Autor nebo zdroj:
V okolí rozmístíte vedoucí, kteří u sebe budou mít ony smlouvy (mé návrhy smluv přidám - jsou samozřejmě dělané do stylu témata našeho tábora, tak si je předělejte, jak je libo). Vzdálenost vedoucích od startu volte podle toho, jak dlouhou budete chtít hru mít. Dále vezměte jednoho člena z každé skupinky a ukažte mu, kde stanoviště vedoucích jsou (mezitím zbytek skupinky kreslí mapu okolí a to co nejpodrobnější (hlavně proto, aby jste zabili čas, než se obhlížející členové skupinek vrátí ). Po jejich návratu už nesmí nic říkat a jen pomocí mapy, tužky a dalších papírů navigují své skupinky k místům, kde smlouvy jsou. Po té co doběhne CELÁ skupinka na stanoviště, tak jim vedoucí předá smlouvu a oni ji nesou na start a tak stále do kola než smlouvy na stanovištích dojdou ( počet smluv na stanovištích si můžete přizpůsobit podle počtu hráčů a skupinek..... doporučuji tak 3 na každém stanovišti). Vyhrává skupinka, která má na konci smluv nejvíc.
Alternativní pravidla
JurdaJurda: Asi je to obdobná hra, ale my jsme hráli na táborech trošku něco jiného: Byly dvě skupinky proti sobě a z každé skupinky se vybral jeden špeh, který poběží se skupinkou protivníků. Každé skupince se dá jeden dobře viditelný předmět (červený šátek, míč,...). Dá se nějaký časový limit (třeba 5-10min, záleží jak chcete, aby potom skupinky běželi daleko) a jakmile se spustí čas, tak se snaží skupinky běžet co nejdál a někde ukrýt daný předmět (zase bych tam dal podmínku, že by se nemělo moc běhat skrz křoviska, nebo úplně random do lesa, ale záleží na vás), tak aby byl jasně vidět a nebylo nějak extrémně těžké ho získat - nebyl třeba zahrabaný v jehličí, schovaný vysoko na stromě (třeba jen tak, aby se tam dalo lehce a rychle vylézt),... Do časového limitu se ale musí skupinka vrátit zpátky na startovní místo, jinak automaticky prohrávají. Špeh z druhého týmu tedy běží s nimi a snaží se zapamatovat si co nejlépe cestu k tomuto předmětu. Pak mají špehové za úkol do 1min nakreslit vlastnímu týmu co nejpřesnější mapku, kde je předmět nepřátel ukryt. No a jakmile vyprší špehům čas na nakreslení mapky, tak se oba týmy snaží co nejrychleji najít nepřátelům ten předmět a donést ho zpátky do startovního místa. Který tým předmět donese rychleji, ten vyhrává! Většinou najít předmět trvá i docela dlouho, stává se i, že tým onen předmět podle mapky svého špeha ani nenajde - většinou jde o chybnou odbočku na mapě nebo nepřesné měřítko, takže mapa je nejdůležitější! Tato verze je tedy spíš pro skauty/skautky (popř. starší vlčata/světlušky). Ale jinak je fakt super!