www.hranostaj.cz
Helldays
77%29 hodnocení
Počet hráčů: od 7 do 20
Věk hráčů: Dospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Sebevražedná
Prostředí: Do terénu
Charakter hry: S násilnými prvkyZážitková / inscenační
Noční můra roverů se stává realitou... hra na stmelení týmu a dotyk psychického i fyzického dna
Autor nebo zdroj: invence 18.smečky
Chtějí si vaši roveři sáhnout na dno svých sil? Chcete z nich vytvořit jednolitou partu? Umějí ale také zapásit sami se sebou? Helldays jsou dobrou příležitostí.

Nejdříve se v dostatečném předstihu účastníků zeptejte, jak by si představovali takový pekelný den, sami vám dají nápady a pak vás nebudou obviňovat ze sviňáren. Pro nezavedené kolektivy doporučuji účast dobrovolnou, jinak hra ztrácí smysl. Pro utužení party naopak účast povinnou.

BUZERAČNÍ FÁZE
Nezbytností je několik osob, které se budou během dnů střídat, aby účastníci měli vždy před očima svěží osobu. Brzy ráno, nebo spíše v noci, je někdo dost drsně vzbudí kopáním do stanu, sirénou a řvaním.

Odejměte jim jména a oslovujte je jen čísly. Vždy a všude se musí hlásit a všechny vedoucí či instruktory musí oslovovat "pane". Když nejsou kompletní (někdo chybí, např. jde na záchod, zavazuje si tkaničky...), ostatní musí skákat na místě. Principem je, že za každou drobnou úlevu jedince musí pykat zbytek skupiny.

Nejprve si sbalí všechny věci, které potřebují na 4 dny. Jakmile si je sbalí, nechte je jít spát. Za hodinu opět budíček. Následuje tak hodinka cvičení - běhání, plavání v oblečení, kliky, dřepy, skoky, pochody apod.
Pak je zas nechte na chvíli spát.

Po hodině spánku opět budíček. Jede se celé nanovo a zapojujeme spíše dynamické věci typu běh lesem apod.
Teď jim také přidělte nového kamaráda, kterého pojmenujte. V našem případě to byl pan Benda, velká vojenská bedna plná zbytečných, ale těžkých krámů, kterou museli brát všude s sebou. Takový běh do kopce s panem Bendou...

Poté je nechte se všemi svými věcmi i kamarádem naskládat se do jediného stanu, ať se tam vyspí - nikdo nesmí spát venku. 9 lidí zvládne 2x2 metry i s věcmi - jde to.

Ráno budíček a další část. Na sobě mohou mít jen 14 kusů věcí (tkaničky, vložka a bota = 3). Běžte se proběhnout (kamaráda s sebou), dávejte jim úkoly a postupně jim věci ubírejte až ke kritickým 10. Věci navíc nosí s sebou v bedně. Zařazujeme věci jako kreslení abecedy ve vzduchu nohama, které se nesmí dotknout země apod. Opět princip kolektivního trestu, někdo neudělá = všichni znovu. Nesmí být přestávky.

Tady končí buzerace. Celé to musí vést instruktoři, ke kterým mají účastníci respekt a které poslechnou, když budou řvát. Nastává jídlo, který jim připravte ze zbytků v kuchyni a okolních rostlin, nebojte se, sní to. Doplňujte ale pití celou dobu.

Nyní se objevuje nový prvek - gong. Kdokoliv po cestě může celý Hellday vzdát - udeří do gongu, sundá boty, dostane na místě jídlo a jde do tábora. Zbytek skupiny pak bude za jeho slabost nějak potrestán. U nás nikdo neskončil a pokud vše probíhá dobře, neměl by ani u vás.

Na další procházku už s nimi běží vždy jeden z instruktorů a dělá vše s nimi, ačkoliv se může vystřídat s jiným. U nás běželi potokem, přenášeli se potokem, chtěli i klikovat v potoce, klusali za autem, ve kterém se vezli instruktoři (až na toho jednoho, který byl právě s účastníky), ze kterého hrála muzika a ven byl provokativně vystrčen gong. Po cestě zpátky do tábora, když jsou vyřízení, tak s nimi začněte předřvávat nějaká hesla, která se k nim vztahují, á la US Army, nebo jen tak tleskat do rytmu tak, že ostatní opakují. Chytne je to.

TÝMOVÁ PRÁCE
Pak je čas na oběd.
Po něm dostanou hodinu a půl odpočinek (což je ještě více pošle do kytek).

Řekněte jim, ať si mezi sebou vyberou jednoho dobrovolníka. Ten se pak uvelebí na nosítka a ostatní ho ponesou daleko, v našem případě do Potštejna Modlivým dolem, což je obrovský krpál dolů. Tato osoba nesmí celou cestu sesednout ani ses někým vyměnit. Proto s nimi opět někoho pošlete, aby jim také pomohl. Na cestu jim dejte povinně 12 litrů vody v několika (tak třech) velkých nádobách, předem oznamte, že v jedné z nich (nevědí, ve které) je ve vodě rozpuštěné projímadlo. Ve skutečnosti není pochopitelně v žádné...

