www.hranostaj.cz
Byrokracie - získání českého občanství
77%20 hodnocení
Počet hráčů: od 10 do 40
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: Chodička / strategickáZážitková / inscenační
Cílem hry je získání českého občanství (tj. vyplnění formuláře a složení slibu), s čímž je samozřejmě spojené dlouhé běhání po úřadech...
Autor nebo zdroj: inspirováno hrou z hranostaj.cz - Byrokracie
Na začátku rozdáme dětem občanské průkazy (ukázky v příloze), které tvoří jejich identitu po celou dobu hry. Každé dítě dostane občanský průkaz s příjmením (např. Casillas), jménem (např. Lucía), datem narození (např. 19. 1. 1966), státním občanstvím (např. Španělsko, v žádném případě Česká republika) a fotografií (pro autentičnost je nutná skutečná fotografie dítěte). Na začátku také dětem rozdáme formuláře k získání českého občanství (v příloze).

Na viditelném místě přibližně ve středu hracího pole (např. u stožáru, v jídelně apod.) je položen plán s rozmístěním jednotlivých úřadů, které je potřeba navštívit k získání občanství. Úřadů je 6:

1) Úřad městské části (3 úředníci) - 2 dětem pomáhají s celkovým vyplňováním (kde co najdou, těm menším pomáhají psát apod.) a kontrolují vyplnění kolonek s osobními údaji a "proč chci české občanství získat", čtou životopis a orazítkovávají "osvědčení o trvalém pobytu na území ČR nejméně 5 posledních let". 1 úředník je tajemníkem úřadu městské části a kontroluje, zda jsou všechny kolonky vyplněny správně, vybírá poplatek 10 000,- Kč a občanský průkaz a v případě správnosti celé žádosti vydává papír se slibem (v příloze), který se musí žadatel naučit zpaměti a následně ho slavnostně před tajemníkem slíbit.
2) Cizinecké velvyslanectví (1 úředník) - vydává doklad o tom, že "nabytím státního občanství ČR pozbyde žadatel své dosavadní státní občanství" na samostatném papíře.
3) Ústav pro jazyk český (2 úředníci) - zadává žadateli krátký test z českého jazyka (v příloze), následně ho kontroluje a žadatel musí prokázat znalost českého jazyka i opakováním zadaného jazykolamu. Po splnění ústav orazítkuje "osvědčení o složení zkoušky z jazyka českého" na formuláři.
4) Ústav pro znalosti o ČR (1 úředník) - zadává žadateli krátký test ze znalostí o ČR, poté ho kontroluje a v případě správnosti orazítkuje "osvědčení o složení zkoušky ze znalostí o ČR" na formuláři.
5) Policie ČR (1 úředník) - vyplňuje a orazítkovává na formuláři "výpis z rejstříku trestů ČR".
6) Cizinecká policie Ministerstva vnitra (1 úředník) - vyplňuje a orazítkovává na formuláři "výpis z rejstříku trestů mé země".
7) Úřad práce (1 úředník) - má připraven seznam prací, za něž si je možno vydělat 10 000,- Kč. Může to být např. nařezání určitého počtu polen, vyčištění zubů a učesání se apod.

Fantazii úředníků se meze nekladou, můžou dělat průtahy či se snažit dětem namluvit, že "opravdu nemají čistý trestní rejstřík, protože tu jasně vidí, že před X lety ukradly na tržišti v Indii meloun!" apod. Samozřejmostí je úřední řeč a patřičné oblečení (ukázky v příloze).

Pozor!
1) Ať stráví děti u úřadu jakkoliv dlouho, vždy nakonec musí (i po opravě) získat razítko či doklad, pro který tam přišly!
2) Hra se nesmí zvrhnout v šikanu dětí vedoucími! Je nutné, aby všichni vedoucí znali míru, kam až mohou s průtahy u jednotlivých dětí zajít.

Hra je založena na skutečných podmínkách získání českého občanství a s drobnými změnami je samozřejmě aplikovatelná i na Slovenskou republiku.
Komentáře
sokol470: No, vypada to zabavne, ale kdyz to zacnete hrat s konsularnim oddelenim Czech Embassy v Los Angeles, CA, tak vas smich prejde
Evík: Hráli jsme upravené letos na táboře - pršelo,všechny děti jsme nacpali do chalupy hned po obědě a oznámili jsme jim,že si můžou po jednom chodit pro svačinu do první kanceláře... a tam to začalo. Potřebovali potvrzení o kvalitě chrupu a potvrzení o hygienické způsobilosti hrníčku. V kanceláři u zubaře zase dostali za úkol sehnat potvrzení o splněných normách kartáčku na zuby ( kacelář byla ve sklepě), normy na kvalitu lžičky zase v kanceláři nejmenší...(jeden kolega si ji krásně vybavil na WC - nechyběly šanony, nástěnka,obraz, květina.. Když vstoupili po půl hodině čekání do kanceláře, stalo se i to, že někteří zoufalci si nemohli vzpomenout,co to vlastně chtějí za potvrzení - nekompromisně byli vyhozeni. Kdyby jste vyděli to zoufalství, když příslušný ouřada vyšel ze své kanceláře a nalepil na dveře cedulku - přijdu hned,jsem na poště - . Prostě jsme je trošku uvedli do reálného světa. I korupce kvetla, sušenka podstrčená oknem dokázala zařídit potvrzení bez čekání ve frontě... Na 40 dětí jsme měli asi 8 kanceláří a většina potvrzení byla navázána na povrzení jiné..... Některé děti posvačily až těsně před večeří!!!! Dobrá hra,která se dá hrát s jakoukoli tématikou!!!