www.hranostaj.cz
Přes bažinu...
73%13 hodnocení
Potřeby: 3 stoličky, 2 cca dvoumetrová silnější prkna, stopky
Počet hráčů: od 4 do 20
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na ven
Charakter hry: PohybováNa postřeh / šikovnostZážitková / inscenační
...na prknech a židlích.
Autor nebo zdroj: Komárova hlava + volně inspirováno hrami na týmovou spolupráci
Hráči:
Hráči jsou rozděleni do skupin po 3-4 lidech. Hru lze hrát s dětmi všeho věku, jen pro menší je pořeba brát v ohled jejich fyzické schopnosti při navrhování bažiny. Vzhledem k charakteru hry lze hrát i v družstvech s různým věkovým zastoupením. Nikdo nezůstane stranou.

Zápletka:
Skupiny hráčů se mají dostat co nejrychleji přes nebezpečný močál. Několikrát jsme tuhle hru nasadili s úspěchem v rámci celotáborové hry s různým příběhem. Každý si asi vymyslí ten svůj.

Příprava:
Na cestu nebo rovnou louku se vyznačí čárou začátek a konec bažiny. Celkem by měla mít tak 10 m. A kromě toho, je v bažině vyznačeno několik ostrůvků. Ostrůvky (pás napříč cestou nebo kruhový ostrůvek) by měly být od sebe odděleny nebezpečným úsekem bažiny o délce o něco málo kratší než je délka prken.

Hra:
Skupiny hrají hru postupně a odděleně, aby nemohli okoukávat taktiku. Proto je dobré mít připravený jiný program pro ostatní (osvědčilo se řezání dříví).
Hráči dostanou do skupinky prkna a stoličky a jsou postaveni před úkol dostat se na druhou stranu bažiny. Během cesty na druhý konec se nesmí dotknout země ničím jiným, než stoličkami a to ještě jen v místech bezpečných ostrůvků. Jakýkoliv dotek země (nohou, prknem, atd.) či dotek stoličkou mimo ostrůvek se počítá za trestný čas (cca +10% celkového).

Strategie:
Nechte hráče, ať to vymyslí sami, ale pro představu, jak na to: Prknem dáte stoličku na první ostrůvek, prkno dáte koncem stoličku, vlezete na ní a odtud dáte podobným stylem druhou stoličku na druhý ostrůvek. 2. prknem spojíte oba ostrůvky. Teď celé mužstvo vleze na konstrukci a ten poslední podá prknem ze začátku bažiny poslední stoličku. Tu dostane první a staví podobně konstrukci dál.

Pozn.:
- vemte si foťák, je to docela fotogenické
- hra může končit přesunutím hráčů na konec bažiny nebo přesunutím všeho vybavení (včetně prken a stoliček)
- zajímavé je mít dvě různě dlouhá prkna, pak se musí víc uvažovat
- různě velcí či schopní lidé mohou vyvolat přesuny na prknech (1 řeší postup na obou koncích a ostatní se snaží nepřekážet)
- stoličky by měly být pevné, moc jim hra na životnosti nepřidává
- nestejně velká družstva se dají kompenzovat navýšením času, zkrácením dráhy a nebo přidáním nákladu (osvědčily se kanystry - třeba jen z poloviny plné, šplouchající voda umí dobře rozhodit rovnováhu)


Alternativní pravidla
šomta: Jen maličká drobnost, co třeba ubrat jednu židlu? chachacha!!!! at si užijou, žijou jen jednou !!!!
Komentáře
Komár: Jo ještě jsem zapomněl na to, že hra je docela fotogenická narozdíl třeba od hry na schovávanou. Hráči hezky chtě nechtě pózují, moc se při tom nemelou a přesto se dá hazy vyfotit akce či hrůzný výraz ve tváři, kdy hráči hrozí pád z půl metru : )
Pan Ďucha: Tuhle hru jsme (dokonce i s Komárem...) hráli na táboře a je to fakt sranda!! Hlavně když nás bylo 5 a všichni neschopný :)) strávili jsme nad tím asi 3 hodiny a nedohráli :D
Kaskader: Moc pěkná hra:cool: