www.hranostaj.cz
Morální hra - Zloděj
83%1 hodnocení
Počet hráčů: od 1 do 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředíDo místnostiK ohni či posezení
Charakter hry: Morální / sociální
Jakožto pravému rytíři Vám samozřejmě není rytířská ctnost vůbec cizí. I přes to se občas dostanete do situace, kdy si nebudete svým rozhodováním vůbec jistí. Aneb text pro krátkou morální hru.
Víte z čeho všeho si skauti berou vzor pro své chování? Například z rytířské ctnosti. Pojďme si teď trochu vyzkoušet jaké by to bylo stát se právě nějakým takovým chrabrým mužem.

"To Vám jednou byl udělen naprosto obyčejný úkol. Dovést nějakého chudého zloděje od rozsouzení u Pána do žaláře. Normálně by to byla povinnost pro strážného, ale z nějakého důvodu Pán zdejšího hradu trval na tom, že to musíte udělat právě Vy. Ani Vás nenapadlo odporovat. Ale během sestupu k žalářům se zloděj rozmluvil o jeho příhodě. Vyprávěl Vám, že je vlastně statkář z blízké vesnice, ale při nedávných povodních se musel spolu se svou ženou a dítětem ze svého domu vystěhovat. S tím málem co jim prý nevzala voda, přišli do města a doufali, že zde budou moci nějakou dobu přečkat, než hladina vody klesne. Prý si taky zkoušel najít práci, ale jako sedlák neuměl nic jiného než se starat o své pole a dobytek a tak žádnou nenašel. Nakonec, když jim došli zásoby, co měli ještě z domova, mu nezbývalo, než ukrást bochník chleba. Bohužel nebyl dobrý ani v kradení a tak se stalo, že ho již při jeho prvním pokusu chytili. Než zloděj skončil se svým vypravováním, došli jste ke mřížím od šatlavy, za které měl být vsazen na 30 dní. Teď se na Vás díval, jakoby očekával Vaši odpověď."

<1> Nenechat se zviklat vypravováním. Zákon je zákon a on si zaslouží vězení.
<2> Vsadit zloděje do šatlavy, ale přislíbit, že se zkusíte přimluvit alespoň o mírnější trest.
<3> Za to, že se Vás pokouší obelstít jej hrubě hodit za mříže, aby už se o takovou věc znova nepokoušel.
<4> Přislíbit, že se postaráte, aby měla jeho žena i dítě dostatek peněz na dobu, než jej pustí z vězení. (I za předpokladu, že půjdou z Vaší kapsy.)
<5> Nechat sedláka jít a Pánu říct, že jste jej zavřeli.
<6> Nechat sedláka jít a Pánu přiznat, že jste jej osvobodili.
<7> Politovat jej pro jeho smutný osud, ale přesto se držet rozkazů.