Až dojdete do cíle, tak tři čtvrtiny zbývající vody vylijte na zem. A místo ní dostanou novou přítelkyni - Gábinu. To je kláda, kterou ponesou všichni zpátky, a nejlépe tak, že z ní nesmí nikdo sundat ruce. Po návratu do tábora jim dejte klasické táborové práce a zadejte jeden velký úkol, např. připravení táborového ohně do hodiny a půl - z Gábiny. Sem patří malinká večeře.

KDO ODPADNE ?
Poslední fází dne je prostě znějící FOŠNA. Zatlučte do země několik kůlků, na ně přitlučte tak 30 cm nad zem prkno tak, aby na něm bylo jednoduché a pohodlné stát. Řekněte všem účastníkům, že zde končí týmová spolupráce a jedou každý sám za sebe. Stoupnou si na prkno a musí jeden druhého psychicky zdeptat tak, aby slezl.

Kdo zůstává na fošně poslední, vyhrál.

Celou dobu nesmí jíst ani pít, spát mohou ve stoje, každý má maximálně 10 minut možného sezení na fošně. Osvědčilo se nám tam s nimi celou dobu být a lákat je na jídlo (tento den obzvláště dobré), slibovat jim věci za skončení, pokoušet je apod. Pod neustálým psychickým nátlakem to kluci vydrželi 6 hodin asi do půl jedné v noci. Nikdo nesmí jít spát (neměl by), dokud není jasný vítěz, aby tak umocnil atmosféru.

Cena pro vítěze je už jen symbolická. Je to hlavně vítězství sama nad sebou.

