www.hranostaj.cz
Harry Potter Gamebook
90%5 hodnocení
Počet hráčů: od 4
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiNa ven
Charakter hry: SlovníNa inteligenci / paměť
Příběh ze světa Harryho Pottera ve stylu gamebooku, který je graficky zpracován. Úkol je nalézt viteál - Prsten.
Nejprve stáhněte herní plán, přečtěte pravidla a pak zkuste nanečisto s někým, kdo bude třeba dělat v jiném týmu vypravěče.

Hráči se rozdělí do týmů, kde každý tým má svého vypravěče. Vypravěč si sedne dál od týmu tak, aby nebyl na doslech. Po startu hry vyšle každý tým jednoho hráče ke svému vypravěči. Vypravěč čte příběh o cestě, kterou musí hráč projít. Vždy dojde na nějaké rozcestí, kde vypravěč dá hráči nekolik možností, napříkal: "Můžeš jít vlevo nebo vpravo, kudy se vydáš?" Pokud si hráč vybere správnou možnost, pokračuje dál. Pokud vybere špatnou, končí a jde zpět ke svému týmu, kde všem řekne, kudy šel a kde skončil. Po té vyšlou dalšího hráče a ten se pokusí najít správnou cestu. Každý hráč vždy začíná od začátku příběhu. V tomto případě uplně vlevo papíru v obdélníku s jednoduchou čarou.

Celá cesta má tři větve. Jedna je přímá k cíli (v tomto případě najít Prsten), ale k tomu, aby se tam hráč dostal, musí najít jisté atributy. Pokud je nemá, dostane se do místa, kde je na šipka přerušená prázdným čtvercem. Pokud nemá správný atribut, nemůže pokračovat dál a najít nejdřív jinou cestu, kde najde atributy. Např.: "Nemáš klíč, nemůžeš dál. Najdi klíč, abys mohl jít tudy." Pokud najde klíč, vypravěč propojí šipku přes prázdný čtverec, čímž už je tato cesta průchozí.

Kdo první dojde do cíle, vyhrál. Dá se také vyhodnotit, kdo měl nejmíň pokusů. U mladších dětí je dobré, aby si u týmu zapisovali, kudy šly.
Komentáře
lukasnohejl: Podle šipek se špatně poznává, kam se má jít. U některých šipek sice je napsané která cesta to je, ale u těch, u kterých to není, se to špatně poznává. Podle mne je lepší ta varianta s čísly.
SatriSatri: Děkuji za připomínku. Trochu jsem doplnil popisky šipek a nahrál opravený herní plán. Jinak jsem se snažil, aby šipky vždy vycházely od klíčových slov, které jsou tučně vyznačené a v následujícím textu je většinou tučně vyznačené to znovu klíčové slovo. Je opravdu dobré, aby si herní plán vypravěči před hrou prošli.