www.hranostaj.cz
Co na to veverky?
83%1 hodnocení
Potřeby: šátek pro každého hráče, žetony (kamínky, kuličky, pet víčka...), 2 nádoby, předvymyšlené otázky
Počet hráčů: od 10 do 25
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováNa inteligenci / paměťHra pro učení či vzdělávání
Běhací hra na procvičení/získání znalostí k libovolnému tématu zábavnou formou kombinující dva legendární fenomény - veverčí ocásky a televizní soutěžní kvízy.
Autor nebo zdroj: Moje maličkost
Vedoucí rozdělí hráče na dva týmy. Každý hráč si zastrčí do kalhot šátek tak, aby z něj alespoň 30 cm vyčuhovalo ven, a vezme si do kapsy 5 žetonů. Vedoucí připraví dvě startovací čáry (jednu pro každý tým, dostatečně daleko od sebe) a ve stejné vzdálenosti od obou cílovou metu, na které bude připraven papír, tužky a prázdné nádoby na žetony.

Hra se hraje na více kol, přičemž každé z kol sestává ze dvou fází.
V první fázi se hráči protějších týmů pohybují po hrací ploše, a snaží se vytrhnout někomu z protivníků jeho ocásek (principielně stejně jako při veverčích/liščích ocáscích). Když se jim tak podaří, získávají od poraženého jeden z jeho žetonů, který si přidají do kapsy ke svým vlastním. Poražený si po ztrátě žetonu bez penalizace nasazuje ocásek zpátky, a snaží se svou ztrátu nahradit ziskem žetonu nepřítele. Cílem každého týmu je mít na konci kola co nejvíce žetonů.

Po určité době da vedoucí zvukový pokyn k ukončení první fáze a kolo přechází do fáze druhé.
Po zaznění pokynu se týmy seskupí na svých startovních čarách a vyslechnou otázku, kterou položí vedoucí. Poté, co se jako tým rozhodnou pro jednu odpověď, vyberou jednoho běžce, kterému předají všechny žetony, které mají v kapsách (i ty, které mají od začátku). Až budou mít oba týmy zvoleny svého běžce, odstartuje vedoucí běh, a oba běžci se snaží doběhnout k němu a zapsat na papír svou odpověď. Tým, který dříve zapíše správnou odpověď, vkládá své žetony do nádoby a ty se převádějí na vítězné body, tj. jediné žetony, které se počítají do výsledného skóre, jsou ty zhodnocené otázkou v nádobách.

Může nastat několik situací:
Tým A má zapsal správnou odpověď, ale tým B ji napsal dříve = Tým B zhodnocuje všechny žetony, tým A polovinu (př.zaokrouhlovat nahoru)
Ani jeden tým nezapsal správnou odpověď = nikdo nezhodnocuje žádné žetony
Tým A zapsal svou odpověď první, ale byla špatně, tým B zapsal později, ale správně = Tým B zhodnocuje všechny žetony, tým A pouze čtvrtinu (př.zaokrouhlovat nahoru)

Po vyhodnocení otázky si týmy doplní počet žetonů opět na 5 a celý proces se opakuje až do vyčerpání otázek či ukončení ze strany vedoucího. Tým, který má na konci v nádobě více žetonů, vyhrává.