www.hranostaj.cz
Zelená karta
79%14 hodnocení
Počet hráčů: od 6 do 14
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: Pro zasmáníNa inteligenci / paměťZážitková / inscenačníSeznamovací
získání Amerického občanství (zelené karty) - dvojice hraje manželský pár, který se chce přistěhovat do Ameriky, jdou každý zvlášť před zkušební komisi, odpovídají na předem neznámé otázky. Hlavním úkolem dvojice je se připravit na záludné otázky komise.
Autor nebo zdroj: TCN 2008 - SUnie FJFI
Určíme dvojice, které tvoří "manželské" páry, které se právě chystají k získání Americké Zelené karty (může se použít úvod - jste podvodníci (mafiáni...), kteří se chtějí dostat do Ameriky, ale nové občany přijímají pouze za předpokladu, že jsou manželé). Vzhledem k tomu, že jsou manželský pár, musí o sobě vědět všechno (pozor, vedoucí, přizpůsobit otázky věku hráčů!) od nejoblíbenější barvy přes věk (klidně může být všechno vymyšlené, hlavně aby se shodli) až po otázky vyloženě "na tělo". Většinou stačí tak jedno odpoledne, aby se účastníci domluvili na všem co budou říkat. A vy, vedoucí máte celé odpoledne na to, aby jste si mohli připravit otázky (nemusí, možná ani neměly by být pro všechny dvojice stejné) - dvojice, která si svůj pohovor už "odkroutila" zůstává v místnosti a kouká, jak si vedou další (je to důležité, protože kdyby šli zpátky, určo by něco prozradili). Když připravíte dobře otázky, dost se pobavíte. Potom je však velmi těžké rozhodnout kdo se do Ameriky dostal a kdo ne.
Doporučuji si vytvořit cedulky s nějakými směšnými jmény (prof. Felix Šišlavý CSC.) a když se zasmějí, tak házet ošklivé pohledy (nebo "Je tu šnaď něčo k šmíchu?") atd. Pokud jsou účastníci starší tak uvažujte klidně i o otázkách opravdu hodně vtíravých.
Alternativní pravidla
Věštec: Je dobré si vytisknout něco jako zelené karty a potom to děckám rozdat ať si to vyplní a případně dolepí fotku. Jako vlčata to na 100% zabaví. :D
Martina: My tuhle hru hrajeme na seznamovacím víkendu. Předem dáváme vyplnit lehký dotazník (otázky typu: "Barva vašeho kartáčku?", "Oblíbená pohádková postava"...), ten se posléze vybere a večer se utvoří náhodně dvojice. Pak necháme zhruba půl hodiny, než se pár "seznámí" a spolu jdou před komisi. Otázky samozhřejmě mohou být i úplně jiné, než jsou v dotazníku ("A jak jste se vy dva vlastně seznámili?").
Ráchel: My jsme hráli podobnou hru. Vybrala se nějaká dvojice a z nich se stali zločinci, kteří spáchali nějaký zločin (je úplně jedno co, to je plně na vaší fantazii) a na dobu, kdy ho spáchali, si měli vymyslet alibi. Dvojice dostala nějaký čas na přípravu a pak byli postupně každý zvlášť zavoláni před zbytek družinky a ostatní jim kladli různé otázky a měli za úkol odhalit chybu v jejich alibi. Zajímavé bylo zvláště pokládání otázek tomu, který "vypovídal" až jako druhý (Otázky typu "A vrzaly tam ty palandy hodně?" když ten první říkal, že spali ve spacácích na zemi).
Občas se dozvíte, že spolu jeli na hory, ale jeden autobusem do Jizerských hor a druhý vlakem do Krkonoš. :-)
Komentáře
Vanda: jj je to fakt dobra hra...hrali jsme ji podobne...ale hledali jsme jakoze vraha...
Skipy: Je moc dobrá..My ji taky hráli a moc se násmáli. =D
JádračkaJádračka: Pardon, hrála jsem to na soustředku, takže jsem se po původních zdrojích moc nepídila...
Kostkáč: Cipísku máš pravdu, ta hra pochází z Lipnice.
Cipísek: Mám takový pocit, že úplně původně je hra ze Zlatého fondu z Lipnice, ne? jestli se pletu, tak mě opravte, jestli ne, prosím autora aby to přidal do zdrojů...