www.hranostaj.cz
Přístavy IV.
94%6 hodnocení
Potřeby: Nabídky přístavů, obchodní karty hráčů, kostka, 5 - 7 vedoucích
Počet hráčů: od 10 do 100
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénuNa cestu
Charakter hry: PohybováHoničkaBojovkaChodička / strategickáZážitková / inscenačníTáborový den / hra na pozadí
Další verze proslulých přístavů, nyní lehce vylepšená. Možná se bude zdát složitá, ale příprava zabere max. 30 minut. Jedná se o běhací a obchodovací hru, kde lze především o taktiky a vynalézavost.
Autor nebo zdroj: Ředitel
Pravidla hry PŘÍSTAVY II

Základní informace o hře:
1. Hru hraje každý jednotlivě, možné jsou i dvojice (určí se na začátku hry)
2. Pokud hrají dvojice, nesmí se od sebe vzdálit na více než 5 metrů nebo musí být spojeny.
3. Každý jednotlivec nebo dvojice představují obchodní loď a disponují svou obchodní kartou. Na obchodní
kartu se zaznamenává veškerá obchodní činnost. Tj. nákupy, prodeje, půjčky, povolení...
4. Každá loď na začátku dostane člun (více informací v podčlánku o městě)


Cíl hry:
Vyhrává ten kdo:
1. nashromáždí 20 000 Ç (peňez) a má splacené půjčky,
2. vlastní KŘIŽNÍK.
Touto skutečností hra končí a následující pořadí se určí podle výše konta jednotlivých lodí.
Hru lze ukončit i po uplynutí časového limitu (doporučuji 1 hodina).


Obchod:
Každá loď začíná s vkladem 50 Ç. Po herní ploše jsou rozmístěny 3 přístavy, ve kterých je možno obchodovat. Ty jsou dobře schovány, aby vyžadovaly průzkum k jejich objevení. V každém přístavu lze koupit nebo prodat 9 komodit: dřevo, brambor, kámen, rýže, střelný prach, kov, zlato, otrok nebo rubín. Ceny za nákup i prodej komodit jsou v daném přístavu stejné. Každý přístav má však ceny rozdílné.

Prémiový přístav:
Ve hře je umístěn také prémiový přístav, který má všechny ceny stejné nebo vyšší, než je nejvyšší cena za danou komoditu v přístavech. Tudíž se zde vyplácí prodávat již nakoupené komodity. Zároveň nabízí za splnění úkolu nákup komodit za 50 % ceny. Zde nakoupené komodity jsou označeny písmenem "P", a již je nelze prodat v prémiovém přístavu. Ke vstupu do tohoto přístavu je třeba vlastnit PRÉMIOVÝ KLÍČ.

Město:
Další důležitým stanovištěm ve hře je město. Město provozuje půjčky s libovolným úrokem, vklady, loterii a zápis pirátů. Vydává také za 1 500 Ç povolení převážet otroky. Ve městě lze vyrobit následující předměty:
1. Loď č. 1 (člun) - Cena: Dřevo, kámen, rýže ¤ nebo 800 Ç v případě přeplněnosti nákladového
prostoru
Statistiky: nákladový prostor pro 3 komodity, max. děl: 0
2. Loď č. 2 (plachetnice) - Cena: Dřevo, kov, zlato
Statistiky: nákladový prostor pro 5 komodit, max. děl: 2
3. Loď č. 3 (křižník) - Cena: Dřevo, kámen, kov, kov, rubín
Statistiky: nákladový prostor pro 7 komodit, max. děl: 4
4. Prémiový klíč - Cena: Zlato, rubín
Účel: slouží k vstupu do prémiového přístavu
5. Trezor - Cena: Zlato, kov, kov, kov
Účel: ochrání náklad před okradením pirátem

Nákladový prostor:
Každá loď disponuje určitým nákladovým prostorem. Loď může vést/nakupovat jen tolik komodit, na kolik je stavěná. Dodržování tohoto pravidla hlídají obchodníci v přístavech a celník. Každé porušení pravidel se v této hře trestá ztrátou všech komodit na palubě provinilé lodě.

Obchod s otroky:
Obchod s otroky je speciální v tom, že jeho provozování je nelegální. Pokud chce loď prodat otroky bez povolení může, a to za cenu uvedenou v přístavech. S povolením však loď získá 3x více, než je uvedeno v daném přístavu. Povolení je sehnatelné v městě za 1 500 Ç. Dále pokud loď obchoduje s otroky bez povolení, vystavuje se riziku, že bude zkontrolována celníkem a přijde o celý svůj náklad. Obchodníci sami nelegální obchod s otroky neřeší.

