www.hranostaj.cz
Brambora a lízátko
81%8 hodnocení
Potřeby: míč
Počet hráčů: od 5 do 15
Věk hráčů: Mladší děti
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venNa hřištěDo vody
Charakter hry: PohybováNa postřeh / šikovnostSeznamovací
Celkem rychlá fitka na začátek schůzky nebo jako odreagování dětí od programu. Děti v kolečku, přihrává se míč, postřeh
Autor nebo zdroj: vlastní
Průběh: Z dětí vytvoříme stojící kroužek. Určíme jednoho hráče, který začne a dáme mu míč. Ten má za úkol nahrát jinému hráči a udělá to následujícím způsobem: Řekne nejprve jeho jméno/přezdívku, pak k tomu připojí slovo Brambora nebo Lízátko a až potom mu může míč nahrát.
Jde o to, že bramboru přeci nikdo nechce a každé dítě má radši lízátko, že? :) Proto se hráč, kterému má být nahráno, snaží buď míč chytnout (Lízátko), nebo se mu vyhnout = nechytit míč (Brambora).
Pokud hráč správně na hod zareagoval, tak získává míč a hra pokračuje dále (dotyčný zase určí jiného hráče, vysloví jedno z hesel a hodí mu míč). Pokud někdo udělá chybu, tak běží pro míč (pokud je to nutné) a ten předá hráči po levici. Navíc si ještě musí oběhnout jedno trestné kolečko okolo všech hrajících. Pak už může hrát "normálně" dál.

Poznámky: Pokud s hodem míče některé dítě moc dlouho otálí, většinou jsme zavedli odpočet do tří. Pokud se dítě nerozhodlo, komu míč přihraje, automaticky ho ztrácí a běží si taky jedno trestné kolečko. Zrychlí to hru. To samé platí o hnusných přihrávkách, které se nedají chytat (špatně hozený míč = trestné kolečko).
Je dobré, když se hry účastní i vedoucí, aby případně balancovali hru, aby si i hráči, kteří tolik nahrávek nedostávají, taky zahráli. Díky tomu lze navíc zjistit, kdo je ve skupině trošku "out" a kdo je naopak oblíbený.
Můžete zkusit hrát i ve vodě.
A klidně si můžete slova vymyslet jiná, je to samozřejmě jenom příklad. Ať vám případně pasuje do programu. :)
Komentáře
t.lobl@seznam.cz: Super hra, děkuji za ní.