www.hranostaj.cz
Velká aukce
78%18 hodnocení
Potřeby: dražební kladívko
Počet hráčů: od 3 do 20
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: Na inteligenci / paměťHra pro učení či vzděláváníZážitková / inscenační
získej ty nejcennější předměty v opravdové dražbě, kde se makléři perou o miliony
Autor nebo zdroj: Čajovna, vlastní hlava
Hru je vhodné uspořádat jako večerní program. K navození atmosféry opravdové dražební síně je vhodné, aby alespoň organizátoři měli společenské oblečení. Burzovní rekvizity (např. dětská pokladna, dražební kladívko, účetní knihy..) v místnosti jsou samozřejmostí.

Na začátku dostane každý hráč-makléř určité množství peněz, ideálně milion dolarů. Pokud se bojíte, že někteří hráči budou pasivní, můžete vytvořit dvojice nebo skupiny. Vyvěsí se soupis dražených věcí (cokoliv od holinek po špendlík) a u každé věci se připíše, kolik bodů za ni hráč dostane, pokud ji zakoupí - v rozpětí 1-10. Podle počtu hráčů doporučuji 15-40 věcí. Víc ne, protože potom se hra příliš vleče.

Potom jdou předměty do dražby přesně podle seznamu. Dražba musí probíhat rychle, licitátor musí mít výkonné hlasivky a celou dražbu řáně popohánět a dramatizovat. Dražby musí mít spád, protože jinak se nezúčastnění nudí. Vyvolávací ceny by se měly pohybovat v rozmezí 10-200 tisíc za kus, určuje licitátor podle situace a hodnoty předmětů.

Je na hráčích, jakou zvolí strategii, jak rozloží své finance a do jaké aukce půjdou.

Na konci samozřejmě vyhrává ten s největším počtem bodů, bývá to tak kolem 15.

Alternativou může být tzv. holandská dražba, kdy se nasadí vysoká cena, s kterou se jde postupně dolů a vyhrává ten, kdo první cenu zastaví.
Alternativní pravidla
explorador: na táboře je dobré dát do dražby nalezené věci a děti jako peníze používají kliky, zabava pak je kdyz někdo vydraží špinavé ponožky za 100 kliků a musí je pak opravdu udělat. Pokud někdo vydraží cizý věc, kliky udělá a pak může pravému vlastníku jeho ponožky prodat za nějakou službičku jako například mytí nádobí...
Adetka: Hráli jsme to v rámci Společenského večera (Ruleta, Sázky, atd.), ve kterém každý dostal do začátku tisíc korun, mohl peníze získat nebo ztratit, pokud v průběhu večera neměl za co by hrál, mohl si vyřídit v bance směnku (musel něco nabídnout - pamatuju si na nošení svačiny po dobu jednoho týdne a dostal různý obnos v tomto případě asi sto korun) a tyto směnky se potom dražily. Po hodině hry musel každý mít alespoň jednu směnku. Náramná legrace, a ty následky... kamarád dostal zelenomodrý dort na směnku "upeču k narozeninám dort" :schizo:
Komentáře
Myslík: paráda:break::megafon::cosi::hura::):-)%-):pivko::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba::bomba:
Kamča: sranda byla, když se vydražil dolar za dva dolary... to je tak, když někdo nedává pozor a reaguje na pobízení "řekni dva"
Zuzka: Ahojte, nemôžete sem niekto hodiť zoznam veci, ktoré ste dražli? Teda nejde mi presne o zoznam vecí, ale ako asi bolo rozložené to bodové hodnotenie (či rovnomerne, alebo lacnejšie na začiatku, prípadne na konci). Vďaka :)
Moris: parádní hra :cool:
Miguel: Super hra.. fakt zábava, doporučuji všem.. pro všechny věkové kategorie.. bomba ;)) rád jsem se podělil o zážitky s ostatními skauty...
Pepino: Hral jsem to se skautama ,na nasi druzinovce a dost je to bavilo vrele doporucuju :-)
Majka: Ta hra je opravdu úžasná. Vřele doporučuji pro tábor. Dají se tak krásně prožít deštivé hry v klubovně a člověk se u toho mnohdy zaměje :o)
Lentilka: vypadá to jako super hra :10::vanoce:
colgaccolgac: no je to super zahrajeme to dakedy:pivko:
Daduska: super tak o to se v létě taky pokusíme