Upozornění pro všechny zapálené a mírumilovné ochránce práv a bezpečnosti malých dětí:
Tato aktivita je zamýšlena pro dobrovolně zúčastněné lidi ve věku cca 15 - 18 let, nikoliv pro děti nebo jako bod programu povinný pro každého.
Alternativní pravidla
opicakuz: To bych nedoporucoval... Pokud bouchnou do gongu, znamena to, ze jsou uz uplne na dne a nutit je jit jeste nekolik km bez bot je na ne az moc...
Lahváč: U nás bylo ještě zpestření - kdo udeřil do gongu či odešel z fošny, musel na místě nechat boty a vrátit se pro ně mohl až po skončení. Toto byla také malá motivace, neboť komu by se chtělo vracet několik km do tábora bez bot?
Komentáře
KlokánekKlokánek: Věřím že může být dobrá na stmelení kolektivu, ovšem jen dokud se někdo nerozhodne to vzdát... Pro toho nastávají pravé pekelné dny právě až po skončení hry. Pokud to vypadá, že k něčemu takovému bezprostředně dojde, doporučuji hru okamžitě ukončit. Ano, takových okamžiků může nastat víc a je možné, že si to v poslední vteřině rozmyslí, ale stále lepší hru ukončit například už po pěti hodinách, než někoho naprosto vyloučit z kolektivu. Taky pozor na kofein. Jeden lupen se nadopoval tím v tabletách, a byla z toho dokonce zástava...
nivki: je to děsně drsný!
nechtěla bych zažít a řekla bych že by se u nás vůbec nezlepšili vztahy:nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break::break:
Luca: hrali jsem podobnou silenost na vode, kde nas bylo asi 12 dětí, namíchaný tak od 8 do 17 let. Vzbudili nas v noci, museli jsme sbalit stan (ten obrovsky vojensky, ve kterem jsme spali vsichni), pak jsme si lehli venku u ohne, celou dobu na nas rvali a my vubec nechapali, co se deje, po asi hodine spanku, kdyz se rozednivalo, nas nalozili do auta a udelali klasicky vysadek. kdy jsme byli rozdeleni na tri skupiny, kazdy s jinym vylosovanym vedoucim, ktery nas celou cestu buzeroval.. musim rict, ze takhle by nas nestmelilo nic... dodnes se bavim nad tim, jake jsme uz tu prvni noc u ohne vedli zasvecene debaty o tom, jak hlavasovi preskocilo a co si proboha pocneme.. vubec jsme nechapali, ze to ma stmelit kolektiv.. vsechno jsme jim to sezrali i s navijakem a vytvorili kolektiv, ktery nam do te doby chybel
Nevřa: V průměru nám bylo asi 13let, nesměli jsme se oslovovat jménem a dostali jsme každý čísla jako vězni. Kdyby jste se teď těch lidí co to se mnou zažili zeptali,jestli by do toho šli znova,tak většina řekne, že určitě ANO. Jo dobře, někdy jsme brečeli a cítili se beznadějně, ale potom to z nás všechno spadlo a vedoucí jsme měli pořád rádi. Myslím, že se toho nemusíte bát. Zvládli jsme to a to jsme byli mimo doporučovanou věkovou hranici.
Nevřa: Zažila jsem to a jo, zvládli jsme to všichni! :D nedošlo k úrazu, jen k vyčerpání,ale za to máme skvělé zážitky!! myslím že nám to tehdy vedoucí trošku ulehčili, probudili nás v nosi, vyházeli věci z báglu a nechali jen to základní, nesli jsme s sebou "pana Bendu", což byla bedna plná něčeho, jak jsme ji k ránu přinesli na místo,mohli jsme spát. Dlouho jsme se nevyspali a měli brutální rozcvičku, mezi vším byly různé tresty a posilování týmu jako skáčeme s báglem na zádech na místě dokud nedojde ten poslední. Pak jsme měli nést "kládu Gábinu", ale na to jsme neměli dost sil. Každý měl své vlastní vajíčko o které se v průběhu musel starat a dva lidi z party dostali status nežádoucí-nikdo s ním nesměl promluvit, dotýkat se ho. po cestě jsme nesměli pít,ale dostali jsme větší petky vody,ale bylo nám řečeno,že je tam projímadlo.(pře námi tam vylili vodu ze skleničky od projímadla,takže jsme tomu opravdu věřili). Do kopce jsme nosili vedoucím batohy a v jedné části cesty jsme si museli přihrávat "pana Kopálka" což byl tenisák,kterého jsme se nesměli dotknout rukou,jinak se vše trestalo. Na druhý den jsme měli myslím úsměv na tváři :D
basto: taková hra je naprosto super, a nejlepší je když je zakomponována do nějakého táborového děje, formou her, aby si účastníci nemysleli že si z nich instruktoři dělají hračky, dle mého názoru taková hra může mládeži a lidem jen a jen pomoci + u takových her se tvoří přátelství, ktere nekdy nelze jen tak rozloučit ;-) vlastní skušenosti
Macek: nevím nevím, mně se to zdá dost drsné pro tak mladé lidi. Nikdy nevíte jak se to může zvrtnout. Doufám že máte dobře promyšlenou první pomoc kdyby došlo k úrazu nebo totálnímu vyčerpání.
hugo: peklo!!!!!!!!!:motorovka::neo::asmd::plamenomet::rpg::sniper::box::kulomet::kladivko::bomba::pirat::grr::-p:jedi::pozor:
nikol: Jo,tuhle hru nám dali vedoucí na jedné akci.Věděli jsme,že bude něco brutálního,ale nikdo nevěděl co přesně.Už odpoledne jsme byli vyřízení.Navíc,když někdo oslovil někoho jménem,musel si oslovený i oslovující při nachytání vedoucím dát každý 20 dřepů,což se za den pak dosti nasbíralo.Často se stávalo,že oslovený ještě naštvaně a nevědomě vyjekl na toho 2. ještě opět jménem a dřepů jen přibývalo.Gong jsme ale měli pořád v táboře,takže jsme si k němu museli když už dojít sami.Pravidla jsme neměli až tak přísná,ale měli jsme zase navíc i jiné někdy i náročnější aktivity.Byl to celkem náročný den.Z 9 lidí to 5 vzdalo a 4 vydrželi až do konce.A ještě dneska to těm,co to vzdali,pořád připomínají..."ale my jsme vydrželi Helldays až do konce" :haha:
mesh: Tohle mi vedoucí udělat asi bych je zabila....je to dost šílený,kdyby mě takhle v noci někdo opakovaně zbudil atd myslim že bych nedokázala čeli kouzlu hry a prostě nedokázala vstát,je to asi na povaze...
dawe: jaj to je dost drastický %-):)8-):pirat::grr::schizo::motorovka::bomba::kladivko::kulomet::box::rpg::sniper::neo::asmd::plamenomet::jedi::jedi::jedi::jedi:
Twns: taky mi tu trochu chybí pointa...když pominu milovníky zelených mozků, tak se mi zjevuje jediná otázka: Proč? Jak už tu kdosi psal, s dobře vedenou zpětnou vazbou budiž, jinak bych asi neměl důvod se do něčeho takového pouštět...
Header: týjo, tak tahle hra by stála za to. je pravda-těžko říct, jestli to ten kolektiv ztmelí, ale je to možné, protože jeden velký společný nepřítel je horší než 10 malých. ale stálo by to za to :-))) potom i člověk sám zjistí, na co má a na co ne
Marek: neuvěřitelně hloupý nápad, tato hra kolektiv těžko utuží spíše napáchá velké škody. Osobně bych navrhoval tuto ,,hru,, vyřadit a vůbec neprezentovat. Vidět tento návrh psycholog nedej bože psychoterapeut tak mu budou hrůzou vstávat vlasy na hlavě. Navrhovat něco takového 15 letým dětem může s prominutím snad jen idiot.
Johny: hra je pro roverstvo, pouze pro dobrovolníky, kteří ovšem nemusejí přesně vědět o co pude. Dostali jsme helldays na táboře a na těch asi 20 hodin v životě nezapomenu, mnozí z nás si sáhli na dno, jen těžko říct jestli to kolektiv upevnilo, nebo ještě víc rozbylo :S.
Ale jinak vřele doporučuji vyzkoušet, sledovat roverské reakce je víc než poučné a mnoho vám toho o účastnících prozradí.
igracek2: Jak to tak čtu, hra zní velice zajímavě, nicméně si myslím, že by potom měla následovat (či být i v průběhu) nějaká řízená zpětná vazba a možnost rozebrat pocity ze hry, zpracovat to. Měl by to vést někdo, kdo ví, co dělá a má v tom už nějaké zkušenosti. Nejlépe se zkušenostmi i v oblasti psychologie a zážitkové pedagogiky. Jinak si myslím, že výsledek může (nemusí) být i dost negativní. Ale pokud se t opovede, bude to nářez. Skoro bych si sám něco takového vyzkoušel na vlastní kůži :megafon::cosi:
Valiant: Místo fošny jsme použili nařezané špalky právě kvůli tomu, aby záleželo jen na jednotlivci a celá hra byla takříkajíc samonosná takže účast vedoucích byla téměř nulová. Jídlo jsme jim trochu ztížili celou cestu si ho nesli sebou v zamčené bedně a museli plnit různé úkoly aby mohli bednu otevřít. Kjejich překvapení tam byly psí konzervy a 2 bochníky chleba ale pošmákli si.
Malfoy: souhlasim že to hrát s malíma je blbost ale kde to hrát?...v oddíle? to těžko...teda ne že by oddíl nebyl dobrý ale i jinde najdete spousty puberťáků a stačí jeden vytrvalí a pude to do kytek....vy si asi říkáte že to jedinec nevydrží koukat se na to jak jeho kamarádi skáčou ale on dobře ví že ho budou nenávidět a vedoucí to ví také a pokud to ví vedoucí, tak to asi není záměr kolektivu, a vedoucí by to měl ukončit a tím to poslat do kytek a nakonec mu všichni poděkují.... rád bych si to zahrál v této verzi ale skim?
Martin: Ještě mám otázečku. Musí se tato hra aplikovat přímo na tým, který se důvěrně zná? Nebo se může vytvořit tým pouze pro tuto hru?
Martin: Letos jsme si tuto hru taky zahráli. Vyžaduje však dokonalou přípravu, například doporučuji jasně rozdělit, kdo má velení. V některých případech, kdy velelo více lidí najednou se stávalo, že si svými rozkazy navzájem odporovali.
Lahváč: Jako jeden z přeživších této akce mohu říct, že to co je vypsáno v pravidlech (cíl, atd.) se skvěle vyplnilo - stmelilo nás to a asi nikdo z nás na to nikdy nezapomene.
V průběhu nás buzerovali lidé, kteří byli a jsou našimi přáteli a někteří téměř i vrstevníky a přesto jsem za celou dobu této akce já, a myslím že ani ostatní, nepocítil sebemenší pocit nenávisti či vzteku proti vedoucím ani slabším účastníkům.
Někteří psali, že by mohli zapojit vedoucího mezi bojovníky - ztrácelo by to. Účelem je, že to má stmelit vrstevníky, kteří se tímto poznají (navzájem i sami sebe) a vedoucí by byl zpočátku rušivý efekt. Musím říct, že po absolvování akce se z nás opravdu stal TÝM a do něj se samovolně zařadili i vedoucí (i ti, kteří buzerovali), takže tohoto se bát také nemusíte. Jakmile totiž dorazíte do chvíle, kdy končí buzerace a původně buzerující vedoucí začínají s týmem jednotlivě vše absolvovat, zapojuje se vámi zmíněný prvek. V tuto chvíli jemně mění buzerant i přístup: na spíše kamarádský. Tím docílíte přijetí vedoucích do týmu a zcela zamezíte nenávisti.
Další možností byla motivace - ta je zřejmá: přežít, poznat se, vytvořit tým. Občas jim to tam zmiňujte a postupně četnost zvyšujte, ale myslím, že motivace hospodou je zcestná a mění to význam i prožitek z akce. Samozřejmě není špatné akci nějak příjemně odměnit, ale mělo by to být překvapení.
Někteří z vás psali, že to zkoušeli i s mladšími - myslím, že pouze u starších 15ti let to dopadne tak, jak by mělo a účastníci si odnesou maximum, tudíž nedoporučuji.
Ohledně fošny - je jasné, že po celém tom tmelení se vám z celého týmu na povel nestanou bestie, takže si prvních pár hodin pomáhat budou, ale po čase přestanou. U mě to dopadlo tak, že jsme byli na prkně poslední dva. Byla pátá hodina stání, všude kolem tma a my jsme po nedostatku spánku začali usínat. Vždy když to jeden zpozoroval, rozviklal prkno, aby druhý spadl, ale nepodařilo se. Kolem šesté hodiny už usínal i přihlížející zbytek týmu, který, jak bylo psáno, nesměl jít spát před koncem, a s nimi i dohlížející vedoucí, tudíž se rozhodlo - stůjte na jedné noze. Toto nabralo rychlý spád - usnul jsem, druhý rozhoupal prkno a já to již neustál. Pak následoval tolik chybějící a euforický spánek. Bylo to fajn.
Jak zde již bylo psáno: je třeba správně nastavit úroveň, jen tím dosáhnete kýženého výsledku. U nás se toto opravdu podařilo - tímto bych chtěl smeknout před těmi, kteří tuto akci připravovali (Fugas) a těmi, kteří nás po celou dobu provázeli (Pidži, Fugas, Profesor, Móťa). Děkuji

