www.hranostaj.cz
Člověče, nezlob se
73%10 hodnocení
Potřeby: 4 kolíky/klacky cca 0,5 m a normální hrací kostka
Počet hráčů: od 12 do 32
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováHonička
honička s náhodou
Autor nebo zdroj: nepamatuju si
4 družstva po 3 a více členech.
Na louce se vytýčí prostor=herní plán (čtvrec o straně 15 - 20 metrů) a v rozích se označí kolíky (zapíchnuté klacky).
Rozhodčí a jeden volný člen z každého družstva jsou uprostřed - jsou to hráči. Ostatní jsou figurky a rozmístí se po družstvech vždy k jednomu kolíku (nejlépe zevnitř, aby nezavazeli)
Po zahájení hry první "hráč" hodí kostkou (jako v člověče nezlob se - pokud nemá 6 nebo nasazenou figurku, háže 3x). Jakmile padne 6, háže znovu a hozený počet bodů znamená počet kol, která musí "figurka" oběhnout, aby se dostala do domečku (pokud padne znovu 6, háže se dál a kol přibývá...). Jakmile je "figurka" v terénu (herním plánu), háže další "hráč". Pokud se mu podaří nasadit, pokračuje stejně, jako předchozí. Jeho "figurka" také obíhá, a přitom honí "figurku" před sebou. Když ji dohoní dříve,, než ta oběhne daný počet kol, tak ji "vyhodí" dotykem (člověče - nezlob se).
"Figurky", které jsou jako první v domečku, vystřídají "hráče", který si může jít zaběhat.
Hraje se, dokud nejsou všechny figurky v domečku (= uběhly předepsaný počet kol a dotkly se domácí mety). Vyhrává to družstvo, kterému se to podaří první.
Jako hra je to docela "makačka" a pokud to "padá" (samá šestka) a hráčů je v poli víc, tak je to mnohem napínavější. A ti chudáci "figurci", kterým chybí do cíle jenom jeden úsek a zrovna soupeř nasadí a figurku vyhodí...