www.hranostaj.cz
Husitská baterie
67%1 hodnocení
Potřeby: hromada různě velkých, těžkých i objemných věcí na házení
Počet hráčů: od 1
Věk hráčů: PředškoláciMladší děti
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřištěNa sníh
Charakter hry: PohybováPro zasmáníSportovníChodička / strategickáNa postřeh / šikovnost
Chybí správná munice do katapultů? Nevadí. Střílet se dá přece vším!
Autor nebo zdroj: ČCE
Legenda
Chudí vesničané by rádi zatočili se šlechtou. Bohužel, ta se zrovna ukryla za hradbami, kam se nebude úplně snadné dostat. Ale od čeho byly vynalezeny katapulty? Bohužel pro vás, vesničany, poněkud se nedostává správná munice. Musíte se obejít bez ní.

Příprava
Každému týmu vytyčte stanoviště a koridor, do nějž bude střílet. Kus od stanovišť rozmisťte předměty rozličného tvaru (papírová vlaštovka i pouhý nedotčený list), hmotnosti (kufr s věcmi i igelitový sáček) a objemu (vejce natvrdo i rozbalený spacák) . Následně rozdělte hráče do týmů.

Hra
Pro začátek si každý tým vybere jeden z nábojů, s výběrem začíná nejmladší. Následně se přesune ke svému stanoviště a seřadí do zástupu jako při tělovýchovném štafetovém běhu. Vpředu stojí hráč s předmětem k vrhání. Dvojité zapískání, předáci hází své předměty a řadí se na konec zástupu. Hráč, nově se octnuv v čele však nejprve běží k zásobě nábojů, jeden si vezme a rychle běží zpátky, zařadí se do čela, hodí předmětem co nejdál a scenérie se opakuje.

Konec
Hra konči v okamžiku, kdy bude odhozen poslední náboj. Následně vedoucí spočítají celkovou vzdálenost předmětů v koridoru od stanoviště příslušného týmu. Tým, který dohromady nahází nejdelší vzdálenost (pokud jsou týmy různé velké, pak hodnoťte průměrnou vzdálenost) zvítězí.