www.hranostaj.cz
Čínská zeď
67%13 hodnocení
Potřeby: prádelní šňůra 20 m - podle počtu hráčů, kameny (cca 5*dálka lana), lístky na pokuty (cca 5*počet hráčů), kroužky na klíče (0,5*počet hráčů) + metrové úvazky či nastříhaná další prádelní šňůra
Počet hráčů: od 8 do 20
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováHonička
aneb i Číňan musí někde bydlet
Autor nebo zdroj: Komárova hlava
Zápletka:
Čínská zeď je nejdelší historickou stavbou světa. A i když se o ní hovoří s mnoha superlativy, místní lidé ve východní Číně to vidí jinak. Pro ně je zdrojem stavebního materiálu a tak pomalu ale jistě kámen po kameni mizí. Skupina archeologů (policajtů, vojáků, dobrovolníků) se pokouší zeď ochránit před nájezdem kamenochtivých vesničanů pro které jsou takové výrazy jako "kulturní dědictví" nebo "Ytong" španělskou vesnicí.

Příprava:
Napněte prádelní šňůru mezi stromy nebo dva kůly ve výšce cca 1 m. Nemusí být úplně napjatá - stejně se vytáhne, ale měla by být pevně uvázaná, bude s ní cloumat polovina hráčů. Podél šňůry rozmístěte po obou stranách rovnoměrně kameny (maximálně ve vzdálenosti 1,5 m od ní).

Hráči:
...jsou rozděleni do dvou stejně velkých soupeřících skupin. Jedni budou místní vesničané a druzí budou archeologové. Cílem vesničanů je odnést co nejvíc kamenů z čínské zdi a nechat se co nejméněkrát chytit. Cílem archeologů je naopak vesničany chytat či jim jen zabránit ukrást kameny.
Archeologové se nesmí vzdálit od Zdi (šňůra), proto jsou k ní přivázáni na metrovém úvazku za zápěstí. Úvazek by se neměl stahovat kolem zápěstí, na šňůře je přidělán pomocí kroužku od klíčů, aby snadno klouzal, jak strážce běhá tam a zpět. Vesničané se mohou pohybovat bez omezení.

Hra:
...trvá deset minut nebo do chvíle, kdy jsou odneseny všechny kameny (což by se stát nemělo). Pokud je někdo z vesničanů chycen (stačí dotek) archeologem, dostane pokutu (lístek) a musí se vzdálit do své vesnice (označené místo cca 10 m od zdi) a pak se může zapojit znovu do hry. Vesničané nosí kameny do své vesnice. Kameny se počítají na kusy velikost nerozhoduje, v jeden okamžik můžu nést kamenů, co mi síly stačí.
Po skončení hry si družstva prohodí role. Vítezí družstvo, které ukradne větší počet kamenů a dostane méně pokut (1 kámen=1pokuta).

Pozn.:
- pokud hrajete na louce, kameny po hře odnoste
- pokuty by mohl počítat přísedící organizátor, bylo by to pružnější než rozdávání lístečků, jen by registroval výkřiky "POKUTA!" a dělal si čárky. Nepočítejte s tím, že si hráči budou pokuty pamatovat sami (hra má sakra rychlý spád)
- co zkusit noční variantu?
- místo pokuty může být vesničan dát na minutu či dvě do vězení
- nechte hráče, ať si chvíli rozhodnou strategii (archeologové se musí dohodnout, v jakém pořadí se navážou na lano, během hry se už neprohodí)
Alternativní pravidla
zamalla: myslite, ze by bylo realne, to je jenom okamzitej napad, kdyby se to cely odehravalo nad zemi?:D

jako v uvazkach, a ty kameny by byly neco privazaneho, a kazdy by mel treba 2 provazy s karabinama, kterejma by se prechytaval na lanech, ktery by tam byly v siti...
mno nevim, jestli jsem to uplne vysvetlila, proste by byla propletzena sit lan, napnuta par metru nad zemi, na nich by bylo neco pripnuty, a lidi by se to snazili toho co nejvic ukoristit, budto by si to mohli pripinat k uvazkum, nebo by meli nekoho na zemi, kdo by na ne daval bacha a treba by mel taky provaz, kterym by cloveka nahore mohl posunovat a tomu by to mohl ten nahore hazet, podle toho, co by to bylo:)

hehe mohlo by to bejt husty, jenom trochu bych se bala bezpecnosti, to by chtelo pod ne natahat naky vobrovsky zinenky a taky najit naky misto, s tolika stromama.. a taky spoustu lan a uvazku.. my nejsme zas tak lezeci oddil.. ale ti, kteri sou v tom borci a maj tolik potrebnyho materialu, zkuste se nad tim zamyslet!! ;)
Komentáře
Ondra: Čínská zeď je skvělá hra. Hráli jsme ji cca před rokem a půl a měla u nás ohromný úspěch. Nyní se ji chystáme zopakovat. Myslím že velký díl úspěchu či neúspěchu hry spočívá v motivaci hráčů - v tom jak dobře dokážeš podat legendu a s jakou chutí se hráči do hry vrhnou. Rozhodně tuhle hru doporučuju :-)
Pampeliška: Připadá mi to dobré, je to hlavně zas něco trochu neobvyklého...
thomas: nic moc:jedi:
Anežka: To náhodou dobrá hra, sice jsem ji neviděla v praxi, aleuž se na to těšim.
Komár: Uz nevim... logicke by bylo, kdyby se vratili na zed....
......: nic moc :rpg:
no: hadaj
Cipísek: Hmm... zni to zajimave.. kdyz jste to hrali, pokud nekdo chytil vesnicana, musel vesnican zahodit kameny, ktere drzel, nebo je odnesl do vesnice?