www.hranostaj.cz
Lov velryb
71%8 hodnocení
Potřeby: 2 lodě, 2 postarší sekery, 2 provazy dlouhé alespoň 3 metry
Počet hráčů: od 4 do 14
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 12 minut
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do vody
Charakter hry: PohybováBojovka
Dvě lodě, dvě posádky a lítý boj se sekerou...
Autor nebo zdroj: od Pedráka ze střediska Krahujec
Do určitého místa na rybníce se vyhodí velké poleno - velryba. Dvě lodě (lepší větší lodě pro celou družinu, je to fajn spolupráce) doplují stejně daleko od tohoto polena. Každá posádka má k dispozici sekeru přivázanou k lodi pevným, alespoň 3m dlouhým provazem.

Úkolem je ulovit velrybu, a to tak, že se k ní co nejdříve dopluje. Pak vybraný člen posádky (velrybář) zasekne do polena sekeru a snaží se je dovléct do přístavu. Poleno se nesmí hodit do lodě, pouze se táhne za lodí na provaze jako na harpuně. Přístav je klacek čouhající z vody, molo nebo břeh, který je předem smluvený, pro obě posádky stejný. Po celou dobu se nikdo nesmí velryby dotknout (ani při zasekávání). Druhá posádka se může snažit do velryby zaseknout i svou sekeru, pak se o velrybu přetahují. Přes velrybu vlečenou na laně se může přejíždět lodí (často se pak sekera uvolní). Vyhrává ta posádka, která dovleče svou velrybu do přístavu.

POZOR - je potřeba vysvětlit dětem, že úkolem hry není usekat mnoho cizích končetin. Nesmí se sekat ani do lodí, ani do lidí.

Každé družstvo může mít svého trenéra, který je před hrou uvede do děje a z břehu je povzbuzuje.
Hra výborně posíluje schopnost družin (posádek) spolupracovat.
Alternativní pravidla
kuba: tuto hru jsme hráli bez seker a s polenem do ktereho byly zatluceny hrebiky.ukolem bylo navleci na velrybu smycku s lanem.