www.hranostaj.cz
Co by to bylo, kdyby...
76%13 hodnocení
Počet hráčů: od 2 do 15
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Nezávislé na prostředí
Charakter hry: SlovníMorální / sociální
Zvláštní psychologická hra, při níž se dozvíte mnoho o tom, jak působíte na své okolí... a místy je to velice vtipné:) Neboli přirovnávání jedince k různým věcem
Autor nebo zdroj: dramaťák, párová verze vlastní výmysl
Otrlé povahy a odvážné páry mohou tuto hru riskovat i ve dvou, jinak je vhodná do menšího kolektivu, kde se lidé mezi sebou dobře znají.
Jeden nešťastník je vyslán/vyhozen/vykopnut (dle míry jeho protestů) za dveře. Ostatní se domluví na někom ze skupiny (či na vyvrženci samotném). Vyhnanec se na jejich zavolání vrátí a jeho cílem je, jak jinak, zjistit, koho si zbytek vybral.

Háček spočívá v tom, že pro své pátrání může používat pouze otázky typu "Co by to bylo, kdyby...", tj. ptá se např. Co by to bylo, kdyby to byla kytka, kdyby to bylo zvíře, kdyby to byla barva/hudební nástroj, oblečení, historická postava, kniha... Ostatní mu odpovídají, co by vybraný člověk podle nich byl, kdyby.., ale ne podle vzhledu či jeho zálib, ale podle toho, jak na ně působí (mohu milovat těstoviny a na ostatní působit jako krupicová kaše). Občas se kolektiv jednomyslně shodne, občas každý řekne něco jiného. Tazatel má 3 pokusy na své hádání. Když uhodne, jde uhodnutý za dveře místo něj, když ne, řeknou mu ostatní, koho skutečně popisovali a hádaný odchází za dveře rovněž.

V párové verzi odpadá hádání, jde spíše o to něco nového se dozvědět o pohledu našeho protějšku na nás. Nejlepší bývá varianta, kdy se jeden zeptá: "Co bych byl/a, kdybych byl/a..., druhý mu odpoví a tazatel zodpoví stejnou otázku i jemu (tj.když si na partnera vymyslíte něco zákeřného, sami si to užijete:)).
Alternativní pravidla
jo-jo: taky se dá hrát tak že jeden řekne:zvíře, a každý se pokusí každému přiřadit zvíře a zdůvodnit to(myslím že si kočka protože máš ráda svoje pohodlí a působíš vždycky elegantně)
anička: Velmi dobré alternativní pravidlo je pro skupinu lidí, kteří už se víceméně dobře znají. Je poněkud více psychologická, ale hodně zábavná. Prostě se jen ptáte: "Co by udělal kdyby...." a ostatní odpovídají, podle vlastních zkušeností s oním člověkem.
Komentáře
Verča: Vypadá to velmi zajímavě, dneska si to na družinovce určitě zkusíme. Napadla mě ještě jedna varianta. Říct třeba zvíře a každý napíše jaké zvíře by mohl být on sám, pak se o tom společně pobaví + jak ho vidí i ostatní. Možná je to víc pro mladší děti, ale myslím, že překvapení se může konat i u starších.
Hanka: Tahle hra je úplně skvělá. Sice až tak pro starší, protože to je už dost abstraktní, ale je to vážně zábava. My to vždycky hrajeme tak v pěti lidech ale vybíráme z okruhu tak 40 lidí.