www.hranostaj.cz
Na život a na smrt
0%0 hodnocení
Potřeby: bílý a černý šátek, sada 20-30 zdravovědných tvrzení
Počet hráčů: od 2 do 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: PohybováPro zasmáníNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzdělávání
Hra na učení zdravovědy.
Autor nebo zdroj: http://www.tvorive.cz/zdravovedne-hry/
Hráči se rozdělí na dvě družstva, která si stoupnou na jeden konec klubovny. Na druhý konec klubovny se položí dva šátky. Jeden bílý a jeden černý. Šátky jsou asi 1-2m od sebe tak, aby k nim měly obě družstva stejně daleko. Vedoucí přečte jeden výrok ze svého seznamu. Z každého družstva vystartuje jeden zástupce, který se snaží ukořistit správný šátek dříve než jeho soupeř. Který šátek je ten správný? Pokud vedoucí přečetl pravdivé tvrzení, vede k „životu“ a hráči se snaží vzít bílý šátek. Bylo-li tvrzení nepravdivé, vede ke „smrti“ a hráči bojují o černý šátek. Které družstvo vezme správný šátek první, získává bod. Druhé družstvo nezískává nic. Vítězí družstvo, které získá více bodů.
K těmto pravidlům je možné přidat další. Na začátku má družstvo 3 životy. Může se stát, že se některý z hráčů vezme z neznalosti špatný šátek. V takovém případě ztrácí jeho družstvo jeden život. Pokud družstvo přijde o všechny tři životy, prohrává celou hru. Toto pravidlo vede hráče k většímu zamyšlení nad pravdivostí výroků.
Sady výroků je třeba připravit tak, aby je bylo možné jednoznačně zhodnotit z hlediska pravdivosti. Současně je třeba, aby výroky odpovídali úrovni znalostí hráčů.

Hru jsem našel na adrese http://www.tvorive.cz/zdravovedne-hry/ kde je můžete nalézt spoustu dalších zajímavých her, týkajících se zdravovědy.