www.hranostaj.cz
Den Trifidů
76%20 hodnocení
Potřeby: fáborky z krepového papíru na označení trati, zápalky, horolezecká lana, šátky na zavázání očí (a dále podle překážek např. raftový člun)
Počet hráčů: od 20 do 40
Věk hráčů: Dospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Náročná
Prostředí: Do terénu
Charakter hry: PohybováMorální / sociálníZážitková / inscenační
Hra vyžadující sebeovládání, psychickou vytrvalost a týmovou spolupráci
Autor nebo zdroj: Zlatý fond HER 2
Večer před hrou vybereme pod nějakou záminkou od všech účastníkú šátky na zavázání očí. Před vlastní hrou rozdělíme seznam účastníků do 5-6 členných týmů a přidělíme jim vidící průvodce. Týmy by měly být vyvážené, ale nemusí být v něm nutně lidé, kteří jsou nejlepšími přáteli. Za vidící (vůdce skupin) vybíráme tiché účastníky, kteří se vyhýbají situacím, kdy by měli být středem pozornosti.

Brzo ráno všechny účastníky vzbudíte a hned jim zavážete očí. Odvedete je do společenské místnosti, kde si poslepu poslechnou "rozhlasovou relaci":

Poslyšte zvláštní hlášení - poslyšte zvláštní hlášení:
Včera v noci pozorovala většina obyvatel naší země pozoruhodné úkazy na obloze. Bohužel tyto úkazy způsobily, že dnes ráno většina našich spoluobčanů nevidí. Zatím nevíme zda na trvalo či nikoli. Jsme skupina aktivních lidí kteří vidí. Rozhodli jsme se zachránit co nejvíce vidících lidí tím, že je převezeme na izolovaný ostrov a tam založíme kolonii.
Poslyšte naši výzvu!
Každý vidící člověk ať s sebou vezme 5 zdravých nevidících lidí, mužů i žen, kteří mohou být příští kolonii užiteční, a přivede je na transportní shromaždiště do 10.00 hod. Přesně v 10.00 hod. odlétá poslední transportní vrtulník na ostrov.
Každá skupina musí mít s sebou zápalky a vše, co uznáte za užitečné. Cesta na shromaždišě je označena barevnými fáborky.
Důležité upozornění! Pozor na trifidy! Tyto průmyslové rostliny, schopné pohybu, začaly být velmi agresivní. Reagují na hluk a zabíjejí lidi v okruhu pěti metrů svým žahadlem. Je proto nutné dbát zvýšené opatrnosti a pohybovat se tiše!
Na vaší cestě vám pomáhej Bůh!!


Po "odvysílání zprávy" sundejte vytipovaným vůdcům skupin šátky, odveďte je z místnosti a přiveďte k nim slepé členy jejich skupiny. Pak jim řeknete kde je první značka trasy a hra může začít. To znamená že oblékání, balení atd. se děje již poslepu, pod vedením vidících vůdců.

Skupina se vydá po fáborcích a cestou narazí na několik překážek. Po celou dobu hry může mluvit jen vůdce skupiny. U každé překážky je instruktor, který potichu vůdci vysvětlí v čem překážka spočívá a jaký je na její splnění vymezený čas. Pokud skupina ůkol nesplní, nebo jej nestihne v časovém limitu, přijde o jednoho člena. Obětovaný člen zůstane u překážky na určeném místě se zavázanýma očima až do konce hry. Na trase se může v průběhu hry objevit trifid - projevuje se svistivým zvukem (točení drátu se závažím nad hlavou). Všichni ze skupiny si musí lehnout na břicho a v naprosté tichosti se plazit do té doby, než svist utichne.