P.S.: V průběhu tohoto jsem shodou okolností držel orlí pero mlčení a mohu říci, že to bylo zajímavé zpestření. (Vydržel)
Gugo: Teda to bych chtela hrát.To mosi bejt sranda:box:
Marek: Ty vole vopi ty vůbec neumíš psát.
vopi: tak tohle jme hraly na tabore a bylo to dort na nervy melo jsme to jeden den a noc delalo nas to asi osi 8 a vsichni jsme to udelala. A celej den jsme u toho poslouchali ruskou hymnua psali jsme si vypisky z vykladu terba jako nici vojsko nepriteli a proto neprotel neni rad a takovy blbosti ale jinak to bylo super nejlepsi je jit ve 4 rano plavat do reky este v obleceni
Iva(na): kluci co byli na našem táboře, to hráli, ale celý týden motivované to bylo jako gulag a občas jsme je litovaly (přece jenom jsme holky), ale ani jeden to neukončil a celý týden neviděli skoro všechny sví věci
Grufus: Jinak taky sme se báli, že to budou děti sabotovat, ale překvapili nás sou odhodlaností... A navíc se Helldays zúčastnilo i pár vedoucích - taky zvládli až do konca a děti to povzbudí :)
Grufus: Hráli sme to na dětském táboře, dali jsme to jako denní program pro dobrovolníky, předem jsme přesně stanovili pravidla. Kdo odmítl něco splnit musel Helldays opustit. Předem jsme je varovali, že to bude těžký a my se je budem snažit psychicky i fyzicky zničit :) - aby to vzdali. Přihlásilo se na Helldays většina dětí. Moc je to zajímalo a vryli si do makovic, že nám dokážou že na ně si nepřídem. Ať sme vymejšleli sebetěžší úkoly, většina zvládla helldays až do konce...

