www.hranostaj.cz
Nosorožec, opice, kachna, slon
67%1 hodnocení
Počet hráčů: od 5 do 50
Věk hráčů: PředškoláciMladší dětiStarší děti
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: PohybováNa inteligenci / paměťNa postřeh / šikovnost
Hra na postřeh a správné znázornění zvířete
Všichni stojí v kruhu. Vedoucí hry uprostřed střídavě ukazuje na různé hráče a řekne vždy název některého ze čtyř zvířat: nosorožec - slon - kachna - opice. Určený hráč a jeho sousedé nalevo a napravo musí zadané zvíře okamžitě předvést, takto:

Nosorožec
Hráč v předklonu udělá rukama dlouhý nos a dupe. Jeho sousedé napravo a nalevo naznačují každý dvěma prsty u jeho hlavy maličké uši nosorožce.

Opice
Hráč si jazykem vyplní dolní ret a drbe se jednou rukou na bradě, druhou shora na temeni hlavy. Vyráží jako opice: hu-hu-hu! Jeho sousedé nedělají nic.

Kachna
Hráč zvedá a sklápí lokty jako malá křídla. Napodobuje se kachní ga-ga-ga. Oba jeho sousedé přešlapují z nihy na nohu a klátí se jako kachna.

Slon
Hráč se uchopí prsty za nos a druhou ruku provlékne před sebe jako chobot. Jeho sousedé nalevo a vpravo naznačí oběma rukama směrem k němu velké sloní uši.

Vedoucí vyzývá, postupně další a další hráče, aby předvedli nosorožce, slona, kachnu nebo opici, a tempo zrychluje. Jde o pohotovou reakci osloveného a sousedů. Hráči se začínají plést, opici udělají sloní uši, kachně dlouhý nos a podobně. Kdo se splete, odstoupí. Vyhrávají poslední tři.