Pirátství:
Každá loď se na základě svého rozhodnutí může stát lodí pirátskou a začít okrádat ostatní lodě, stačí jí k tomu mít alespoň 1 dělo a navštívit město pro přepsání obchodní karty na pirátskou. Maximální počet děl má každý typ lodě jiný (uvedeno výše u města). Pro oloupení jiné lodě stačí pirátům chytit v hrací ploše jinou posádku. V ten okamžik dochází k imaginárnímu souboji. Posádky si vzájemně ukážou své obchodní karty a loď s větším počtem děl souboj vyhrává. Poražená loď se musí nechat odvést do města, kde bude všechen její náklad převeden na vítěznou loď. Ne-pirátská loď může použít děla pouze na obranu. Pokud vlastní poražená loď TREZOR, nebude její náklad na vítěznou loď převeden. Pokud je souboj mezi loděmi nerozhodný (obě mají stejný počet děl), rozejdou se obě posádky bez jakékoli újmy. Piráti mohou obchodovat, stejně jako ne-piráti, ve všech přístavech. Piráti nesmí útočit na lodě v těsné blízkosti přístavů.

Loterie:
Loterie je hra, kterou provozuje město. Hráči mohou vsadit libovolný počet peněz a hodí kostkou. Pokud jim padne:
1. PŘIJDOU O VSAZENÉ PENÍZE
2. ZÍSKAJÍ ZPĚT 50 % VSAZENÉ ČÁSTKY
3. ZÍSKAJÍ ZPĚT VSAZENOU ČÁSTKU
4. DOSTANOU 150 % VSAZENÉ ČÁSTKY
5. DOSTANOU ZPĚT 2x VSAZENOU ČÁSTKU
6. PŘIJDOU O VSAZENÉ PENÍZE

Celník:
Celník je organizátor, který se volně pohybuje po hrací ploše a dohlíží na chod hry a dodržování pravidel. Namátkově zastavuje posádky a kontroluje jejich obchodní karty. Posádky před celníkem nesmí utíkat. Jakékoliv porušení pravidel celník trestá zabavením všech komodit z paluby provinilé lodi, případně alternativním trestem dle vlastního uvážení. Celník se pravidelně střídá s obchodníky ve městě.

Alternativní pravidla:
Hru lze mírně ztížit tím, že dáme obchodníkům právo upravovat ceny komodit podle toho, jak se hra vyvíjí. Pokud je o nějakou komoditu velký zájem, mohou zvýšit cenu až o 25%. Pokud naopak jiná komodita nejde na odbyt, lze cenu až o 25% srazit. Obchodníci by se však vždy měli +/- řídit doporučenou cenou, která je předtištěná v běžné nabídce jejich přístavu.

U města mohou být 2 osoby.
Komentáře
Maruška: Tahle hra je prostě úžasná, všichni si ji vždy užijí. Já k ní přidávám ještě vylepšení, že piráti nemohou do jednoho z přístavů! Nejlepší hra na hranostaji!
baobab: Ahoj, chci se zeptat, můžou vlastnit třeba jeden člun, dvě plachetnice atd. nebo právě představují jednu z těchto lodí? A když jsou/vlastní třeba člun a už mají dost komodit na koupi plachetnice, to se půjčky a aktuální stav peněz atd všechno přepíše na novou kartu(plachetnici)? Mám v tom celkem chaos.
Karel Trojan: Připojuji se k dotazu. Pokud jeden hráč může představovat více lodí najednou (podle karty nejspíš ano), pak je zavádějící věta "Každý jednotlivec nebo dvojice představují obchodní loď a disponují svou obchodní kartou." Mělo by tam být, že představuje obchodní flotilu. Přijde mi také divný ten trojnásobek za otroky. To je moc ultimátní zdroj peněz - za 2000 nakoupím a za 6000 prodám.
CAUTE: Mám hned dvě otázky když si už díte zakoupí priemiový klíč tak může chodit do premioveho přístavu celou hru alebo to je jednorázovka a druhá otázka ako ste zapisovali komodity detem ceruzkou a pak ste je gumovali alebo jako?
Ředitel: Prémiový klíč umožní vstup do prémiového přístavu hráči do konce hry. Komodity jsme škrtali, takže si každý rozmyslel, kolik toho chce koupit. Pokud mu dojde místo v lodi, aniž by si koupil loď jinou, musí za nový člun utratit 800 Ç.