www.hranostaj.cz
Kopírka po paměti
77%19 hodnocení
Počet hráčů: od 3
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnostiNa ven
Charakter hry: Na inteligenci / paměť
Každý tým má za úkol překreslit obrázek, skládá se však z pozorovatele, spojky a kresliče a každý umí jen něco.
Hrají tříčlenné týmy. V rámci týmu si hráči rozdělí role pozorovatele, spojky a kresliče. V průběhu hry již nebude možné tyto role změnit.

Dále potřebujeme jeden nebo raději více obrázků. Měly by být poměrně snadno popsatelné jak do tvaru, tak do rozměrů a do barvy, hodí se použít čtyři barvy lihových fixů na čtverečkovaném papíře. Obrázky by měly být přesně popsatelné a skládat se z geometrických tvarů (např. domeček s okýnkem a dvěřmi, různé abstraktní symboly apod.)

Na jednom místě založíme Zdroj. Zde jsou umístěny zdrojové obrázky. Asi padesát metrů od něj je Cíl. Okolo Zdroje je ochranné pásmo, kde se smí pohybovat pouze Pozorovatelé (a na druhou stranu, Pozorovatelé jej nesmí opustit). Obrázky by měly být umístěny tak, aby je kromě Pozorovatelů nikdo nemohl omylem zahlédnout. U Cíle jsou zase umístěni kresliči, každý vybaven čtverečkovaným papírem a sadou psacích potřeb potřebných k nakreslení kopií obrázků ve Zdroji. Kreslič je jediný, kdo smí kreslit.

Protože Pozorovatel jako jediný vidí obrázky a nemůže opustio ochranné pásmo, musí se pokusit popsat obrázky včetně jejich rozměrů, barev, tvarů a dalšch významných vlastností Spojce. Ta si toto musí zapamatovat a přetlumočit kresličovi, který takto zprostředkovaně vytváří kopie obrázků. Pozorovatelé by se měli snažit popisovat pouze slovně, ne kreslit něco rukama do vzduchu nebo na zem.

Výsledné hodnocení by mělo být zaměřené hlavně na přesnost a ne na rychlost zkopírování.
Alternativní pravidla
VH/Bobr21: My jsme to hráli s vystřihováním a tvorbou 3D objektu (vhodné pro starší). Na papír například nalepíte zabalenou roličku od toaleťáku a krabičku od zápalek (je lepší to zabalit, aby děti nenapadlo, co to je,protože pak se to dá moc snadno popsat) a děti musí z papírů daný útvar poslepovat. Dva objekty jsou dostatečný počet. A určitě je lepší, když to lepí více lidí. Vhodné rozdělení je např. 1+1+4, nebo 1+2+5, podle počtu dětí v družinách.
danczaa: My jsme to hráli jako na mravence,kteří měli rozdělené role,pozorovatel,kreslič(pokresloval papíry-jednobarevně:každý papír-jiná barva),střihač(stříhal barevné papíry-ty pokreslené),lepič(slepoval z kousků daný barevný útvar)..pak tam byl ferda,který mohl pomáhat s čímkoliv,ale nesměl mluvit...
Komentáře
Vendula: super, děti to moc bavilo... :o)
Grepa: Tuto hru jsem hrál 2krát a je to super sranda a potom když se podíváte co se z původního obrázku vyvinulo
Klárushka: hmmm super hra mno :/ :(
veuna: jo to je moc dobrá hra...zkusím ji na zchůzce,doufám že to pochopí že se jim to povede..