Vynechali jsem fázi buzerace ale nechali jsme to na nich - odmítnu splnit - končím...

Děti se polejvaly vodou, lezli bahnem, který bylo hluboký asi 60čísel, po noční hře dostali za úkol vrátit se s vedoucím okamžitě zpět do lesa (ve vedlejší vesnici - takže v zimně, unavený a šli 4 km navíc), pod čepici dostali vejce, který nějaký z jejich kamarádů rozbil, ve sklepě je vedoucí mazal želatinou s medem... Nic kloudně nezabralo....

Do příštího roku nám daly děti za úkol připravit drsnější disciplíny - už se na nich pracuje:pirat:
Fugas: TOHLE NENÍ HRA NA RÁDCÁK !!! Když to ukážete "družince" skautek tak jste jim právě vzali skvělý program pro dospělý věk, kdy je dobrých programů fakt pomálu !
sarkisa: je dobré to hrát s lidmi,kteří se upa moc neznaj.zkoušela jsem to s naší družinkou,která spolu skvěle drží,ví o sobě všechno(.....) a moc se to nepovedlo.večer na té lavečce,než abysme se nutili slízt,zak jsme si pomáhali se udržet....nebyla tam soutěživost.nikdo se nevzdal,páč to ani nebylo moc náročný,páč jsme se báli,že nám budou sabotovat...:( je to ale dobrá hra,tak třeba na rádcák... :neo::cosi:
samičák: byl to opravdu zážitek, naše kluky a holky to stmelilo jako nikdy (hlavně když dělali pana bendu). doporučuju, ale je to hódně náročný strefit správnou dávku a důležitý je pak s nima rozebrat proč to hráli = účel stmelení kolektivu a ne jejich buzerování. přečtěte si jaké to bylo u nás:
http://www.stinadla.net/blog/domca/pekelny-den
Mirec: Vypada to velmi dobre, neco jako Stalker... No za dva dny odjizdime na expedici, hned to klukum nabidnu
Nika: Výborná hra ale asi bych svoje vedoucí včer umlátila motykou :motorovka::motorovka:
Curich: Jako fakt mazec, kdybych to měl povinný, tak nevim, pro mě by to bylo hafo vostrý.
Každopádně všem odvážným zúčastněným gratuluji!!
Teja: Super, super, super :cool: . Úžasnej nápad, i když vim, že je to tak náročný, tak by jsem si to někdy ráda zahrála :) . Tleskám tomu, kdo ji dohrál až dokonce avydržel tu buzeraci :)). :hura:
CAMOSSkaCAMOSSka: to nepotrebuje myslenku, tj genialni!
Jenze mne ji nikdo neudela a ja nemam ji sama komu pripravit. Tj proste neco uzasneho!
:srdce::srdce::srdce:
Kreveta: Tak takovouhel hru jsem s kámošem dlouho hledal a nemohl jsem ji najít. Jen je problém, že bychom si ji chtěli sami zahrát a ne ji připravovat. Ale mě osobně se ta hra velmi líbí. Myslím, že v každé hře nutně nemusí být hluboká myšlenka, ale stačí v ní silný zážitek jak píše Cipísek :hura::cosi::-)
Cipísek: Tato hra neni stavena na hlubokou myslenku nybrz na hluboky zazitek
Kuře: Dost přehnané a chybí mi tam hlubší myšlenka.
Sad: To Lenny: dyť ta hra je na jeden den;-)
mario: Tak doufam ze tohle si nas hlavas neprecte :D:D:D
Lenny: Týýýýýýýýý brďo, hustá hra, supr nápad, ale jako účastník bych asi chcípla první den:o(.
Fugas - autor: Pro ty, kteří nepochopili, že je to hra pro vedoucí (rovery, jak je uvedeno hned v první větě) a že jejím cílem je stmelení kolektivu tak to raději ani nečtěte. To, že někdo by se hned staral o to ze je to jen buzerace apod. uz samo o sobe svedci o nepochopeni teto hry. Kdo se boji, muze skoncit, jako v zivote. Kdo se neboji prekonat sama sebe, vyhraje i v zivote. Tomu mimo jine uci skauting a prispevek to muzou hrat jen lidi bez mozku svedci o prumernosti autota...Ave!
Sad-dam: Rozhodne to neni spatnej napad, da se to udelat i jako vykendovka, myslim, ze to dost zvysi jejich sebevedomi, kazdej si bud dokaze, ze je dobrej a nebo zijsti, ze je nula nebo aspon skoro nula...:jojo:
Videl sem na podobny tema film, ale ten byl spis o sikane mezi tema vedoucima a vzenema....to je ale neco jinyho
Urcite je lepsi dat jim na konec nejakou motivaci (napr. hospoda a koupit jim co si obednaj, ale chce to domyslet, aby lidi dostaly tolik, co si zaslouzi) ale jeste to nejka promyslet, aby to neskoncilo az moc rychle...:-?
Hrozi taky, ze budou instruktori mene privetivi a pak je nebudou u ucastniku priliz v oblibe, ale na druhou stranu, kdyz do toho jdou dobrovolne, nemeli cekat nic jinyho....
Chtelo by to mozna taky doupravit napr. jako nabor novych dobrovolniku do armady nebo tak neco, proste aby od toho hned od zacatku necekali to nejhorsi, postupne doplnovat info a treba uzavirat i sazky;-), samozrejme ne hazardni...

