www.hranostaj.cz
Je to KAMPAŇ!
85%17 hodnocení
Počet hráčů: od 8 do 40
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa venNa hřiště
Charakter hry: PohybováPro zasmáníChodička / strategickáNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzděláváníMorální / sociálníZážitková / inscenační
Ocitáte se v zemi, kde právě po 50 letech padl totalitní režim a byly vyhlášeny svobodné volby. Hráči si ujímají rolí nových politických stran, které usilují o volební úspěch hlava nehlava.
Autor nebo zdroj: Oddíl Vorvaň
PRINCIP A CÍL
Strany získávají preferenční body (dále jen “body”) plněním Úkolů (v příloze) a překonáváním Skandálů a nepříjemností (viz níže). Body umisťují do krajů na volební mapě a tím si budují oblibu u voličů. Každý kraj má přidělený počet mandátů, který v něm lze ve volbách získat.
Na konci hry proběhnou volby - podle aktuálních poměrů bodů stran v krajích budou rozděleny mandáty. Cílem hry je sestavit nadpoloviční parlamentní většinu mandátů, o kterou by se mohla opřít vláda

ÚVOD
Volitelné pro budování napětí: V dnech před hrou se po táboře objevují propagandistické plakáty (“Velký Bratr tě vidí…”), probíhají namátkové prohlídky lidí a zinscenované protesty (podpalování plakátů) a zatčení. V noci před hrou jsou propagandistické plakáty poničeny a nahrazují je letáky odsuzující totalitní režim a volající po svobodných volbách.
Samotná hra je uvedena scénkou - skupinka demonstrantů rozjařeně zvoní klíči, pálí propagandistické plakáty, provolávají “Ať žije demokracie” atd.
Jeden z nich zasvětí hráče do děje - pád totality, vyhlášení svobodných voleb a začátek kampaně.

PŘÍPRAVA A ZAČÁTEK
Do okolí tábora se rozmístí papíry s Úkoly. Na tabuli/velký papír se nakreslí volební mapa krajů s uvedeným počtem mandátů, do které se budou během hry zaznamenávat získáné body.
Prvním úkolem stran je vymyslet si jméno. Za vymyšlení získávají prvních 10 bodů, které mohou umístit do libovolného kraje. Poté začínají plnit Úkoly, na což mají cca 90 minut. Další získané body mohou umístit pouze do krajů, ve kterých už nějaké body mají, nebo těch s nimi sousedících. Body získané za jeden úkol mohou rozdělit do několika krajů.

VOLBY A VYHODNOCENÍ
Po vypršení limitu (či splnění všech úkolů první stranou) proběhnou volby. Vyhodnocuje se každý kraj zvlášť. Strany si mandáty rozdělují poměrným systémem. Např. kraj “Alfa” má 10 mandátů. “Strana A” do něj přidělila 7 bodů = získává 7 mandátů, “Strana B” 3 body = získává 3 mandáty.
Po vyhodnocení všech krajů a sečtení mandátů se stranám připomene cíl - sestavit nadpoloviční většinu, ze které by mohla vzejít vláda. Pokud žádná strana nemá sama tuto většinu, mělo by jim dojít, že je třeba sestavit koalice, navrhnout menšinovou vládu s něčí podporou… Návrhy a možnosti se mohou probrat během následného review.

REVIEW A ZPĚTNÁ VAZBA
Jaké výhody/nevýhody podle vás nese většinová vláda jedné strany? A co menšinová vláda?
Do některých krajů body umisťovala pouze jedna strana (tj. nikdo jiný tam nedělal kampaň). Voliči zde tak neměli žádnou alternativu. Myslíte, že se to tak děje i v reálu? Co to pro voliče znamená?
Jak by volby dopadly, kdyby se zisk mandátů vyhodnocoval většinovým systémem (místo poměrného), tj. kdo má v kraji nejvíc preferenčních bodů bere všechny mandáty? Který z obou systémů vám přijde lepší a proč?

Jaké jsou vaše první dojmy?
Byla pro vás hra pochopitelná? Který prvek se vám líbil? Který byste změnili či přidali?
Jak se vám spolupracovalo? Kdo co dělal a proč?
Jaká byla vaše strategie, jak se měnila a co to přineslo?
Co byste příště udělali jinak?
Bylo pro vás téma zajímavé? Jaké téma by se vám líbilo?

SKANDÁLY A NEPŘÍJEMNOSTI
Řeší všechny strany najednou, vyhlašuje je vedoucí po určité době třeba formou novinových titulků ("zvláštní vydání!"). Za úspěšné vyřešení získá strana bonus 25 bodů, které může umístit do jednoho libovolného kraje.

1. Lídr strany se nenarodil v naší zemi! Kde je rodný list?!
Prokažte svůj původ a rodinné kořeny. Sestavte rodokmen z ostatních členů týmu a vymyslete co nejpodrobnější rodinné vztahy, pak s ním seznamte ostatní.

2. Stranický lídr má vážnou srdeční nehodu!
Prokažte své zdraví a dostatek energie pro vedení země. Udělejte v týmu dohromady 99 kliků, 99 dřepů, 22 kotrmelců dopředu a 11 dozadu.

3. Strana nepřiznala příspěvky na kampaň ve výši desítek miliónů!
Kdyby se provalily ještě ty dary od ruských oligarchů, mohlo by jít do tuhého - je třeba to rychle zahrát do autu. Každý z týmu sestaví svůj přibližný měsíční rozpočet rozepsaný na položky: příjmy (kapesné, brigády...) vs. výdaje (jídlo, zábava, jízdné…). Sečtěte čísla všech lidí ve skupině.

4. Strana zesměšněna v populárním satirickém pořadu!
Satira je nepříjemná, ale zdravá. ukažte že máte smysl pro humor. Řekněte ostatním týmům vtip.
Komentáře
F: Hru jsem trochu pozměnil pro své potřeby a udělal ji trochu složitější. Místo papírové mapy jsem ve fotoeditoru v počítači měnil barvu obsazených polí (každá skupinka měla jinou barvu) a pomocí tmavosti různé typy obsazení polí. Svoji hru jsem vztáhl přímo na ČR. Taky jsem do hry přidal černý obchod s drogami. Skupiny operující s tímto prvkem budou mít navrch, a proto je neuvěřitelně důležitá reflexe na konci, aby si uvědomili, že, jako v životě, to pravidla dovolují, ale morálně je to špatné rozhodnutí, protože tím ztrácí např. tady konkrétně volby svoji demokratičnost. Pravidla, úkoly i použitá mapa jsou v příloze. Jinak fakt cením tvůrce tohoto nápadu. Fakt epesní hra.