www.hranostaj.cz
Piráti :(
74%15 hodnocení
Potřeby: Barevné peníze
Počet hráčů: od 12 do 40
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Do 111 minut
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénuDo tmy
Charakter hry: PohybováBojovkaChodička / strategická
Bojovka, nejlíp do lesa (možno i v noci)
Autor nebo zdroj: stará tábornická tradični hra
Je to naše tradiční hra a máte-li po ruce slušný les, tak by na táboře neměla chybět :)
Na hru je předem potřeba připravit peníze - černé a barevné. Barev je tolik kolik máte týmů (doporučuji 3-4) po (týmy min 3 a max 7 lidí). Hodnoty bankovek jsou 5000, 1000, 500 a v každé barvě aspoň 20 bankovek. Každý tým má přidělenou barvu odpovídající barvě jeho peněz. Dále černé bankovky - ty nepatří žádnému týmu a musí jich být vyrobeno víc.

Před hrou:
Týmy jsou rozmístěny v lese (lepší je členitý terén), tak aby to měli k ostatním týmům přibližně stejně daleko (cca 70m - na dohled je už skoro blízko, ale dle stáří hráčů...). Každý tým dostane peníze barev svých protihráčů (svoji barvu nedostane), rozdělíme peníze rovnoměrně mezi týmy + každý tým dostane černé peníze.

např: barvy - červená=č, modrá=m, zelená=z, černá=b (black)
červení: 10x500(m,z,b), 10x1000(m,z,b), 10x5000(m,z,b)
modří:10x500(č,z,b), 10x1000(č,z,b),10x5000(č,z,b)
zelení: 10x500(č,m,b), 10x1000(č,m,b), 10x5000(č,m,b)
(jinými slovy každý tým má peníze všech barev kromě té své)

Takže máme rozmístěné týmy a každý tým má peníze. Úkolem hráče je vzít černou bankovku libovolné hodnoty ze svého domečku a vyrazit do cizího domečku. Tam mu ji vymění za bankovku stejné hodnoty, ale své barvy. Tuto svoji bankovku nese zpět do svého domečku. Na konci hry vedoucí spočítá výdělek každého družstva. Vyhrává, kdo má nejvíce peněz.

Hru ale komplikují piráti. To jsou vedoucí (nebo pár těch nejrychlejších dětí) - asi 4 piráti na 20 dětí. Vedoucí běhají po celé herní ploše a prohání a chytají děti. Chycené dítě musí odevzdat svoji bankovku pirátovi a vrátit se do svého domku. V domečkách jsou děti v bezpečí a pirát na ně nemůže. Stále ale v musí někdo v domečku být, protože když pirát najde domeček opuštěný, může jej vyloupit (doporučuji jen 'něco ukrást' než úplně ho vybrat).

Velmi zajímavá je i noční verze, kde v každém domečku zapálíme svíčku (ve sklenici), domečky dáme na dohled od sebe.

Hru nehrajeme dokod nedojdou družstvům peníze, ale vedoucí pak určí konec (až už nemůžou :)) Standartní délka je asi hodinku, ale když baví, tak jsme hráli i dvě... Ze zkušenosti vím, že peníze se téměř neztrácejí, takže se dají používat i řadu let :)
Alternativní pravidla
Zeek: Asi jsem v textu nepostřehl význam černých bankovek, ale vyřešili jsme následovně: I piráti mají svou základnu a odvážní mohou s piráty obchodovat. Piráti chtějí právě černé bankovky, které vymění za ukradené barevné peníze. Jenže jsou proradní a s výměnou za stejnou hodnotu děti nemůžou počítat.
Kechl Radnom Hlína: Mam dvě (tři) dodatecné, prozatím neozkoušené obměny hry:
1) Hra skončí když jeden z týmů bude mít (např.) 80% z maxima všech peněz. Vše se zezačátku rozpočítá, takže bude týmům sdělena konečná hodnota peněz které mají získat.
1.1) ('Nabalující:') Protože by bylo možné že by piráti ukradly více než daných 20%, mohli by (např.(...)) každých pěti minut vložit do základny týmu A vložit obnos peněz týmů B a C atd.
2) Bude-li základna prázdná, pirát ji tzv. 'obsadí' a poté ji vydá skupince jen za usmlouvanou cenou.
Toť vše, dobrou noc
- KrH
Komentáře
Terka: Bankovky se mění tak, že se jde vždy s jednou bankovkou určité barvy do jiné skupinky, a tam ji vyměníte za stejnou hodnotu své barvy ( s červenou bankovkou do červeného družstva)
Anna: Také by mě zajímalo, jak dostanu za černou bankovku bankovku své barvy, je to o slouvání (taktice) nebo o loupení? Bankovky můžou hráči držet v ruce nebo musí ležet v území? Děkuji moc za odpověď.
Čéja: A můžou to brat i ve velkým??:D jakože ponesou třeba i 3 černé bankovky ?nebo se musí vyměňovat po jedné??
luke: vyměníš vždy je někdo na jiných stanovištích
Hanka: a jak si vyměním tu černou bankovku za bankovku své barvy? to ji ukradnu, nebo jednoduše vezmu nebo vyměním??
luke: tohle je fakt hustá hra doporučuju všem
PS:je to lepší ve více lidech