PŘEKÁŽKY
1. Pomocí dvou lan nad sebou (tzv. manévrů) překonat vzdálenost v šířce 15 metrů. Pokud neprovádíme nad vodní hladinou, musíme hráče jistit (jistí i vedoucí skupiny, který potom překážku musí také překonat).
2. Lezení po čtyřech potokem a následné podlézání opravdu nízké lávky nad potokem.
3. Rozdělat poslepu oheň a přivést vodu do varu. Oheň rozdělávají nevidící, vidící smí pouze radit.
4. Vidící vůdce si zlomil nohu, nevidící sestaví nosítka a až do konce trasy jej nesou (alespoň 2 km).
5. Vidící vůdce spustí své členy ze skály do vody a členové podle zvuků plavou (nemusí byt hluboký rybník, stačí když se budou brodit po pas ve vodě) na druhou stranu vodní hladiny ke zdroji hudby. U ní se shromáždí a vůdce je odvede na nedaleké transportní shromaždiště.

Důležité je připomínat vůdcům, že se na shromaždiště musí dostat do předem stanoveného limitu (tento časový limit stanovujte s rezervou, aby byla velká šance se na shromaždiště dostat včas).

Moment "zabíjení členů" je velmi důležitý. Skupina (resp. vidící vůdce) musí rozhodnout, který člen skupiny je z hlediska přežití ostatních nejméně důležitý.
Trať musí být náročná, ale bezpečná. Při závěrečném plavání poslepu pluje neustále po hladině raftový člun s připravenými instruktory - záchranáři. Protože se plave v šatech, je vhodné na transportním shromaždišti rozdělat oheň a mít připraven hrnec teplého čaje a dostatek hrníčků. Instruktoři z překážek, které již byli překonány všemi družstvy, se přesouvají k závěrečným překážkám, kde je zapotřebí kvůli bezpečnosti více dopomáhajících lidí (slaňování do vody, plavání...). Obětované členy (s rozvázanýma očima) však posílají samostaně do tábora (nikoliv na transportní shromaždiště).
Alternativní pravidla
Vojta: Tuhle hru jsem hrál jako vedoucí skupiny na teambuildingu našeho studentksého klubu z VŠ. U nás to organizátoři zjednodušili, nejspíš proto, že byl dost zima cca 1 stupen. Všichni ve skupině byli slepí od začátku, odvedli jsme je potichu cca 900m od chaty a pak měli poslepu zase najít cestu zpět. A poznat i to, jestli je to naše chata nebo ne. Vedoucí byl jen pozorovatel, který dohlížel, že se skupině nic nestane. Všichni si to chválili a u videí, která jsme natočili se dost zasmáli. Každopádně ted, když vidím co všechno šlo ještě přidat, myslím, že bylo škoda nepřidat i překážky a "zabíjení" členů.
jan-smrz@jan-smrz.cz: U nas se trifidi hraji jako cesta pro lek na slepotu. Dojdou na konec cesty (treba nemocnice nebo mag ktery je vyleci) a tam se role prohodi. Ten co videl oslepne a ostatni vidi. Musi se dostat zpatky presne po stejne trase po ktere prisli (hodnoti se jak presne tu trasu projdou). Jde o to aby ten co vedl umel co nejlepe popsat cestu kterou je vedl.
Anička: U nás na táboře to funguje tak, že skupinku dětí vede vedoucí a když tleskne jednou, tak si musí sednout a když tleskne dvakrát, tak si musí lehnout.
Malfoy: u nás v oddíle se to hraje malilinko jinak...
ráno není družinová služba a neni normal budíček (budí služba) budíček zařizují vedoucí a to potichu vždy vlezou do stanu potichu zbuděj...pak se zepaj co je pro jedince horší bejt slepej nebo chromej no a jeden má pak zavázaný ruce za zády a druhý zavázaný oči a je to herní dvojce, poté následují takové ty normální činosti jako
umití, vyčištění zubů obléknutí a wc atd. *jen poznámka je lepší mít stanové dvojce stejného pohlaví ;-) ....snídaně- pro psychický účinek jídla po tento den barvíme potravinářskim barvivem:) ten co vidí nesmí nic říct.... málem bych zapoměl zmínit že je tu taky dlouhý a táhlý zvuk píštalky který se ozve jednou za čas (i pri jídle aby videl i ten druhý co mu nnavařily a co jí) neboť se ty dva vymění takže z chromého je nevidomí a z nevydomého chromý.... plní taky ruzné soutěže jako např. sbírání barevných kamínku -jeden naviguje a druhý sbírá- a ostatní soutěže jaké koho napadnou já je tu vypisovat všechny nebudu ....jinak musim podotknout že to prelejzání lana je taky dobré jednou jsme to taky dělaly a byla to zábava ....jinak je supr hra
Maff: My jim ještě svištíme kolem hlavy odřezky z horolezeckých lan, představující žahavé úponky trifidů, jakmile to hráči zaslechnou, musí lehnout k zemi, ať je to kdekoli. Mě se jednou stalo, že jsem ležel uprostřed kaluže, a člověk za mnou v hovně. Nakonec došel on a já ne.
Igorek: Jinak se to dá hrát tk,ze nejni určenej časovej limit a nikdo se nemusi vyřazovat, ale tk zas účastníci přijdou o to rozhodování a to je tk docela důležitý:)
Komentáře
mirka1863: Ahojte .... nemáte někdo tu rozhlasovou nahrávku, která oznamuje příchod trifidů - která se vlastně používá u této hry? ... Jestli jo, tak prosím o její zaslání, případně o nějaké nasměrování, kde bych jí našla. Děkuji moc, Mirka
Trpaslík: Nevadí 'nechávání nejslabšího svému osudu' výchovnému smyslu?
kája: Tuto hru jsme hráli na táboře a musím uznat, že to bylo fakt super dopoledne.Nejhorší bylo rozdělávání ohně, plavání v rybníce a štípání dříví.

