www.hranostaj.cz
Einsteinova hádanka
92%2 hodnocení
Potřeby: vytisknuté tabulky, nápovědy a řešení
Počet hráčů: od 1
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa ven
Charakter hry: Chodička / strategickáNa inteligenci / paměť
Přijdete na to, kdo má na zahradě ořešák?
Před hrou si vytiskněte tabulku pro každý tým, nápovědu (2 listy) a řešení pro vás ke kontrole. Nápovědy rozstřihejte na proužky po jednotlivých bodech. Ty pak rozmístěte po herním území - louce, lese, hřišti,... Je na vás, jestli je i nějak zamaskujete, ale všechny lístky s nápovědou musí být pro všechny nalezitelné. Moc ale hru schováváním nekomplikujte.

Na začátku hry dejte každému týmu tabulku a položte jim otázku: "Kdo má na zahradě ořešák?" Hráči se potom začnou pohybovat po herním území a na základě nápověd vyplňovat tabulku. Je na nich, jestli budou chodit celý tým dohromady a tabulku si nosit s sebou nebo budou mít jednoho, který bude přemýšlet a vyplňovat tabulku a ostatní mu budou "nosit" nápovědy. Podstatné ale je, že papírky s nápovědou musí nechávat na místě a nikam je neodnášet. Musí si nápovědy buď zapamatovat, nebo nalézt vždy tu, kterou mohou aktuálně použít. Pohyb hráčů je neomezený - ke každé nápovědě mohou přijít kolikrát budou chtít (pravděpodobně navštíví vždy mockrát tu samou, než ji skutečně použijí) a mohou se pohybovat ve skupině i samostatně. Týmy si nesmí mezi sebou radit nebo si "měnit" vyplněná políčka.

Hráči si do tabulky samozřejmě mohou dělat poznámky, např. napsat si do políčka více možností a potom je vyškrtávat apod.

Vyhrává tým, který jako první určí, jaké povolání má ten, který má na zahradě ořešák. Ořešák není zmíněn v žádné z nápověd - jedná se o poslední nevyplněné políčko tabulky (samozřejmě v řádce "Strom na zahradě").

Varianty:
- Pro světlušky a vlčata je určitě lepší, když hrají v týmech (i tak je to pro ně poměrně složitá hra, zabere jim dost času a docela se u ní zapotí). Tým by ale neměl být moc velký (max 4 hráči), aby se všichni zapojovali. Skauti a skautky můžou hrát i po jednotlivcích.

- Světluškám jsem pro ulehčení dovolila vzít si papír na poznámky a opisování nápověd - mohou si v nich udělat lepší pořádek, lépe je pochopit, škrtat si ty, které už splnily,...
Variantou taky je vytisknou nápovědy pro každý tým zvlášť - po nalezení si potom papírek můžou vzít s sebou (v téhle verzi je možné je i důkladněji poschovávat).

- Pro mladší je možno přidat do hry "žolíka" - jedenkrát za hru se vás každý tým může zeptat na určité políčko, jestli ho mají dobře nebo špatně. Pokud ho mají špatně, poradíte jim, co tam má být. Není ale možné se ptát na políčko z řádku "Strom na zahradě" nebo na dosud nevyplněné políčko.
Komentáře
Květoš: Pravidla pro mě nejsou úplně jasná. Hra je zajímavá, ale nechápu stříhání nápovědy a naslednou činnost dětí. Já to pochopil tak, že svisle střihnu celý sloupec 1,2,3 atd. Ty jednotlivé sloupce pak vezmu a roznesu je po herním poli. Úkolem dětí je přijít k papírku kde je 1, žlutá,uklízeč...atd na dalším místě 2,modrá,hasič... atd atd, a zapamatovat si dané věci pro jednotlivá čísla, doběhnout k tomu co bude zapisovat a nahlásit mu to co našli?? ?
Jsem Hraboš: Nastřihejte nápovědu, ne tabulku - tu dostanou hráči samozřejmě v celku. Viz začátek prvního a druhého odstavce
OkounOkoun: V tabulce je navíc jeden řádek - "Zvíře". Ten, prosím, ignorujte, vloudil se tam nejspíš omylem. Nápovědy stačí k vyplnění všech ostatních řádků. Jedná se o variaci na klasickou verzi einsteinovy hádanky - https://cs.wikipedia.org/wiki/Einsteinova_h%C3%A1danka - jen jsou v ní použity jiné vlastnosti.
Jsem Hraboš: Ano, to se omlouvám, tabulku opravím a nahraji správnou. Variace vznikla z toho důvodu, že jsem nechtěla se světluškami vyplňovat značky cigaret apod.