Dalo by se to cely trosku vic promyslet i kdyz uz je to dobre vymysleny, treba na dva tymy, nebo po vice tymech....treba by se dali nejak zapojit i instruktori, jakozto zkusenejsi by to vse samozrejme museli vydrzet:wow:
Ten gong je taky supr napad, ale aby pak lidi nebyly nastvany na ty odchozi, ale kazdy si to musi sam promyslet....
:jojo:
zkusim to nejak domyslet a premyslet a dam to sem....nekdy....:cz:
????: no to si děláte srandu ne?? takhle decimovat děcka... odejmout vám licence!!
Světlo: Mě to nepřijde tak nereálný, naopak výborný... :)
Čoko: Pročetl jsem si celou hru i všechny komentáře(velké dík patří mimo autora i Cipískovi který hru obohacuje o spoustu komentářů apod. )...Hra se mi moc líbí a rozhodně jí při radě navrhnu vedoucím jako "skvělou hru na tábor"...Souhlasim že to může být pro někoho dost drsný ale pokud jste silný kolektiv jako třeba my Zelenáči© ze Staňkova (malá reklama :-) ) tak to nebude problém...Navíc pro ty kteří by to nezvládli je tu skvělé řešení - Gong...Moc dobrá hra...Díky za Tip Fugasi... :-)
Cipísek: Grufus: Velmi dobry napad, myslim, ze tomu muze dat mnohem lepsi atmosferu!
Grufus: Myslím, že to nemůže bejt myšleno jako "vojna", nejdůležitějším prvkem tu je, aby do toho šli všichni dobrovolně a chtěli dojít do konce... Taky je velice užitečné mezi trpitele zapojit např. jednoho vedoucího, který jim bude vzorem a dobrovolně se nechá "buzerovat" (někteří si to podle mě mohou užít taky či i víc:) a účastníky to povzbudí - zvlášť u maldších účastníků....
Cipísek: jeste jednu dulezitou vec - musi pocitat s tim, ze v prubehu tabora prijde neco, co bude dost drsne a meli by si to odsouhlasit! jinak nebudou motivovani a spis to protrpi... Pokud cekaji, ze druhy den rano bude zase hezky a budou hrat nejake uzasne etapovky, daji si treba fotbal, zaplavou v potoce a zazpivaji u kytary, asi je tohle dost rozhodi... kdyz to ale cekaji a nekde hluboko se na tu svinarnu i tesi, tak to zvladnou a jeste si to uzijou...
Cipísek: tiginka: souhlas, uskodit muze... chce to proto peclive zvazit, jestli se do toho s takovou a takovou skupinou da jit, jak ten stres davkovat a urcite byt pripraveny i na to, ze se ti treba nektery sesype - nejaky psycholog v zaloze urcite neni na skodu!

urcite bych to nehral treba s vlcatama nebo kymkoli koho lze jeste oznacit za deti - pripadne bych to asi dost zjednodusil. Ale pro starsi kluky, takove ty "skorochlapy" to muze mit neco do sebe...

