www.hranostaj.cz
Čajová věštba
100%2 hodnocení
Potřeby: mělké šálky (viz. počet hráčů), termosky, horká voda, čajové listí
Počet hráčů: od 6 do 25
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnostiNa venK ohni či posezení
Charakter hry: Pro zasmáníSlovníDivadelní / dramatická
Staň se čajovým šamanem a poznej svůj osud.
Tato hra je náročná na výbavu, skvělá je na přípravu pro milovníky čaje, kteří se trochu vyznají a mají nějaké nádobí, lze ale improvizovat i s klasickým kuchyňským. Potřebujete mělké šálky - pro každého jeden (v nouzi lze do dvojic). Chce to taky alespoň 2 termosky, ať se moc nečeká. Pokud máte dostatek vody s sebou, lze hru hrát třeba v lese a přidat fázi, která ji prodlouží - ať si postaví nějaké posezení, totem, šamansky laděné kulisy... Pro efekt je dobré také donést různé rekvizity, vonné tyčinky, podkresovou hudbu... Lze si s tím vyhrát, záleží jen na tom, kolik máte času na přípravu a na program. My to hrajeme každý rok a lze to zvládnout za hoďku i se zabavit na čtyři.

No a teď k pravidlům, která lze ale volně upravovat. Necháte kolovat nějaké levnější čajové listí (ať jsou listy větší a dobře se ve vodě rozbalují). Každý šaman si jich dá pár na dno šálku a zalije vodou... A teď už záleží na jeho představivosti, co ze vzniklého tvaru listí vyvěští. Tento postup opakujeme 3x, tedy má 3 vyvěštěné obrazy, které si zapíše. Obvykle je po každém obrazu vhodné vyměnit listí a znovu zalít. Teď je jeho úkolem sepsat výslednou věštbu z těchto třech obrazů. Ať to ale není moc dlouhý sloh. Na závěr si věštby nahlas přečtěte. Pokud máte málo nádobí, lze hrát ve dvojicích.

Ve druhém kole věští jeden šaman jinému - např. sedíme - li v kruhu, tak po pravici. Jinak je postup stejný.
Čaj mohou pít, ale pozor - nejsou moc zvyklí na neochucené čaje, takže spousta raději vylévá. Pokud se vám sejde víc nadšenců, můžete volně pokračovat po hře v popíjení.

Máte li stabilní party dětí, věštby si po hře vyberte a přivezte je za rok, to je pak teprve sranda zkoumat, komu se co vyplnilo. :-)
Komentáře
Viola1: Taky supeer, zkusíme někde v přírodě, napadá mě, co netahat s sebou teplou vodu a udělat to třeba s vodou z potoka a kamínky? JHsme přírodní tábor, takže rychlovarka není, jen kotlík, to by asi nestačilo, co?
David Jandečka: Jde samozřejmě o efekt, který je lepší s čajem, ze kterého stoupá pára a jde potom vypít. Ale určitě jde hru upravit i takto, pokud ji tak budete hrát, budu rád za komentář, jak se to s upravenými pravidly povedlo. Větší kotlík by stačil, spotřeba vody není až tak velká.