www.hranostaj.cz
Brány
83%6 hodnocení
Potřeby: Svíčky (čajové), kolíky, špejle, rachejtle (náhražka), oheň
Počet hráčů: od 6
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřištěNa sníhDo tmy
Charakter hry: PohybováBojovkaChodička / strategická
Běhací hra se svíčkami. Velikostně se hodící na hřiště.
Autor nebo zdroj: Vlastní hlava
Hráče rozdělíme na 2 stejné týmy a každý hráč dostane svoji svíčku. Každý tým má na hracím poli 3 brány a jeden hrad. Bránami se rozumí kolík s kolmo přivázanou špejlí. Kolík pak zabijeme do země tak, že špejle je vodorovně se zemí. Doporučuji výšku kolen. Brány pak budou rozmístěny za sebou od středu, a to tak, že určíme střed hracího pole a na jednu stranu po 10m (může být jinak) zatlučeme první bránu, po dalších 10m druhou bránu a stejně tak třetí bránu. To samé uděláme na druhou stranu pro druhý tým. Hrad pak značí rachejtle (náhražka). Ta je 10 m za 3. bránou u obou týmů. Ve středu (mezi prvnímy branami) se pak nachází člověk se zapalovačem (ohniště ...).

Hráči začínají u svého hradu, a to se zapálenou svíčkou. Zapálená svíčka značí, že hráč je živý a může hrát a sfoukávat svíčky ostatním hráčům. Pokud hráči svíčka nesvítí, má možnost si ji jít znova zapálit do středu (doporučuji přátelský kruh okolo středu). Pokud hráči už svíčka zapálit nepůjde, nemůže hrát. Je dobré hru ukončit, když už hraje málo lidí (např. dva na jednoho). Je také možné hrát na dvě svíčky na hráče.

Cílem hry je zničit nepřátelský hrad. Ovšem před hradem jsou 3 brány. Tzn. že hráči musejí nejdříve zničit 3 brány (libovolné pořadí; ničí se přepálením špejle). Po zničení všech 3 bran hráči mohou zničit hrad (zapálením rachejtle).
Komu dřív práskne rachejtle, prohrává.

Hru doporučuji hrát za tmy na otevřeném prostoru, nejlépe se sněhem. Hodí se také u každé brány nechat baterku svítit do vzduchu, aby se o brány nebrkalo nebo bylo vidět, jestli se ji někdo snaží zničit.
Komentáře
upirciupirci: Vypadá to dobře, možná bych raději zvolil pálení papírových vlajek na špejli, mohlo by být efektnější a na konci dáme nejspíš malé kulaté dýmovničky. Díky za hru ;)