www.hranostaj.cz
Skřítci / Anděl strážný
75%19 hodnocení
Počet hráčů: od 2
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředí
Charakter hry: Morální / sociálníTáborový den / hra na pozadí
Příjemná a drobet záhadná hra vhodná na dlouhodobější pobyt - každý se stává dobrým skřítkem někoho jiného.
Autor nebo zdroj: tradice 1.oddíl Luna
Legenda: poslouží kterákoliv pohádka o nenápadných, neviditelných skřítcích, kteří prokazují svým lidem dobré skutky, chystají jim nečekaná příjemná překvapení a pod.

Všichni zúčastnění napíší svá jména na lísteček, který složí tak, aby se jméno nedalo přečíst a vhodí jej do losovací krabice/klobouku... Každý si vytáhne jeden lísteček a v ten okamžik se stává dobrým skřítkem toho, jehož jméno si na papírku přečte (pokud si vylosuje sám sebe, vybírá podruhé a své jméno vrátí zpět). Snaží se mu nepozorovaně, leč účinně prospívat a zpříjemňovat život až do konce pobytu.
Nikdo by neměl zůstat lichý (všichni jsou zároveň skřítky někoho jiného a sami nějakého tajného dobrodince mají).
Hra končí poslední večer před odjezdem z tábora/hor/vody... Bývá fajn si popovídat o tom, kdo skřítkovo snažení doopravdy pocítil, kdo poznal, kdo je jeho skřítkem... nakonec by všichni skřítkové měli vystoupit z anonmity a přihlásit se ke svým lidem.
Cílem hry by mělo být rozšíření "skřítkování" i do běžného života oddíli či skupiny a to nejen vůči jedné, konkrétně určené osobě, ale vůči všem okolním.
Lze pojmout i jako celoroční aktivitu.
Alternativní pravidla
Pampeliška: Slyšela jsem o variantě "Na ctitele a mstitele", kdy se hra hraje celou akci (ale je lepší jen např. týdenní, třeba lyžák v zimě atd.) a každý člověk je někomu "ctitelem" (chová se k někomu hezky - nenápadně, aby to dotyčný nepoznal!) a někomu "mstitelem" (dělá mu naschvály).
Není to pak úplně hra pro děti, protože si myslím, že by nebyly schopné odhadnout, co se ještě v rámci hry dá natropit, a co už ne, ale v partě dospělých/mladých to může být velká sranda.
Samozřejmě je zásadní utajení, kdo je čí mstitel a ctitel.
Fritol: Ještě nikdy jsme to s oddílem nehráli a už to máme naplánovaný na tábor 2010 a rádcům i vedoucímu se to zamlouvá-dík za tuhle webovku!!!:cool:
Škubka: My si skřítky u pravujem pro starší a nazýváme to pak Denní přítel.Večer si všichni vylosují a jejich ulokem je pomáhat druhý den tomu svému "příteli" a zárověň hledat za co ho pochválí (...všilmla jsem si, že Zoro jen tak pomáha uklidit ve stanu Fefe...).Není to vhodné hrát celý tábor, protože nikdo nevydrží být pořád ve střehu.
Goretti: Hrajeme dlouhá léta na "chaloupkách" - něco jako tábory, ale jen pro děvčata, ale odtajňujeme každý večer a hned potom se losuje znovu na nadcházející den.
Komentáře
Dobby: Taky to mám v cestě vody:):srdce:;)
Lenny: Taky to mám v cestě vody, hra je pěkná ale na celý měsic?
Lenka: Ahoj, hrajeme to už mnoho let, hlavně během táborů, ale říkáme tomu Tajný přítel.
Kdysi jsme to vyčetli z nějakého táborového příběhu, tuším Údolí krásných žab.
Hezký den všem!
Brzda: hraju to měsíc a je hodně dobrá a užitečná hra :iq:
Brzda: taky to dělám do cesty vody:pivko::cosi::pis:
Včelka: Ano,Housenko,to je ona.(Já dělám Cestu Vody)
trpajzlik: Máte štěstí,tato hra je slavná ,je i ve STEZCE-CESTA ZEMĚ :)
Fritol: Měl jsem zjistit, jak se to hraje, protože je o tom bod ve stezce a líbí se mi, jak je to tu všechno přehledně napsané a ta hra samotná je moc dobrá - už konečně mám program na tábor!!!:10:
Pipla: Ve stezce je napsáno , že mám dělat skřítka jeden měsíc.Podle mě je to moc dlouho na spravedlivé plnění.:-?
Housenka: Takže tohle je ta hra skřítci, která je povinná v druhém stupni skautské stezky? (tzv. Voda). Prosím, chci se ujistit.:-D
CopánekCopánek: tohle je úžasná hra...děkujuuuu:-* budu mít na táboře program a tohle by se možná mohlo líbit...:)
Drahomíra: ...u nás této hře říkáme "Na tajného přítele"..je velmi oblíbená :-)
Sanny B. White: Hráli jsme na soustředění a sama za sebe musím říct, že je to hezká a milá hra. Vylosovala jsem si svou dlouholetou kamarádku, se kterou jsem bydlela na pokoji, takže vymýšlet nějaké speciální dobré skutky mi dalo dost zabrat. Ale bylo to úžasné, Markétka měla z každé maličkosti ohromnou radost a to vždycky člověka tak nějak hezky zahřeje :)
Problém byl, že jsme to hráli na celý týden a spousta těch pberťáků okolo dvanácti třinácti let (v tomhle věku na zabití!) se na to vykašlala, takže celkově nám celá hra odešla do kopru :(
anife: u nás se to jmenuje "tajný přítel" a tato hra se stala táborovou tradicí,hrajeme ji každý tábor a je to vždycky strašně fajn když ve stanu najdete nějáký malý dárek nebo kytičku :):-):-)
loket: :amen: díky za hru
Anna: Jako úvodní pohádku velice doporučuji Pohádu pro Martu k svátku (a pro Františku taky) o tom, co dělají noční skřítci od I. M. Jirouse. Kouzelná!
Máca: Hra se stala pro náš oddíl tradicí. V podstatě nebyl jediný tábor, kdybychom Skřítky vynechali. Odtajňujeme je vždy při závěrečném táborovém ohni, což má již samo o sobě kouzelnou atmosféru. Každý vyvolá svého skřítka a za jeho pěči a zpříjemňování celého tábora mu dá vlastnoručně vyrobený dárek. Což je pro každého památka na proběhlý tábor. Hru mohu jen doporučit!!!
Radka: Totožnou hru jsem vymyslela na základě knihy Tajný přítel od Jindřišky Ptáčkové. Všechno probíhá dle vašich instrukcí. Ovšem vyvrcholení hry organizujeme formou dopisů či vzkazů na nástěnku. Každý svému tajnému příteli odhalí, co pro něj za tábor udělal, co udělat chtěl, a jestli bylo obtížné nebo snadné býti právě přítelem daného člověka a proč. Parádně to stmelí kolektiv, každý se stane jeho hodnotnou součástí, každý dostane nějaký dopis či vzkaz. Je to perfektní!