Jinak fakt superdoporučuju!!!
Milas555: Tak to zní zajímavě. Připravuju se na tábor a myslím, že to bude docela dobrý.
Šárka: Můžu říct. že jsem to hrála...a když už se jednou namočíš nebo tak něco....tak ti je potom už jedno čim projdeš :D sme chodili v 20 cm bahně :D a ve vodě a v lese..:D prdel..:D ale nikdo to nevzdal a všichni to dotáhli až do konce....
mario: Nemusi se hrat na dany dacovy limit, proste kery tym dojde do cile s nejlepsim casem, vyhral. Za dotek trifida se budto tym musi na urcity cas zastavit, nebo se mu na konci tento cas pricte.
vosa: je to skvělá hra jenže....je tu problém s tou vodou a tak pokusim se to domyslet a nepíšu sem alternativní pravidlo protože se obávám, že 1.ne každý bude ochoten vlézt do vody ;-) 2.vlastnictví potřebných lan 3.kde vezmu skálu??? :iq: :jupi: no tak to je tak všechno :) ale jinak fakt super hra :amen: :hura: :break:
Wodnice: hra je takhle koncipovaná právě proto, že se řadí mezi zážitkové, jejichž cílem není aby se všichni pobavili a všichni se ze hry odnesli dobrý pocit. Má být vedena zkušenými instruktory, kteří si dovedou poradit s psychickými stavy účastníků. Tím chci říct, že to vyřazování tam má svůj, velmi podstatný smysl :)
Lucinka: No tak jako moc dlouhý takže sem to nečetla ale jinak ty ostatní hry sou skvělý!!!:):):):):):):)
DODODODO: tyyyyjooo! to vypada bezvadně!!! už se těšim až to vyzkóšime :hophop: :)
Niki: Zní to skvěle... Místo vyřazování bych ale třeba použila tresntné body.. je totiž pravda že by to vyřazeným asi bylo líto a nudili by se... jinak to určitě vyzkoušíme...
Krtek: Jo,skvělá hra...jenom mi na ni vadí dvě věci...Za prvé,že se vyřazení členové budou až do konce hry nudit a za druhé: Strašně to srazí sebevědomí vyřazeného jedince a může ho to vyčlenit z kolektivu.My tuto hru hrajeme každý rok 13.táborový den vždy s drobnými upravami, ale ještě nikdy jsme nikoho v průběhu hry nevyřadili, takže nevím určitě, že by to špatně nesl...
vdoleček: Hru jsme hráli na letním táboře a musím říct, že to je faft zážitek na celý život.. Se zavázanýma očima člověk dokáže překonat i takový překážky, které by vidoucí nikdy nepřekonal.. Vřele dopooručuju zahrát si:hura::):)