www.hranostaj.cz
Mobilní Brkolo
0%0 hodnocení
Potřeby: moderní mobilní telefon s GPS a datovým připojením pro každý tým (WiFi nestačí)
Počet hráčů: od 2 do 100
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Náročná
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: Chodička / strategickáNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzdělávání
Městská geolokační hra pro mobilní teleony, určená původně pro Brno. Pokud máte v oddíle ajťáka, snadno ji upraví i pro jiná místa.
Tato hra vznikla jako jeden z úkolů pro celodenní městskou hru našeho střediska. Hra vyžaduje, aby každý tým měl k dispozici mobilní telefon s GPS a povlenými daty přes operátora. Web si načitá mapu, ale dat nežere nijak moc. Dobré je mít s sebou i powerbanku, protože baterku hodně spotřebovává GPS.

Princip hry je takový, že hráči nebo týmy na startu dostanou pokyny s webovou adresou a seznamem úkolů. Na adrese běží aplikace, kde hráči vidí svou polohu a body v mapě - úkoly, které musí obejít. Když se hráč přiblíží k vyznačenému místu, úkol se stane aktivním a zobrazí týmu otázku. Úkoly jsme volili tak, aby bylo nutné pro jejich vyřešení to místo navštívit a řešení se nedalo poznat pouze z mapy - např. kolik oken má dům, který vidíte, co je napsáno na pamětní desce,... Odpovědi týmy zapisovaly do papírů, které týmy dostaly na startu. Do samotné aplikace žádná data nezadávají. Bylo to tak jednodušší na naprogramování a provozování webu.

Maximální počet hráčů není omezen, velikost týmů záleží na obtížnosti úkolů. My měli hru jen pro rovery a rangers, kteří byli ve dvojčlených týmech, skauty a skautky bych dal do týmů po třech.

Hra, kterou jsme hráli my, je dostupná na https://brkolo.nastojte.cz. Papírové podklady najdete v tomto dokumentu

Pokud si chcete hru upravit pro vaše město a váš oddíl, zdrojové kódy s návodem jak na to najdete v GitHub repozitáři.

Úkoly je dobré zadávat tak, aby nešly vyřešit pomocí Google Street View/Seznam Panorama, ale to je dost těžké. Lepší je to hráčům prostě zakázat. Web je psaný tak, aby se nedalo snadno podvádět, ale motivovaný záškodník s počítačem by zadání otázek byl dřv nebo později schopný zjistit (odpovědi nicméně na webu nikde uloženy nejsou). Na mobilu je podvádění myslím prakticky nemožné.

Pokud hru použijete, budu rád, když mi dáte vědět.