www.hranostaj.cz
Jogo da cerveza
75%27 hodnocení
Potřeby: jakýkoliv nápoj pro každého hráče, kuželky či pet lahve, kámen
Počet hráčů: od 2
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na venNa hřiště
Charakter hry: PohybováPro zasmáníSportovníNa postřeh / šikovnost
Hra na šikovnost, postřeh a dodržování pitného režimu
Autor nebo zdroj: Hru jsem odkoukal od brazilců na XIII. světové gymnaestrádě
Dva týmy se postaví proti sobě na vzdálenost asi 4 a více metrů (podle šikovnosti hráčů). Každý hráč má před sebou zavřenou plechovku či pet lahev s pivem či jakýmkoliv jiným nápojem, například kofolou (jogo da kofola). Je možné použít i skleněné lahve, ale hrajeme-li s dětmi, je lepší se jim vyhnout, děti by se mohly v zápalu hry poranit. Doprostřed vzdálenosti mezi oběma týmy se postaví "kuželky" (prázdné plechovky, lahve, polena,...), kterých je stejný počet jako hráčů v každém týmu. Dva soupeřící hráči mají tedy mezi sebou jednu kuželku.

První hráč hází vrhadlem (kámen, sešlápnutá plechovka,...) na jednu z kuželek. Pokud ji neshodí, ve hře pokračuje jeho soupeř a poté další hráč z týmu. Pokud se hráč trefí a některou kuželku shodí, jeho tým otevře své nápoje a začne co nejrychleji pít - a to do té doby, než soupeř naproti kterému je shozená kuželka vyběhne, postaví kuželku na své místo, sebere vrhací kámen a vrátí se ke své lahvi. Poté zařve STOP a soupeři přestanou pít.

Tým který má jako první vše vypité, vyhrává.
Komentáře
šelmík: říkáme jí picí hra - ideálně pro skoro dehydratované málopijící děti - max do půl litru (šťávy) na 1 hru, pro menší cca 10 let a míň jen 250ml
Želvička: Tuto hru jsme hráli nedávno o schůzce, je opravdu trošku drsnější a vyžaduje obětavost členů pro tým, ale jinak je bezva. Holky se při ní moc nasmály a já (jako rádkyně) jsem mohla posoudit kdo se dokáže jak obětovat pro druhé ve svém týmu.
BratrCukr: Nedávno jsme na oslavě hráli jeden na jednoho - beerborec proti beerborci. Díky perfektním trefám sem mu dal solidní klepec a hra 1vs1 je zejména divácky napínavá. Taky je zajímavej "turnajovej systém", buď že neporažen postupuje k dalšímu soupeři nebo klasickej pavouk. To už je ale pro vytrvalejší pijáky nebo turnájek na vícedenní akce.
BratrCukr: Tak 1,5 l jsme ještě nradši nezkoušeli, ale hrál jsem dvakrát za sebou s velkým pivem. Nejdříve svijany 4,8% alc. a potom Zlatý Bažant 5,0% alc. Hrát více než dvakrát s pivem bych nedoporučoval, stejně budete mít asi problém se trefit.
Mateas.matt: Vyborna hra, davali sme 1.5 l petky s vodou.. Neni pro slabsi jedince, vetsinou po dopiti vraceji zpatky vrchem :D
Hanka: Tuto hru jsme hráli na táboře a mohu jen doporučit, zaručená zábava skoro na 2 hoďky...a s kofolou je to super, právě ty bublinky zaručují tu největší zábavu
Lesněnka: Hráli jsme to také, s půllitrovou flaškou na táboře, jako celotáborovou hru téměř. 1/2 litrová láhev. Naplnili jsme ji však vodou, neboť čistá voda je lék. Kofola totiž nadýmá apokud to hrají menší děti, tak je bolí břicho z bublinek, pokud to hrají starší a věřte mi, že jsme se málem umlátili smíchy, když všichni říhali. Plnil se tak i pitný režim, ale všem se hra líbila.
Roza: Dobrá poznámka:D
Kolac: Tuhle super hru pro malé i velké mi představil německý student pod názvem Flunky Ball. Malí hrají se slámkou a vodou, pokud je společnost jen dospělých, tak se hraje s pivem. Naše maximum je 3 hodiny, pak jsme to pro neschopnost trefit petku ukončili.
Anička: Hru jsme hráli se světluškami (samozřejmě s kofolou :-)) A moc se jim líbilo. Akorát jsme místo kuželek házeli tenisákem do kýblu. Místo narovnávání kuželek potom museli holky obíhat ten kýbl. Moc se jim to líbilo, na další schůzku si dokonce přinesli svoji kofolu a hrálo se znovu.
:): Zítra to zkusíme :) Tak jsem na to zvědavá
Kutil: jogo se čte "žogo" a je to hra, takže jogo de cerveza je asi hra o pivo
:): Moc pěkná hra. Místo kamenu jsem použili tenisový míček a v rámci nezalknutí dětí pitím jsme pili nápoj slámkou....bylo to i napínavější...;)
tulas: my sme si před tim dalitatranku a potom jako to pití kofolu bylo nám stoho blbě
empík: moooc pěkná hra, pěkněě se pobavíme
Carlos: V Brazílii se mluví portugalsky a v portugalštině se čte "j" jako "ž". taky myslím, vyslovují "o", hlavně na konci slov, spíš jako "u" (viz fotbalista Figo čtou "figu" ).
Neumím portugalsky, ale dle mě se to čte "žogu da servéza" a může to znamenat snad pohár piva - pokud to někdo ví lépe, opravte mne, budu za to vděčen.
Jinak - hra je to zajímavá, to nesporně.
Eldedkus: Kalbáááá! Dobrá věc tohleto místo kamenů doboručuji koule na petanque.
BratrCukrBratrCukr: Jogo da cerveza bude zřejmě něco jako hra s pivem, nebo pivní hra.
mima: a okrem toho, ze ako sa to cita, co to znamena???
(jogo da=?)
BratrCukrBratrCukr: Netuším, brazilsky neumím. My to vyslovujeme normal jak je to psaný.
Herr Flick: To "J" ve slově Jogo se čte jako [ch]?
Mroža_SR: dobreeeee:break:, asi tak na tyčkuB-) u nás v klubovni mame nechutne vecka takze to asi odlozim az pojdeme na chatu a bude teplejsie, mozno sa to zvrhne na oblievacku:haha:
**Paní houbičková**(sasanka)**Paní houbičková**(sasanka): skvělá hra...jojo..pampy..sme hráli na oddílovce....fact doporučuju :10:
Lenik: podle počtu shozených kuželek bude tolik lidí pít v jeho družstvu
Ifka: tu hru jsme hráli se dvěma litry Terry( nechutná kaufland limonáda) je to docela drsný.
Pampeliška: to stejný ale malinko upravený sme hráli na oddílovce,je to vážně dobrá hra :)
Artuš: V šesti lidech a s půl litrem kofoly nemá chybu. P.S.: Bublinky jsou strašný potvory...
Cipisek: S kofolou dobra obveselovaci hra na tabor a s pivem zajimave na nejakou party:D