www.hranostaj.cz
Aukce hodnot
72%13 hodnocení
Potřeby: kladívko, dětské peníze, seznam vlastností a jejich vyvolávacích cen
Počet hráčů: od 6 do 10
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnostiK ohni či posezení
Charakter hry: Morální / sociální
Dražba životních hodnot
Autor nebo zdroj: Marek Mikulášek
Organizátor hry je vyzbrojem kladívkem a seznamem životních hodnot (láska,svoboda,rodina, přátelství,příroda,vášeň,světový mír,...). Všichni účastníci obdrží stejnou sumu v dětských bankovkách (cca 50 000). Začíná aukce.

Organizátor hry vyvolává jednotlivé vlastnosti (rodina-vyvolávací cena 2000! Kupte si fungující a milující rodinu ... rodina je základ státu ... 6000 poprvé, podruhé...7000! Ano, kdo by chtěl žít bez rodiny ... 10 000, nikdo nedá víc..???) a prodává je hráčům.

Hra končí rozprodáním všech vlastností nebo finančním zruinováním hráčů.
Doporučení: lukrativní hodnoty (láska,štěstí,zdraví...) zařazujte postupně, prokládejte je "méně důležitými" (seberealizace, peníze [pozn.: Tohle že je málo důležitý???], sport...), lásku a štěstí zařaďte na konec!
Alternativní pravidla
Lepid: My jsme to "hráli" podobně, jak píše Alky. Jenže hodnoty jsme si sami vymysleli (roveři, hodnoty nejcennější pro kolektiv kmene), na odhození se musela většina domluvit aby se všichni zachránili. Pokud někdo se nestotožnil s odhozením konkrétní hodnoty, odstoupil (nemá smysl zůstávat v kolektivu, který neuznává za nejcennější hodnoty ty stejné, co já). Hra končila až nebyla většina (ani pod tlakem pádu) ochotná nic obětovat (ale nesmí jich zůstat mnoho=>zvyšování nátlaku, rychlé a sponánní kolektivní rozhodnutí). Výsledkem tak pro nás vlastně byly (cca5 z cca25) hodnoty co pro nás kmen znamená.
Alky: My jsme to hráli hodně prožitkově. Všichni letí bálonem společně s hodnotami, když balón začne klesat. Postupně se losují jednotlivé hodnoty a hráči mají na výběr, zda ji vyhodí z balónu, aby se zachránili, nebo se pro ni objetují. Každý se může (logicky) obětovat jen pro jednu hodnotu. Chce to navodit správnou atmosféru
Komentáře
Gina: My jsme tuhle hru hráli (roveři) v alternativě s balonem. Bylo to opravdu dojemné, jak jsme se postupně vzdávali hodnot, aby jsme s balonem nespadli. Nakonec jsme se rozhodli, že radši spadneme než se něčeho dalšího vzdát (i slzy tekly). Opravdu dobrá hra.
Jenik: taky mi tu nejak chybi motivace nebo nejaka inspirace k reflexi.. no domyslime :pis: vyzkousime :iq: uvidime :-?. treba i dame vedet.
Shark: I my to hrali s balonem s mladsima roverama a vydarilo se nam to! Vrele doporucuji
KačerKačer: Ty jo s tím balónem to vypadá taky zajímavě:10:
Mokrouš: zajímavá hra... zkusíme to na schůzce jestli bude bavit i woodcraftery :o)
KačerKačer: Cíl je snad to, aby si děti (dospívající mládež) uvědomili, co je pro ně víc, co má pro ně větší cenu. Podle mého názoru minimálně skauty to bavit bude, rovery rozhodně.
BerinaBerina: Tahle hra vypadá fakt moc zajímavě, ale něco mi pořád uniká - jaký je cíl hry? Co potom děcka budou s těma hodnotama dělat? Je to nebude bavit pokud s nima potom nebudou něco dělat nebo za ně něco nezískají.