www.hranostaj.cz
Odrazková
76%14 hodnocení
Potřeby: mnoho odrazek, nebo zbytky reflexních fólií
Počet hráčů: od 1
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do terénuDo tmy
Charakter hry: PohybováChodička / strategická
aneb světla v temném lese
Autor nebo zdroj: někdo mi tuhle hru poradil ale už si nemůžu vzpomenout kdo :-)
Od firmy vyrábějící dopravní značení jsme získali odpadní zbytky samolepicích reflexních fólií mnoha barev. Nejvíce bylo bílých, ale našly se i svítivě žluto-zelené, oranžové, zelené, červené, modré i hnědé. Takový nádherný materiál přímo vybízí ke hře :-)

Odrazkami připevňovanými na stromy (lepené, nebo připevňované připínáčkem) jsme vyznačili trasu dlouhou cca kilometr. Ale klidně mohla být i mnohem delší (podle věku hráčů) Trasa vedla hustým a těžko prostupným lesem, přes potoky i přes bažiny. Malý kousek vedla také po loukách.

Na trasu je možné umístit několik úkolů (označené jinou barvou odrazky), nebo kontrolních stanovišť. Z trasy mohou vybíhat i odbočky značené jinou barvou. Při jedné realizaci hry jsme (kvůli menším dětem) měli odbočku s možností rozhodnutí: "pokud už nechceš dál, jdi doleva" (kratší trasa zpět do tábora), "pokud se nebojíš, dej se doprava" (pokračování náročnější části trasy). Na nejvzdálenějším konci každé trasy byl pytlík s něčím, co si hráči mohli vzít na důkaz toho, že danou trasu opravdu prošli.

Ještě na jednu věc, která člověka obvykle hned nenapadne, je třeba si dát při realizaci pozor, případně na ni i upozornit hráče: trasa je pouze jednosměrná!!! Vedoucí, který hru připravuje obvykle dává odrazky na stromy z té strany odkud přichází. Pokud se však hráč otočí a chtěl by se po stejné trase vrátit zpět do tábora - ouha! Uvidí jen temný les... To se týká i případných odboček z trasy. Bacha na to :-)

Hráči vyrážejí na trasu samostatně a v dostatečných odstupech, aby pokud možno neviděli světla baterek ostatních. Vhodnější je členitý terén. Osvědčilo se nám jako první vyslat hráče starší, schopnější a rychlejší a nejpomalejší nakonec. Minimalizuje se tím nebezpečí, že se na trase potkají. Kousek za posledním (nejslabším) může jít vedoucí a být nápomocen v případě potřeby. Je dobré trasu předem vyzkoušet.

Povinnou výbavou hráče je baterka :-)

Hra je velmi jednoduchá, ale zážitek z cesty po barevných odrazkách v temné noci je úžasný. Hodnotit lze splnění úkolů na trase. Nedoporučuji hodnotit čas (není bezpečné nutit hráče v temném hustém lese běhat).

Odrazky je po hře třeba dobře uklidit. Uklízet je vhodné ještě za tmy. Ve dne se odrazky špatně hledají. Jakákoliv zapomenutá v lese působí dost rušivě :-)
Alternativní pravidla
Iva: Mám variantu bez baterek, ale skvělou. Na internetu se začaly prodávat svítící kamínky. Nasvěcují se slunečním světlem či zářivkou, cena není nijak děsná (ale je třeba dobře hledat), stačí 20 - 40 dkg a jsou prakticky nezničitelné. Na vhodném místě za šera rozmístit kamínky, min. po 40 cm, max. jak si vedoucí troufne (dle věku dětí). Terén musí být bez bahna, listí, trávy, nejlépe na jehličí nebo suché cestě. Kamínky nádherně září a cestička vypadá jako z pohádky. Takto lze zavést puberťáky daleko do lesa... A když k tomu ještě na některé stromy přidáte svítící náramky, které jim potom rozdělíte jako odměny... Hráli jsme to vícekrát, naposledy se 30 dětmi ze družiny, a barevně nasvícený les je překrásný a zážitek obrovský.
Čokyn: Dobrá hra...Hráli jsme jí na táboře jako noční hru...Na stromy(ale třeba i do trávy či do křoví)jsme rozmístili odrazky a k nim úkoly(rozlštit šifru,osmisměrku).Ze slov(nabo i obrázků)které jsme vyluštili jsme skládali tajenku...
Komentáře
Ondra: Hru jsme hráli cca před dvěmi-třemi lety, myslím že na Zlatníku, ale šli jsme jako velký chumel ve skupině a na konci byli vedoucí, kteří měli proslov a následně se jako zloduši rozprchli do všech stran a hra měla zakončení dosti brutální. Museli jsme je zkrátka dohonit a zpaccifikovaat, svázat, potrestat :D Bylo to v etapovce.
Patty: Vážně je to super hra, byla jsem mezi dětmi, co tuto stezku odvahu museli projít. Výborné bylo, že odrazky byly vystříhány do tvarů škrabošky s očima, což mělo ještě lepší efekt:)
Verča: Výborná hra. Hráli jsme ji na školním výletě a opravdu jsme se pobavili. Jen nás v nočním lese trochu děsil jelen v říji :-)
Petr: Když hraje mnoho lidí a nejsou mezi nimi dostatečně velké rozestupy, je z toho docela zmatek - člověk vidí desítky baterek poletovat kdesi před sebou, občas zahlédne i odrazku, kterou už míjel, nebo naopak kterou má míjet až za dlouhou dobu. Proto je taky problém, když se trasa moc klikatí.
áďa: to je dobrý, moc si mi pomohl!