www.hranostaj.cz
Zlatý strom
50%6 hodnocení
Potřeby: košatý strom
Počet hráčů: od 5
Věk hráčů: Mladší dětiStarší děti
Délka hry: Do 34 minut
Náročnost přípravy: Bez přípravy
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: PohybováHonička
Přeneste se do pohádky a nasbírejte co nejvíce zlatých listů. Musíte si ovšem dát pozor na čaroděje.
Autor nebo zdroj: ZAPLETAL, Miloš. Velká encyklopedie her. Hry v přírodě. Český Těšín: Leprez, 1995.
Nejvhodnějším obdobím pro tuto hru je babí léto na podzim. Vyhlédněte si v terénu osamělý strom s rozložitější korunou, plnou zlátnoucího listí. Jeden hráč (rychlý a vytrvalý běžec) bude představovat čaroděje, který má ve své říši zlatý strom a žárlivě ho bude střežit. Ostatní děti se pak blíží ke zlatému stromu ze všech stran, trhají z nižších větví listy a odnášejí si je do svých domečků, vyznačené baťůžky asi dvacet metrů od zlatého stromu. Zlato je těžké, a tak smí každý při jednom výpadu do čarodějova království odnést pouze jenom jeden list.
Čaroděj vetřelce prohání, a když dá někomu babu, vymění si s ním úlohu. Kdo doběhne do svého domečku, je před čarodějem v bezpečí.
Zvítězí hráč, který bude mít za patnáct minut v domečku nejvíc zlatých listů.

Považujete trhání listí ze stromů za poškozování přírody? Právě proto se tato hra hraje na podzim, protože v té době už listí přestává plnit svou funkci a strom je začíná sám shazovat.
Alternativní pravidla
Verča: Pokud chcete tuto hru hrát v létě, dá se strom ověsit čokoládovými penízky a děti mohou nosit ty. Taky se to dá hrát po týmech, kdy se čaroděj nestřídá (je to třeba vedoucí).