A hlavne - je tam gong. Nedavas to? muzes to vzdat...
tiginka: tak tohle je opravdu dost drsný...silně mi to připomíná vojnu...myslím,že to děti zvládnout nemůžou,i polovina by na ně byla moc..je to dost hnusný,takhle je buzerovat.Sáhnutí "na psychické i fyzické dno" může i uškodit,nad tím jste nepřemýšleli?
madman15: Mazec......:bomba:
Psisko: Roveři nebo rangers, skauti nebo skautky, tahle hra je dobrá pro ty, kteří se opravdu chtějí účastnit. Lidi, kteří v ní nic nesledují by tím mohli dost utrpět, ale ti, kteří si chtějí hrábnout na dno, to uvítají. Coby holka - rangers si dokážu představit vlastní účast na takové akci (naneštěstí byli naši vedoucí moc měkký....)
Cipísek: Viktor:
Silný prožitek velice stmeluje kolektiv... A k nejsilnějším prožitkům se člověk dostane sáhnutím na dno svých sil fyzických i psychických. Navíc vedoucí je zde přirozeně v roli společného nepřítele - což pomůže povzbudit pocit jednoho týmu.
Pravda, chce to zkusenejsi vedouci na vhodne ukrajovani stresu do tymu, aby se to neprehouplo presprilis - znat sve cleny a vhodne davkovat...

Nasi kluci vzpominaji na nasi oddilovou "vojesnkou akci" pomerne dost radi - podle popisu teto hry jsme byli o jeste drsnejsi.(nase akce byla nezavisla na helldays, hrali jsme to jeste nez jsem se vubec setkal s hranostajem - presto z velke casti podobna - kdyztak mrkni na starsi prispevky v diskuzi)

Kazdy rok organizujeme zavod "Male preziti" ktery je staveny tak, aby hrace opet dostal pokud mozno na dno - ucastnici se ucastni radi znovu a znovu a velice radi vzpominaji jak to bylo uzasne strasne:)
Martin: Tohle můžou hrát opravdu jenom skauti. Nebo nekdo bez mozku.
Viktor: vypada to trochu jako parodie na nektere typy vojenskeho vycviku...
nevim, jake cile hra sleduje, ale imho pro rovery nevhodna, z hlediska stmeleni kolektivu nevhodna, hraci nemaji jinou motivaci nez to prezit, na coz se da udelat daleko zajimavejsi hra s nametem z nejakeho pribehu a hlavne zalozena spis na pozitivni motivaci...

neni od veci zaradit nekdy par treba legracnich prvku z vojenskeho prostredi, ale nevidim smysl v zarazeni teto "hry" do programu 15 letych kluku a holek

ackoli jsme v roce 2006 meli treba cely tabor motivovany jako "vycvikove stredisko behem 2.sv. valky"
hill jinej: Tohle je vážně zajímavá hra. Navíc umožňuje spoustu obměn. Je přizpůsobivá. Určitě ji zařadím do táborového programu.
fuc* of lenin: Přečti si to je to zajímavé
DODO: woooow vypada to uplne genialne!!! budu rada az to negde budem hrat :-)
hároš: naprosto geniální :) myslím, že na táboře to bude jednoznačně nejoblíbenější hra! :-D
iweko: noo, kdyby nebyly tak dlouhé pravidla, možná bych si to i přečetla, ale věřím, že je to super hra :break:
KATKA: Asi je to velká sranda pro instruktori, ale nevím jestli bych dotoho šla no nevím. Ale jinak fakt dobrý :)
Igorek: docela sado:cool: uz se nemuzu dockat az tu hru vyuziju:hura:
zapik: hej narez to sem hledal:)
Fugas: Po celém tom dni se nikomu nestalo, že by potřeboval. To už tě ani nenapadne, nemáš hlavně jít s čím a když je to jenom menší potřeba, tak holt z fošny.
Já: A jak to na tý fošně uděláte když bude někdo z nich potřebovat na záchod?
Cipísek: Hráli jsme něco podobného s rovery... Připravováno s lidma, kteří se taky v podobné problematice vyznají a po docela náročném buzeračním dnu přišel pohov... V noci vzbuzení a do akce - v maskáčích, ksichty načerněné vojenskýma barvama, na dva dny mimo tábor, zákaz kontaktu s civilisty, jídla minimum a jen za odměnu a na vzdálených bodech, pro které si museli dojít, kombinace jako rýže + česnek + cibule (česnekocibulové rizoto prý zpočátku chutnalo skvěle, jakmile zahnali největší hlad, šlo do kopřiv:) krabička s taveným sýrem byl poklad, až do chvíle, než zjistili, že vevnitř je jen jeden trojuhelníček. Pečivo samozřejmě žádné.... Fyzicky i psychicky náročné úkoly, dlouhé pochody, simulace přepadení v maskách a následné "mučení", vojenské dýmovnice, rozbušky... Nakonec jejich přepadení vojenského tábora a velice rychlý ústup k záchrané helikoptéře - autu, které je vzalo do tábora, když ho "stihli"...
Na konci cesty jídlo, pití, kofoly, nějaký birell:) a hlavně neuvěřitelná euforie...

