www.hranostaj.cz
Jak vznikají drby
62%14 hodnocení
Počet hráčů: od 8 do 20
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnostiNa ven
Charakter hry: Pro zasmáníMorální / sociální
Derivovaná tichá pošta
Autor nebo zdroj: Méďa z Kynšperka
Hráči se rozestoupí po cestě tak, aby vzájemně neslyšeli, co říkají. Organizátor hry vypráví prvnímu příběh (nejlépe se spostou jmen, detailů, osobních a příbuzenských vztahů..). Ten si jej co nejlépe zapamatuje a převypráví dalšímu... až příběh doputuje k poslednímu. Ten jej přednese nahlas celé skupině, následně organizátor všem poví původní verzi (většinou se od sebe diametrálně liší). Prozkoumáme, kde vznikly největší informační šumy, u koho se ztratila jaká postava vyprávění... atd.

Vhodné zařadit, když jsou v oddíle problémy s drby a pomluvami - ukáže se, jak vzniká z komára velbloud, z pusy na dobrou noc skandální poměr, z chřipky dýmějový mor a podobně.
Alternativní pravidla
Květák: Pokud je příliš mnoho hráčů je hra nepoužitelná, z úryvku z Romea a Julie se po pěti lidech stala věta "Jsi ďábel, chci tě." Hrajeme hru jinak. Pokud je mnoho hráčů, je možno bavit se "realtime" bez zbytečného zjišťování kdo to nejvíc "zmastil." Stačí poslat 2-5 nebo i víc lidí za dveře, příběh převyprávět všem v místnosti, zavolá se jeden člověk, který byl za dveřma, a jeden určený člověk mu příběh převypráví, pak se jen volají lidi zpoza dveří a "publikum" může sledovat proměny "drbu" bez nějakého zdržování. Poslední pak "drb" všem přednese a bude mu zdělen původní. Myslím, že je to zábavnější.