www.hranostaj.cz
Než se čas naplní
92%2 hodnocení
Potřeby: Budík, papíry s šiframi, v pravidlech popsaná bomba
Počet hráčů: od 9 do 30
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: Chodička / strategickáNa inteligenci / paměťZážitková / inscenační
"Potřebovali jsme pro středo až vysokoškoláky hru, která by pro ně byla na odpoledne důstojná. Vymysleli jsme tuhle a myslíme, že je skvělá." tak uvedl "Než se čas naplní" řečník chrudimského SOMu. Nemýlil se.
Autor nebo zdroj: ČCE
Legenda
Blíží se vteřina zkázy, teroristé schovali bombu a teď se jen třesou nedočkáním, až tlaková vlna smete z povrchu zemského nenáviděnou lokaci. Tuto škodolibou radost jim poněkud překazily mírové jednotky OSN odhodlané výbuchu zamezit. Jak to dopadne? Vše je v rukách hráčů.

Příprava
Poté, co skupinka vedoucích připraví a následně do herního pole (velkého klidně přes celou obec) rozmístí tři papíry s šiframi a jeden s nápisem "BOMBA" (který je o to zajímavější, že na něj jsou přicvaknuté tři gumičky), nastane chvíle zasvěcení hráčů do legendy a pravidel hry. Aby věděli, na které straně stojí, vylosují si svou roli. Totiž: voják, pyrotechnik (ti jediní své role odhalí) a terorista.

3*Pyrotechnik
4 a víc * Voják
počet vojáků/2 * Terorista

Hra
Ve stejném okamžiku, kdy začíná hra, spouští se budík odpočítávající hodinu zbývající do výbuchu bomby. V této době musí vojáci nalézt papír s nápisem "BOMBA" a sehnat pyrotechniky na její deaktivaci. Stačí když každý pyrotechnik roztrhne jednu z přicvaknutých gumiček, což výbušninu zneškodní. Jediný pyrotechnik smí s bombou manipulovat, nehrozí tedy, že by ji teroristé přenášeli z místa na místo.
Jelikož je herní pole rozlehlé, nabízí se zde berličky pro hledající a to v podobě stop, neboli šifer. Když vojáci dešifrují zprávu, dozví se něco víc o místě, kde bombu hledat. V tom tkví také první příležitost pro teroristy. Vytvářením falešných šifer se dají hledači solidně zmást.
Avšak hlavním posláním teroristů není ani tak mystifikace jako eliminace. Stačí, aby se některý octnul s vojákem, ba co hůř pyrotechnikem, o samotě a odhalením své role může ukončit účast dotyčného na hře. Důležitá je však ta samota, je-li na dohled jakýkoliv neterorista, vražda neplatí a vyřazení ze hry postihne útočníka.
Pokud se mírové misi podaří bombu do hodiny zneškodnit, vítězí. Jsou-li však hledači příliš pomalí, nebo je zabit pyrotechnik, vítězí teroristé.
Komentáře
Jožka: Předpokládám, že to "ti jediní své role odhalí" se vztahuje jen na toho pyrotechnika a ne i na vojáka. Je to ale fajn koncept, někdy to použiju. Dík za tu hru.