Vítězný tým dostal za odměnu oficiální nášivky elitní české jednotky hloubkového průzkumu.

Ale přidávám se k názorům, že to chce pevný tým lidí, kteří toho "slabého" nenechají na holičkách a budou za něj trpět bez vzteku. Tento aspekt jsme u nás neměli tak vyšroubovaný, většinou za drobné chybky platil každý sám... a nebo za dobré výsledky byly zvýhodňováni - nejlepší v běhu si na jeho konci nedá 100 kliků, ale 50 a tak:)

Jestli se do toho pustíte, dobře volte míru náročnosti podle toho, co vaši roveři jsou zvyklí, jsou ochotní a vůbec mají na to zvládnout. A jak jsou "jeden tým", protože se můžou lehko rozhádat...

Good luck!
Proton: Tak to je fakt odvaz... Ale myslim, že na tuhle podobu to chce už větší děti a hodně dobou partu.
Ismael: Je plně na vedoucím zda tuto hru zařadí nebo ne, případně obmění , neboť je to on kdo ví jaké má v oddíle lidi. U nás například vím o 5 lidech který by to s chutí dali jen kdyby to pro ně někdo kdo má pro to cit připravil.
Máca: Já si myslim že je to dobrý něco podobnýho jsme měli letos na táboře i když s timhle se to nedá srovnat ale lahůdka na závěr když nám místo oběda v hospodě přinesla servírka psí granule nás dost dostalo ale nebyly špatný :D
mek: Docela slusna hra ,,sahni si na dno svych sil'' to nezni vubec spatne:D
Šle: Je to přehnaný. Někdo z toho může mít úplně normální trauma, zvlášť když to hraješ s mladšíma roverama. Taky kdo je fyzicky málo zdatnej a pyká za to celej tým se propadne do země... Některý to sice zocelí, ale u některejch se překročí jistá hranice, po které to nezoceluje, ale naopak jsi na prášky jen při připomínce takového zážitku. To bych nikomu neudělala.
MufMuf: Jo jako by to z oka vypadlo klasickemu Hellweek od nejlepsich jednotek svetovych armad. Ma to neco do sebe, ale je otazka, jestli lidi mucit. Zas na druhou stranu, po te co si tim projdou a zvladnou to, tak se na ne da plne spolehnout.
Koblížek: No nevim... Mně se to upřímně řečeno moc nelíbí, vždyť my roveři jsme hraví, fňuk, a oni na nás vymýšlejí takovéhle, fňuk, helárny...
MIKEŠ: Tak už vim kam na to náš hlavní vedoucí chodí!!!
MIKEŠ: Ty jo tak jak koukám i skauti jsou svině!!!
Roman: Námořní akademie bylo první, na co jsem si vzpomněl! Moh by to bejt drs...
Anči: Myslím, že by to bylo hodně dobrý, možná bych do toho i šla. a s tou Námořní Akademií... Taky jsem si na ni vzpoměla :haha:
A.: Kdo tady byl na Námořní Akademii? :-)
OkounOkoun: Akce má začínat někdy v noci k ránu a končit večer Fošnou. Původně jsme to plánovali na dva dny, odtud taky název Helldays a zkráceně "dny". Účastníci ale byli natolik vyflusaní a situace si už vyžadovala pointu a konec, takže jsme to ukončili o den dříve oproti původnímu plánu.
Účastníci se poměrně přepnou do nějakého změněného psychického stavu kdy už nejsou těmi, kým byli předtím a kým budou potom, a po dobu akce vedoucí ani nevnímají, jen trpí:)
Slim: Je to fakt dost promakané...myslím že to taky vyzkouším,ale pár věcí jsem nepochopil....z celého článku vyplívá že je to jednodenní akce ale věta: "Nezbytností je několik osob, které se budou během dnů střídat, aby účastníci měli vždy před očima svěží osobu." to jednoznačně popírá,jak to tedy je???
Taky dotaz,jak reagují na změnu chvání k dříve kamarádským vedoucím?
Fugas: Nenechte se nalákat tím,že je to hra pro rovery zadarmo... Vedoucí se při ní někdy zapotí i víc než frekventanti, tak na to pozor. A 601. skupina speciálních sil generála Moravce - Prostějov to má přesně podobné, akorát týden dlouhé, inspirace je z také z rozhovoru s jejich členem.
Slunko: ježiši, to musim zkusit, samo, že jako vedoucí:haha::)
Veňa: tý brďo, to by se našim roverům túze líbilo :), šla bych do toho
somebody: No nevím neprošel jsem to ale některé střípky velice připomínají "přijimací týden" k 601 skss... alespon tak jak jej popisují v novinách...
jj: je to dost drsny,fakt konec psychickych a fyzickych sil
MimKoRn: Okamzite sa pustim do premyslania ako este nieco doplnit, s kym to domyslim a zorganizujem a do toho. Bude to samostatna akcia. Autor, dakujem za uzasnu myslienku